KıbrısManşet

Kaldırımlar otopark olduGerek otopark eksikliğinden gerekse vatandaşların duyarsızlığından kaynaklanan kaos, yayalara zor anlar yaşatıyor. Yıllardır çözülemeyen bu sorun, defalarca kez gündeme gelmesine rağmen, devam ediyor

Ülkemizde en büyük problemlerden biri olan park sorunu sık sık gündeme gelirken, kaldırımlar üzerine ve uygunsuz yerlere park edilen araçlar için halen çözüm bulunamamakta. Kimi zaman otopark yetersizliği nedeni ile kimi zaman ise vatandaşların duyarsızlığından görmeye alışkın olduğumuz bu manzaralar yayalar içinde sorun teşkil ediyor.
Kaldırımları işgal eden araçlar sebebi ile yoluna devam etmekte zorlanan yayalar, yoldan yürümek zorunda kalıyor. Bu durum ise yayalar için ezilme tehlikesi oluşturuyor. Öte yandan bisiklet yollarının da işgalinden dolayı yol ortasından giden bisiklet sürücüleri de büyük tehlike altında.Yayalar mağdur

Bazen araçlarını park edecek otopark bulamamaktan, bazen de duyarsızlıktan ve sürücülerin daha uzun yol yürümek istememesinden dolayı kaldırım üzerine park eden araçlar vatandaşlara zor anlar yaşatıyor. Kaldırımdan geçecek yol bulamayan yayalar çareyi yoldan yürümekte buluyor, bu onlar için hem tehlike oluşturuyor, hem de trafik akışını aksatıyor.

 

Bisiklet yoluna park edilen araçlar büyük tehlike yaratıyor

Bisiklet yolları kullanılamıyor

Kentin çeşitli noktalarında yapımı süren bisiklet yolları, her ne kadar bisiklet sürücülerini düşünerek yapılmış olsa da, bazı araç sürücüleri kaldırımları olduğu gibi bu alanları da işgal ediyor. Aynı zamanda büyük tehlikelere de yol açan bu durum, bisiklet sürücülerinin canını da her an tehlikeye atmakta.

 

Engelli park ve yürüyüş alanları işgal altında

Ülkemizde en çok gündem olan bir diğer konu ise sağlıklı sürücülerin araçlarını engelli park yerlerine park etmesi. Öte yandan kaldırım kenarlarında görme engelliler için yapılan özel şeritler de bazen araç sürücüleri tarafında işgal edilmekte.

 

Kardelen GÖKSU

Başa dön tuşu