KıbrısManşet

Kabine cebindeHükümeti Kurmakla görevlendirilen UBP Genel Başkanı Tatar, dünkü son istişarelerinin ardından kabinesini oluşturdu. Tatar, UBP-HP koalisyon hükümetinin bakanlar kurulu listesini bugün Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunulacak

 

HAZİNE VE MUHASEBE BAŞBAKANLIKTA: UBP Genel Başkanı Tatar, dün Parti Meclisi toplantısı öncesinde Havadis’in sorularını yanıtladı. Spor Dairesi’nin Başbakanlıkta kaldığını kaydeden Tatar, yeni koalisyonda Maliye Bakanlığı’na bağlı Hazine ve Muhasebe Dairesi’nin de Başbakanlığa bağlı olacağını açıkladı i

 

4 KURUM HALKIN PARTİSİ’NDE: Tatar, İçişleri Bakanlığı’nı da istediklerini ancak bu hususta çok da ısrarcı olup HP’nin üzerine gitmek istemediğini kaydetti. Tatar, Lefke Avrupa Üniversitesi, Kalkınma Bankası, Şeker Sigorta ve AB Koordinasyon Ofisi’nin Halkın Partisi’nde olacağını dile getirdi

 

ÖNCE PROTOKOL: Tatar, UBP-HP koalisyon hükümetinin ilk icraatının Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nü imzalamak olacağını belirtti. Havadis’in “Yeni bir protokol üzerinde mi çalışılacak, mevcut protokol mü imzalanacak?” sorusuna “Devletin devamlılığı var” diye cevap verdi

 

İŞTE OLASI YENİ KABİNE:

Başbakan Ersin Tatar

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay (HP)

Sağlık Bakanı Ali Pilli (UBP)

Maliye Bakanı Faiz Sucuoğlu (UBP) veya Sunat Atun (UBP)

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz (UBP)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra (UBP)

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu (UBP)

Turizm ve Çevre Bakanı Resmiye Canaltay (UBP)

Ekonomi ve Enerji Bakanı Ünal Üstel (UBP)

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan (HP)

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars (HP)

 

 

 

 

Duygu ALAN

Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Halkın Partisi (HP) heyetleri hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde UBP’nin Sarayönü’ndeki binasında dün sabah bir araya geldi.

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar ile HP Genel Başkanı Kudret Özersay başkanlığındaki heyetlerin toplantısı saat 11.45 sıralarında başladı.

Görüşmede, UBP’den Genel Sekreter Hasan Taçoy, Milletvekilleri Dursun Oğuz, Nazım Çavuşoğlu ve Özdemir Berova, HP kanadından ise Genel Sekreter Yenal Senin, Milletvekilleri Hasan Topal, Jale Refik Rogers, Mesut Genç ve Hasan Büyükoğlu da hazır bulundu.

Heyetler 1.5 saat süren toplantı sonucu hazırladıkları uyum protokolü üzerinde uzlaşı sağladı.

İki parti arasında hazırlanan uyum protokolünü değerlendirmek üzere Halkın Partisi Parti Meclisi dün akşam 18.30’da, Ulusal Birlik Partisi Parti Meclisi ise saat 20.30’da toplandı.

Parti meclislerinden uyum protokolüne onay verildi.

 

Yeni hükümet Cumhurbaşkanına sunulacak

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, bugün UBP-HP koalisyon hükümetini Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sunacak. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar başkanlığındaki yeni koalisyon hükümetini onaylaması halinde KKTC’nin 35’inci, Kıbrıs Türk Federe Devleti’nden bu yana ise Kıbrıs Türk halkının 41’inci hükümeti olacak.

 

Tatar: Önceliğimiz mali protokol

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, dün Parti Meclisi toplantısı öncesinde Havadis’in sorularını yanıtladı.

Tatar, UBP-HP koalisyon hükümetinin ilk icraatının Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nü imzalamak olacağını belirtti.

Havadis’in “Yeni bir protokol üzerinde mi çalışılacak, mevcut protokol mü imzalanacak?” sorusuna “Devletin devamlılığı var” diye cevap verdi.

 

Hazine ve Muhasebe Dairesi Başbakanlığa bağlanıyor

Hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde yapılan pazarlıklarda bakanlıklarda 7’ye 3 formülü üzerinde uzlaşılırken kurum ve kuruluşlarda da sıkı pazarlıklardan sonra mutabakata varıldı.

Spor Dairesi’nin Başbakanlıkta kaldığını kaydeden Tatar, Maliye Bakanlığı’na bağlı Hazine ve Muhasebe Dairesi’nin de Başbakanlığa bağlanacağı üzerinde uzlaşıldığını ifade etti.

 

“İçişleri Bakanlığı’nda gözüm vardı”

Tatar, HP ile yapılan pazarlıklarda İçişleri Bakanlığını da almak için görüştüklerini ancak bu hususta çok da ısrarcı olup üzerlerine gitmek istemediklerini dile getirdi.

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Lefke Avrupa Üniversitesi, Kalkınma Bankası, Şeker Sigorta ve AB Koordinasyon Ofisi’nin Halkın Partisi’nde olacağını dile getirdi.

 

İşte olası kabine

 Başbakan Ersin Tatar

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay (HP)

Sağlık Bakanı Ali Pilli (UBP)

Maliye Bakanı Faiz Sucuoğlu (UBP) veya Sunat Atun (UBP)

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz (UBP)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra (UBP)

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu (UBP)

Turizm ve Çevre Bakanı Resmiye Canaltay (UBP)

Ekonomi ve Enerji Bakanı Ünal Üstel (UBP)

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan (HP)

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars (HP)

 

Havadis yazmıştı

Havadis, 10 Mayıs 2019 tarihinde yayınladığı “7’YE 3 ANLAŞTILAR” başlıklı manşetinde UBP-HP hükümetinin büyük ölçüde tamamlandığını ve UBP’ye yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, UBP-HP koalisyonunda, HP’nin mevcut bakanlıklarda, mevcut bakanlarıyla görevi sürdüreceğini, 7 bakanlığın ise UBP’de olacağını yazmıştı

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı