KıbrısManşet

Kaptan tutuklu, mülteciler ihraç ediliyorİnsan tacirlerinin KKTC açıklarında, bozuk balıkçı teknesinde terk ettiği 33 Suriyeli mülteci ile tekne kaptanı dün yeniden yargıç huzuruna çıkarıldı


 

Gürsel KARAGÖZLÜ

Sahil Güvenlik ekibi tarafından, KKTC açıklarında 14 Ocak’ta bir teknede tespit edilerek, “KKTC’ye Muhaceret Yasası’na Aykırı Giriş Yapmak” suçlaması ile tutuklanan Suriyeli 33 mülteci ve teknenin kaptanı dün Lefke Kaza Mahkemesi’ne yeniden yargıç huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede ifade veren polis, 14 Ocak 2020 tarihinde, saat 15.40 sıralarında Yeşilırmak’ta, KKTC karasularında, “Muhaceret Yasası’na aykırı olarak giriş yapan bir teknenin sahil güvenlik ekipleri tarafından tespit edildiğini söyleyerek, teknedeki 34 kişiyi tutukladıklarını” söyledi.

 

Polis, 33 Suriyeli mültecinin ihraç işlemlerinin tamamlanmak üzere olduğunu tekne kaptanı Erdal Özden aleyhindeki soruşturmanın ise devam ettiğini dile getirdi.

Mahkeme Erdal Özden’in soruşturma maksatlı 7 gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verirken 33 Suriyeli mültecinin Pazar günü Mağusa Limanı’ndan Mersin’e ihraç edileceği kaydedildi.

 

Başa dön tuşu