Kıbrıs

Kamu-Sen Dünya Çevre Günü mesajı yayımladı


Kamu-Sen Dünya Çevre Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Dünyanın varoluşundan günümüze kadar çevre bize yaşamımızı sürdürebilmemiz için her türlü imkanı vermekteydi fakat insanoğlu yavaş yavaş kendi eliyle doğayı tahrip ederek ilerideki kuşaklara yaşanılabilir bir çevre bırakmamakta” ifadesini kullandı.

İşte o paylaşım:

Dünyanın varoluşundan günümüze kadar çevre bize yaşamımızı sürdürebilmemiz için her türlü imkanı vermekteydi fakat insanoğlu yavaş yavaş kendi eliyle doğayı tahrip ederek ilerideki kuşaklara yaşanılabilir bir çevre bırakmamaktadır.Bugün Dünya nüfusunun yoğunluğu, kontrolsuz sanayileşme, düzensiz kentleşme, kullanılan tarım ilaçları, suni gübreler, deodorant, deterjan gibi kimyasal maddelerin kullanımı çevre kirliliğine neden olarak gösterilmekte ve çevre sorunları güngeçtikçe büyümektedir. Bozulan bu doğal hayat çevre üzerinde yaşayan tüm canlıların yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Günümüzde küresel ısınmadan kaynaklanan iklim değişikliği, çölleşme, biyolojik çeşitliliğin azalması, ormansızlaşma, ozon tabakasının tahribatı, asit yağmurları, hava, su ve toprak kirliliği, tehlikeli atıklar, doğal kaynakların tükenmesi, deniz ve okyanus kirliliği, okyanusların asitlenmesi küresel çevre sorunları arasında öne çıkmaktadır.

Çevre sorunlarının çözümünde kamu ve özel sektör, sivil toplum örgütleri dışında hükümetlerin uluslararası anlaşmalarla çevre için daha fazla işbirliği yapması, çıkarılan yasalarda cezaların caydırıcı olması ve hükümetlerin bunları uygullamaya koyması gerekmektedir.Başa dön tuşu