Köşe Yazarları

İlhak var mı ilhak?


Bilinen bir konuyu dile getirince, eskiler; malumun ilanı derlerdi.

Sonunda, malum olan şey ilan edildi. İyi de oldu. Saflar belirlenmeli. Yarış artık açıktan başlamalı idi. Derin sularda yüzmeye, mide bulandırmaya hiç gerek yok.

Yarışın, kimler arasında geçeceği de yavaştan ortaya çıkmaya başladı;

“Federasyon” isteyenler  ile “iki ayrı devlet” isteyenler arasında geçecek belli ki!

“İki ayrı devlet” istediklerini bile dile getiremeyenler, lafı eveleyip geveleyenler de var. Bunlar; “ne istediği belli olmayan”, “olmasın da ne isterse olsun” demek istiyorlar aslında. Statükoya karşı çıkıp, statüko korunsun diye yırtınanlardır bunlar. Bunlar, her kesime “mavi boncuk” dağıtıp, gerçek niyetini açıklamayanlar ve lafı yuvarlayanlar, yarışın en sonunda kalacaklar. Kandırmacalara karnımız tok!

Halk artık bu zihniyeti tanıdı. Notunu da verdi. Kredileri tükendi. Maskeleri düştü. Gerçek; ayan beyan ortada!

Akıl, hafıza unutsa da internet unutmuyor! Eskiden olsa işiniz kolaydı. Ara da bul! Şimdi sürekli karşımıza çıkıyor geçmiş. Yüzümüze vuruyor. Hatırlatıp, utandırıyor.

Tabii utanacak, kızaracak yüz surat varsa!

Tehlike büyüktür.

Tercih; dünyaya mı bağlanılacağı, dünyalı mı olunacağı, yoksa, müstemleke statüsüne mi indirgeneceğimiz konusudur.

1968 yılında başlayan görüşmeler tam 50 yıldır sürmektedir. 50 yılda gelinen durumu sıfırlamak ve yeni hayallere dalmak, akıl işi olarak görülemez. Geçen yarım yüzyılda tüm konular görüşülmüş ve önümüzde kala kala dört parametre kalmıştır. İki kesimlilik, iki toplumluluk, siyasi eşitliğe dayalı, federal bir Kıbrıs.

Federasyon karşıtı zihniyet, bir 50 yıl daha; belirsiz, bilinmeyen, ismi konmamış, hayali, dünyaca kabul görmeyecek, temelsiz, mesnetsiz, hazırlıksız, rüya aleminde, okyanusa yelken açmak hayalindedir.

Okyanusa maya çalacak olanlar, sonra da “ya tutarsa” diye bizimle dalga geçme niyetindedirler.

Ne düşündüklerini açıkça ifade etmek zorundadırlar.

Bu işin gizlisi saklısı olmaz!

Türkiye kamuoyunda yapılan anketlerde, katılımcıların neredeyse yarıya yakını KKTC’nin Türkiye’ye ilhakından bahsetmektedir.

Açık konuşup, ne istediğinizi ortaya koymadıkca, bu ankete katılıp ilhak seçeneğini işaretleyenlerle aynı tarafta yer almaktan kurtulamayacaksınız.

Siyasi hayatında her söylediğinin tersini yapanlardan, böyle bir ajanda ile hareket etmelerini beklemek “komplo teorisyenliği” olmaz sanırım!

Uyanık olalım!
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı