Karasalih 3 yıl hapis yatacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
KıbrısManşet

Karasalih 3 yıl hapis yatacak

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, Boğazköy’de Temmuz’da meydana gelen trafik kazasında Mehmet Topal’a çarparak ölümüne neden olan Afet Karasalih’i yargılandığı 4 davadan da suçlu buldu

 


Devrim DEMİR

Temmuz ayında Boğazköy’de meydana gelen trafik kazasında 14 yaşındaki Mehmet Topal’ın ölümüne neden olmak suçu başta olmak üzere toplam 4 davadan yargılanan Afet Karasalih hakkındaki dava dün karara bağlandı.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen karar duruşmasında Karasalih yargılandığı “Ölüme neden olma”, “Dikkat ve ihtimam göstermeksizin kaza yapmak”, “İhtiyatsızca aceleyle ve halka tehlike edecek şekilde araç sürüp kaza yapmak” ve “İnsan hayatını tehlikeye sokacak şekilde araç kullanmak” davalarından suçlu bulundu.

Merkezi Cezaevi’nde 4 aydır hükümsüz tutuklu olarak yargılanmayı bekleyen Karasalih, başkanlığını Melek Esendağlı’nın yaptığı, Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seran Bensen huzuruna çıkarıldı.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliği ile verdiği kararı Yargıç Seran Bensen okudu.

Mahkeme, 27 yaşındaki Afet Karasalih’i 3 yıl hapislik cezasına çarptırdı.

 

Olayın olguları aktarıldı

Mahkeme, 7 Temmuz tarihinde meydana gelen olayın olgularına değinerek, kazada ağır yaralanan 14 yaşındaki Mehmet Topal’ın 10 Temmuz tarihinde vefat ettiğini anımsattı. Mahkeme, olaydan sonra sanık Afet Karasalih’in polise verdiği ifadesinde çocuğun yol içinde olduğu yönünde beyanda bulunduktan sonra soruşturmanın ardından 14 Temmuz tarihinde cezaevine gönderildiğini kaydetti.

 

Suç 7 yıla kadar hapislik cezası öngörüyor

“Bir kişinin ölümüne neden olma” suçunun 7 yıla kadar hapislik cezası gerektirdiğini, ciddi ve vahim suçlar olduğuna vurgu yapan mahkeme, faaliyet raporlarında ölümlü kazaların arttığını adli ihbar olarak değerlendirildiğine dikkati çekti.

Mahkeme, “Küçücük ülkede ölümle gerçekleşen trafik kazalarının birçok ocağı söndürdüğü, acılara neden olduğu, hiç kimsenin sürat altında araç kullanmaya hakkı” olmadığını dile getirdi.

 

Yargıtay kararları örnek gösterildi

Mahkeme, Yargıtay kararlarına değinerek, sanığın ıslah edilmesinden ziyade cezaların caydırıcı ve ibret verici olması gerektiğine işaret etti.

Ülkedeki yolların güvenli olmaktan çıktığını söyleyen mahkeme, halkın tedirgin olduğunu ve bu tedirginliğin ölümlü kazaların meydana gelmesine etki edebileceğine işaret etti.

Mahkeme, sürücülerin trafik kurallarına ciddi ihmalkârlıkları nedeni ile ölümlü trafik kazalarının meydana geldiğini aktardı. Her davanın kendi unsurları içinde değerlendirildiği ve tarafların kusurlarının önemli olduğuna değinen mahkeme bu davada da hususları ele alıp değerlendirdiklerini kaydetti.

 

“Sanık basiretsiz bir şekilde araç sürdü”

Mahkeme, sanığın aracı ile Mehmet Topal’a çarpma noktasının yolun 1,0 dışında meydana geldiğini, duramayarak garaja çarptığını aktardı, Karasalih’in meskûn mahalde uygun araç sürmediğini ifade etti.

Mahkeme, sanığın “basiretsiz” bir şekilde araç sürerek kazaya sebebiyet verdiğine vurgu yaptı, sanığın yavaşlamayarak yol dışında bulunan çocuğa çarpması ile kazada kusurlu olduğuna bulgu yaptı. Dava boyunca sanığın üzgün ve olaydan ötürü ciddi şekilde etkilenmiş ve yıpranmış olduğunu gözlemlediklerini ifade eden mahkeme, bu unsurların sanığın lehine değerlendirildiğini belirtti.

Mahkeme, bu tür suçların telafisinin olmadığına vurgu yaptı. Kamu menfaati prensibine dikkat çeken mahkeme, Karasalih’in aleyhine ve lehine olan durumları oy birliği ile değerlendirerek 3 yıl hapislik cezasına mahkum edildiğini kaydetti.

Mahkeme, ayrıca Karasalih’in tahliye edildiği gün itibari ile 6 y ehliyetine el konulmasına emir verdi.

 

Mahkeme avlusunda gergin anlar yaşandı

Kararın okunmasının ardından Afet Karasalih’in ailesi gözyaşlarına boğulurken, kazada evlatlarını kaybeden Topal ailesinin acısı da tepkilerine yansıdı.

Afet Karasalih’i avluda bekleyen Topal ailesi, Karasalih’i göremeyince tepkisini ailesine sert sözlerle gösterdi.

 

Kaza nasıl olmuştu?

Boğazköy’de 7 Temmuz tarihinde meydana gelen trafik kazasında yönetimindeki GU 735 plakalı aracıyla Gönyeliye doğru seyreden Afet Karasalih, yol kenarında oynayan Mehmet Topal’a çarpmış akabinde ise aracını durduramayarak Engin Çeliktaşlılar’a ait evin garaj duvarına çapıp durmuştu. Polis, kazada ağır yaralanan Topal’ın hastaneye kaldırıldığını ancak yaşamını yitirdiğini açıklamıştı

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar