İsrail'de Başbakan Netanyahu'ya sosyal mesafeli protesto devam ediyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Mayıs 28, 2024
DünyaSağlık

İsrail’de Başbakan Netanyahu’ya sosyal mesafeli protesto devam ediyor

İsrail’de hakkında yolsuzluk davası açılan Başbakan Binyamin Netanyahu’ya yönelik gösteriler devam ediyor. Ülkede sosyal mesafeyi koruyarak gösteri düzenleyen protestocular, bir kez daha Rabin Meydanı’nda bir araya geldi.


Protestocular, Covid-19 ile mücadelede tüm yönetimin Başbakan Netanyahu’nun elinde toplanmasına karşı olduklarını dile getirdi. Binlerce protestocu, corona virüs nedeniyle sosyal mesafe kuralına uymak için 2 metre arayla bir araya gelerek Netanyahu karşıtı gösteri düzenledi.

Göstericiler ayrıca Netanyahu ve rakibi Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz arasında koalisyon hükümeti kurulmasına yönelik anlaşmaya da tepki gösterdi. Göstericilere göre Başbakan Netanyahu’nun hakkındaki yolsuzluk davası nedeniyle kurulacak koalisyon hükümeti demokratik olarak görülmüyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu aleyhinde 21 Kasım 2019’da dava açılmış, dava açılmasına yönelik izin için geçtiğimiz 2 Aralık’ta Meclise başvurulmuştu. Netanyahu 1 Ocak’ta dokunulmazlık talebinde bulunurken, 28 Ocak’ta başvurusunu geri çekmişti. Söz konusu gelişme üzerine Başsavcı Mandelblit, Başbakan Netanyahu hakkındaki iddianameyi mahkemeye sunmuştu. Netanyahu’nun duruşmasının 17 Mart’ta işgal altındaki Kudüs Bölge Mahkemesinde görülmesi kararlaştırılmıştı. Netanyahu’nun duruşması, virüs nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde 24 Mayıs’a ertelenmişti.

Geçtiğimiz hafta Rabin Meydanı’nda yaklaşık 2 bin kişi Netanyahu’yu protesto etmek için siyah bayraklarla protesto gerçekleştirmiş, hükümetin corona virüs tedbirleri kapsamında getirdiği uygulamalara tepki gösterilmişti.

Göstericiler, corona virüs nedeniyle halkın cep telefonlarını takibe alma yetkisi veren Netanyahu’nun kişisel hakları ihlal ettiğini belirtmişti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar