İmamlar okullarda, camiler boş - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
KıbrısManşet

İmamlar okullarda, camiler boş

imam

Din İşleri Başkanlığı Dairesi’nden kaynaklar, 5 imamın asli görevlerini yapmadıklarını, kolej ve üniversitelerde “din ve kuran” derslerine girerek mesai harcadıklarını öne sürdü

 


“CAMİDE DEĞİL OKULDA MESAİ”: Din İşleri Başkanlığı Dairesindeki kaynaklar, Hakan Moral, Abdalrouf ALHALLQ, Mücahit Bal, İsmail Hakkı Çebi ve Veli Ateş’in camide değil okullarda mesai yaptıklarını, imamların Kamu Görevlileri Yasası ve Din İşleri Yasası’nı ihlal ettiklerini ileri sürdü

 

“HEM KOLEJE HEM ÜNİVERSİTEYE”: Din İşleri Başkanlığı Dairesinde geçici cami imamı olarak görev yapan Hakan Moral, Abdalrouf ALHALLQ, Mücahit Bal, İsmail Hakkı Çebi ve Veli Ateş’in kolej ve üniversitelerde din ve kuran derslerine girdiği iddia edildi

 

 “ATALAY GÖZ YUMUYOR”:İddiaya göre,  Din İşleri Başkanı Talip Atalay, imamların asli görevlerini ihmal edip öğretmenlik yaptığından haberdar. Atalay’ın Hakan Moral, Abdalrouf ALHALLQ, Mücahit Bal, İsmail Hakkı Çebi ve Veli Ateş’e ayrıcalık tanıdığı öne sürülüyor

 

“USULSÜZLÜK, ADALETSİZLİK”: İddiaya göre, 5 imam hem 3 bin 500 TL ile 5 bin TL arasında maaş alıyor hem de öğretmenlik yaptıkları okullardan gelir sağlıyor. Din İşleri Başkanlığı Dairesinden kaynaklar, durumu “usulsüzlük ve adaletsizlik” olarak niteliyor

 

Duygu ALAN

Din İşleri Başkanlığı Dairesi’nden kaynaklar, cami imamı 5 kişinin, ikinci iş yasağına aykırı hareket ettiğini, bununla da kalmayıp asli görevlerini de yapmadıklarını iddia etti.

Din İşleri Başkanlığı Dairesi’nden kaynaklar, sözünü ettiği 5 imamın camide olmaları gerektiği saatlerde kolejlerde ve üniversitelerde, din ve kuran derslerine girdiğini öne sürdü.

5 imamın asli görevlerini yapmadıkları halde 3 bin 500 TL ile 5 bin TL arasında imamlık maaşı aldıklarını iddia eden kaynaklar, Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ın da durumdan haberdar olduğunu ve sözü edilen imamlara ikinci iş yapmalarına göz yumduğunu öne sürdü.

Din İşleri Başkanlığı Dairesi’nden kaynaklar, konunun yazılı olarak Başbakanlık’a bildirildiğini de ileri sürerken Başbakanlık’ın bu hususta henüz herhangi bir işleme gitmediği ifade etti.

 

“Tümü imam ve öğretim görevlisi”

Din İşleri Başkanlığı Dairesi’nden kaynaklar, Hakan Moral isimli cami imamının Yakın Doğu Koleji ve Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde “Din ve Kuran” dersine, Abdalrouf ALHALLQ isimli cami imamının Yakın Doğu Üniversitesi’nde “Kıraat” dersine, Mücahit Bal isimli cami imamının Yakın Doğu Koleji’nde “Din” dersine, İsmail Hakkı Çebi isimli cami imamının Yakın Doğu Üniversitesi’nde “Kitabe/İmla” dersine, Veli Ateş isimli cami imamının ise Yakın Doğu Üniversitesi’nde “Arapça” dersine öğretim görevlisi olarak girdiğini ileri sürdü.

 

“İki yasayı da ihlal ediyorlar”

Din İşleri Başkanlığı Dairesi’nden kaynaklar, Hakan Moral, Abdalrouf ALHALLQ, Mücahit Bal, İsmail Hakkı Çebi ve Veli Ateş isimli imamların, Din İşleri Başkanlığı Dairesi’nde geçici cami imamı olarak görev yaptıklarını, bu kişilerin görevlendirildikleri camilerde 5 vakit imamlık görevi yapmak üzere göreve alındıklarını ifade etti.

Cami imamlarının da kamu görevlileri olduğunu kaydeden kaynaklar, bu 5 cami imamının ikinci iş yasağını ihlal ettiklerini, üstelik de ikinci işlerini camideki mesai saatleri içerisinde de yaptıklarını öne sürdü. Din İşleri Başkanlığı Dairesi’nden kaynaklar, “5 imam hem Kamu Görevlileri Yasası’nı hem de Din İşleri Yasası’nı ihlal etmektedirler” dedi.

 

“Atalay, ayrıcalık tanıyor”

Din İşleri Başkanlığı Dairesi’nden kaynaklar, sözü edilen 5 cami imamının sadece 2017-2018 dönemini kapsayan sürede değil, 2016 yılı ve öncesinde de aynı suçu işlediklerini öne sürdü.

Kaynaklar, Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ın ise konudan haberdar olduğunu, Atalay’ın bu kişilere bilerek ve isteyerek ayrıcalık tanıdığını iddia etti.

 

“Çift maaş alıyorlar”

Cami imamı 5 kişinin asli görevlerini yapmadıkları ve ikinci iş yasağını ihlal ettiklerini öne süren Din İşleri Başkanlığı Dairesi’nden kaynaklar, “Hakan Moral, Abdalrouf ALHALLQ, Mücahit Bal, İsmail Hakkı Çebi ve Veli Ateş isimli imamlar, hem cami imamlığı maaşını alıyor hem de çalıştıkları okullardan ek gelir sağlıyor” diye konuştu.

 

“Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı”

Din İşleri Başkanlığı Dairesi’nden kaynaklar, Başbakanlık’a da gönderdiklerini iddia ettiği yazıyı Havadis ile paylaştı. Söz konusu yazıda aynen şu ifadelere yer veriliyor:

“Hakan Moral, Abdalrouf ALHALLQ, Mücahit Bal, İsmail Hakkı Çebi ve Veli Ateş Din İşleri Başkanlığı Dairesi’nde geçici cami imamı olarak görev yapan ve camilerde 5 vakit görev yapmak üzere göreve alınan kişilerdir. Bu kişiler Kamu Görevlileri Yasası’nda yer alan ikinci iş yasağını ihlal etmektedirler. Ayrıca mesai sonrasında değil, mesai saatleri içerisinde bu suçu işlemektedirler. Bazı görevliler bir yerde bazı görevliler ise her iki yerde bu ikinci işi yaparak hem Kamu Görevlileri Yasası’nı hem de Din İşleri Yasası’nı ihlal etmişlerdir.

Gerekli araştırma yapıldığı zaman sadece bir yıl değil, 2017-2018 dönemini kapsayan sürede değil geçmiş yıllarda da 2016 yılı ve öncesinde de Din İşleri Başkanı Talip Atalay Bey’in bu kişilere bilerek ve isteyerek ayrıcalık tanıdığı ve daireden diğer imam arkadaşları gibi bir tamam aylık maaşlarını aldıkları halde bu kişilerin ikinci iş yasağını umursamayarak ayrıca ek gelir elde ettikleri ve esas görevlerini ihmal ettikleri açıkça görülmektedir.

Hal bu ki bizler de 5 vakit camilerde görevliyiz ancak bir vakit bile göreve gitmesek bize ceza verilmekte, soruşturma açılmaktadır. Anayasa’ya göre hepimiz eşitiz. Bu eşitlik ilkesinin uygulanmasını ve artık bu adaletsizliğin sona ermesini istiyoruz.

Bu nedenle gereğini ivedilikle arz eder, yıllardır süregelen bu usulsüzlüğün düzeltilmesi için en erken zamanda gerekli araştırmanın yapılacağına olan inancımızın tam olacağını belirtir, saygılarımı arz ederim.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar