KıbrısManşet

Atakan: İp Taşyapı’nın boynunda


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Ercan Havaalanı inşaatı konusunda tüm sabırlarının tükendiğini, inşaatın Mayıs 2020’de tamamlanmaması halinde sözleşmenin gereğinin yapılacağını açıkladı

 

ATAKAN NET: Atakan, Ercan inşaatı konusunda işletmecinin süre ile ilgili bazı taahhütleri olduğunu kaydederek, “bu taahhütleri yerine getirmesini bekliyoruz.  Sabrımız artık son noktadadır. Mayıs 2020’den ileri bir gecikmeyi kabul etmeyeceğiz. Ceza olur, farklı alternatifler olur, sözleşme çerçevesindeki haklarımızı da sonuna kadar kullanacağız” dedi

“T” İZİNLERİ: Atakan, T izinleri konusunda da açık ifadeler kullandı: İzin Kurulu toplantılarında gündeme alınan dosyaların otomatikman kabul edileceği varsayılıyor, taşımacıların arasında da söylenti oluyor. T izinleri havada uçuşmuyor. Biz, başvuru sahibinin menfi veya müspet bir cevabı alabilmesini sağlıyoruz. Cevap almak bir haktır

“PLOTAJ HATASI” İDDİASI: Atakan, Geçitkale’deki uçak kazasının pilotaj hatası olduğu yönündeki iddiaları yalanladı. Atakan: Bu spekülatif bir haber. Ön raporun benimle paylaşılan ilk bulguları içerisinde net bir ifade yok. Motor ve enkaz incelendi, çevresel değerlendirmeler yapıldı. Şuan bir şey söylemek için çok erken” dedi

 

 

 

Duygu ALAN

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Ercan Havaalanı inşaatında Mayıs 2020 tarihinden daha ileri bir gecikmeyi kabul etmeyeceklerini kaydederek bununla ilgili sözleşme çerçevesinde var olan tüm haklarını kullanacaklarını belirtti.

25 yıllık Ercan kira süresinin 4 yıl uzatılmasına ilişkin de açıklamada bulunan Atakan, 2 önceki hükümet döneminde, bir ek sözleşme çerçevesinde yapıldığını ve geciken yer teslimi, buna bağlantılı olarak inşaatın gecikme süresinin hesaplanarak böyle bir formülasyon bulunduğunu kaydetti. Atakan, “Olması gereken bu muydu? Tartışılır, o dönemdeki yöneticiler bu yönde bir karar aldı ama bu daha farklı bir formülasyonla farklı şekilde çözülürdü bana göre” dedi.

Bakan Atakan, günün sonunda çeşitli hesap uzmanlarının, aslında bir hesaplama yapıldığında bunun problem yaratacak sonuçlara da ulaşabileceğini dile getirdiğini zaten bununla ilgili de mevcut bir soruşturma olduğunu dile getirdi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, “t” izinleri konusundaki iddiaları da yalanladı. Atakan, ““T izinleri havada uçuşuyor, her önüne gelen T izni alıyor” gibi söylemleri basında da okudum. Böyle bir çalışma yok.  İzin Kurulu toplantılarında gündeme alınan dosyaların otomatikman kabul edileceği varsayılıyor, taşımacıların arasında da söylenti oluyor. Bizim yaptığımız başvuru sahibinin menfi veya müspet bir cevabı alabilmesini sağlamaktır, bu da kişinin hakkıdır” diye konuştu.

Atakan, cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki açıklamasında ise “Bu konuda parti meclisi toplantısı yaptık. Opsiyonlar ne olur? nasıl bir yol haritası çizilir? Nasıl bir strateji belirlenir? Noktasında. Tabiî ki biliyorsunuz parti başkanımız sayın Kudret Özersay, siyasi yaşamına Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile başladı. Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda da gerekli donanım, gerekli tecrübeye sahip. Dolayısıyla şuanda doğal adaylardan da biri” ifadelerini kullandı.

Atakan, Geçitkale’deki sözleşme ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

 

Soru: Ercan inşaatı Kasım ayında bitecek demiştiniz? Neden bitmedi? Ne zaman bitecek? Şartnamede gecikme cezası yok mu?

 Atakan: İlk göreve geldim çalışma takvimi arasında Kasım görünüyordu, burada 6-7 aylık bir gecikme öngörülüyor, Mayıs 2020 olarak revize edildi. Net bir tarih vermek şu aşamada ne kadar doğrudur bunu da aslında genel gidişat üzerinden de değerlendirmek gerekiyor. Şuanda işler  dörtdörtlük mü gidiyor? Hayır. Tabi bu geçmiş dönemlerden bugüne gelen yanlışlar silsilesinin de bize getirdiği bir zarar aslında. Ülkemiz için bir zarar. Şöyle ki mevcut havaalanımızın kapasitesinin kat ve kat üzerinde bir devinim var orada, sıkışıyoruz, özellikle yaz dönemlerinde, apron sahamız, park alanımız kısıtlı, pistimizin durumu ortada, bütün bu eksiklikler ister istemez daha farklı operasyonel alternatiflere yönelmemizi engelliyor. Ama geride bıraktığımız 4 yıl içerisinde ciddi anlamda bir ivme yakalandığını da söyleyebilirim. Zaman zaman işletmeci ile idare arasında özellikle alınacaklar, verilecekler, mahsuplaşma noktasında bazı ciddi problemler yaşanıyor ki yakın zamanda Maliye Bakanlığımız ile işletmeci arasında da sıkıntılı bir süreç oldu. En son işletmecinin bize verdiği bazı taahhütler var bu taahhütleri yerine getirmesini bekliyoruz süre ile ilgili. Bunu daha önce de söyledim kesinlikle ve kesinlikle sabrımız artık son noktadadır. Bu bize verilen Mayıs 2020 tarihinden daha ileriye bir gecikmeyi kabul etmeyeceğimizi net bir şekilde söyleyebilirim. Bununla ilgili sözleşme çerçevesinde var olan haklarımızı da sonuna kadar kullanacağız. Bu ceza da olur, farklı alternatifler, uygulamalar da olur bunu zamanı geldiğinde hükümet olarak oturur kararlaştırırız.

 

Soru: 25 yıllık Ercan kira süresi 4 yıl uzatılmıştır. Bu konuda ne diyeceksiniz?

 “Farklı bir formülasyon olabilirdi”

 Atakan: Bu, 2 önceki hükümet döneminde, bir ek sözleşme çerçevesinde yapıldı. O dönemde karşılıklı olarak bir hukuki süreç yaşandı. Bu süreç sonucunda idarenin işletmeye taahhütleri, işletmenin idareye taahhütleri konusunda bazı problemler yaşandı, geciken yer teslimi ve buna bağlantılı olarak inşaatın gecikme süresi hesaplanarak böyle bir formülasyon bulundu. Olması gereken bu muydu? Tartışılır, o dönemdeki yöneticiler bu yönde bir karar aldı ama bu daha farklı bir formülasyonla farklı şekilde çözülürdü bana göre. Bunun çok büyük bir artısı oldu mu ülkeye? Bu da tartışılır. Günün sonunda çeşitli hesap uzmanları, aslında bir hesaplama yapıldığında bunun problem yaratacak sonuçlara da ulaşabileceğini dile getiriyor. Zaten bununla ilgili de bir soruşturma var şuanda.

 

Soru: “T” izinlerini son zamanlarda arttığına dair şikayetler var? Kriter var mı? Yoksa neye göre veriliyor?

 “Paraşütle inen veya kaybolan dosalar olduğunu gözlemledik”

Atakan: “T izinleri havada uçuşuyor, her önüne gelen T izni alıyor” gibi söylemleri basında da okudum. Böyle bir çalışma yok. Bir izin kurulu vardır. Bu izin kurulu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nda yer alan, aslında bakanlığa bağlı bir kurum da değildir. Kurulda bakanlığımızın bir temsilcisi var. Çeşitli bakanlıklardan, sektörden temsilciler var. Bu temsilciler, belirli periyotlarla bir araya geliyor, izin kurulunda tüm izinleri görüşüyor, bir karara veriyor, izin kurulu kararı çerçevesinde de bir başvuru varsa ya reddediliyor ya da kabul görülüyor. Biz bakanlığa ilk geldiğimiz dönemde, bizden önceki dönemlerde izin kuruluna yapılan bu başvuruların belli bir sıraya konulmadığını, belli bir tarihe göre hareket edilmediğini ve tabiri caizse paraşütle inen veya kaybolan dosalar olduğunu gözlemledik. Bunu ortadan kaldırmak ve hakkaniyetli adım atmak adına bir sıralama yaptık. Belli bir tarih kriteri koyduk, o tarihten önceki bütün başvuruların iptal edileceğini duyurduk, arzu edenlerin yeniden başvurabileceğini söyledik. O tarihten bugüne kadar da her izin kurulu toplantısına, toplantının gündemine göre, 156-20 veya 30 tane dosyanın görüşülmek maksatlı taşınmasını sağladık. Ama bugüne kadar yapılan izin kurulu toplantılarında genelde gündeme alınan bir dosyanın otomatikman kabul edileceği varsayıldığından dolayı bu taşımacıların arasında bir ‘Bakanlık T izni mi veriyor?’ diye söylentiye yol açtı. Halbuki bizim yaptığımız; şu veya bu şekilde T izni başvurusu yapan bir kişinin menfi veya müspet bir cevabı alabilmesini sağlamaktır. Çünkü bu kişinin hakkıdır.

 

Soru: Geçitkale’de son durum nedir?

 Atakan: Geçitkele’de şuanda bir sözleşme var ve sözleşme sahibinin yapması gereken bazı işlemler var. Bununla ilgili bakanlığımıza bir çalışma takvimi sunuldu. Biz de bunu takip ediyoruz.

 

Soru: Geçitkale’de yaşanan kaza ile pilotaj hatsı gibi söylemler, bazı iddialar var. Bir ön rapor oluştu mu, iddiaların kaynağı nedir?

 “Ultralight”

 Atakan: Ben bunu spekülatif haber diye değerlendiriyorum yani ön raporun benimle paylaşılan ilk bulguları içerisinde net haberde yer aldığı gibi bir ifade yok. Bilindiği üzere bu Ultralight uçak ve bu tür hava araçlarında yolcu uçaklarındaki gibi kara kutu yok. Dolayısıyla herhangi bir şekilde pilotların kendi aralarında konuştukları bir telsiz ve bunun kaydedildiği bir cihaz yok. Motor incelendi, i,leri tetkik için de  Ankara’ya sevkedilecek. Uzmanlar kazayı ve enkazı inceledi. Çevresel değerlendirmeleri yaptılar şuan bir şey söylemek için çok erken.

 

Soru: Cumhurbaşkanlığı seçimleri kamuoyunun gündeminde. Halkın Partisi’nde bu gündem ile çalışma başladı mı? Ne aşamada? Vizyon ne?

 Atakan: Halkın Partisi bunu yetkili kurullarında değerlendiriyor. Bu konuda parti meclisi toplantısı yaptık. Opsiyonlar ne olur? nasıl bir yol haritası çizilir? Nasıl bir strateji belirlenir? Noktasında. Tabiî ki biliyorsunuz parti başkanımız sayın Kudret Özersay, siyasi yaşamına Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile başladı. Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda da gerekli donanım, gerekli tecrübeye sahip. Dolayısıyla şuanda doğal adaylardan da biri. Partimizde ilerleyen günlerde bu konuda bir çerçeve çizecek.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı