Japonya dünyanın ilk ahşap uydusunu fırlatacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 23, 2024
SürmanşetUzay

Japonya dünyanın ilk ahşap uydusunu fırlatacak

Japon bilim insanları ahşaptan yaptıkları uyduyla tarihin en sıradışı uzay araçlarından birini geliştirdi. Manolya ağacından yapılan uzay aracının çevreci bir alternatif sunması umuluyor. Ahşap uydu Dünya'ya geri dönüş yolculuğunda tamamen yanarak kül olacak.

Japon bilim insanları ahşaptan yaptıkları uyduyla tarihin en sıradışı uzay araçlarından birini geliştirdi. Manolya ağacından yapılan uzay aracının çevreci bir alternatif sunması umuluyor. Ahşap uydu Dünya’ya geri dönüş yolculuğunda tamamen yanarak kül olacak.

 

LignoSat adı verilen uydunun manolya ağacından yapıldığı belirtildi. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan yapılan deneylerde manolya ağacının çatlamalara karşı daha dayanıklı olduğu tespit edilmişti.


Japon bilim insanlarının geliştirdiği ahşap uyduyla ilgili hazırlıklar tamamlanırken, uzay aracının bu yaz fırlatılması bekleniyor.

Kyoto Üniversitesi ve Sumitomo Ormancılık isimli tomruk şirketi tarafından geliştirilen ahşap uydu, şu anda hizmet veren uydulara çevreci bir alternatif yaratılması fikriyle geliştirildi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar