KıbrısManşet

İhmal öldürdü, hesap versinler

Sel felaketinde yaşamını kaybeden 4 gençten biri olan Tolga Bekçi’nin ailesi Havadis’e konuştu:“KAZA DEĞİL, İHMAL”: Tolga Bekçi’nin babası Mehmet Bekçi: Lefkoşa Girne yolu güvenlikten yoksun. Yolun vizesi dahi yokmuş.  Çocuklarımızı kaza sonucu ölmedi, ortada büyük bir ihmal var. Bu ihmalin sorumluları da devletin ilgili kurumlarıdır ve onların başındakilerdir
“GÜNAH ÇIKARDILAR”: Bekçi: Oğlumun cansız bedeni bulunduktan sonra bazı devlet yetkilileri evimize geldi. ‘Herkes bizi suçluyor ancak bizim suçumuz yok. Bu bir doğal afet’ diyerek günah çıkarmaya çalıştılar“BAŞKA YÜREKLER YANMASIN”: Mehmet Bekçi: Yaşadığımız acının tarifi yok. Bizim yüreğimiz yandı, başka ana babaların yüreği yanmasın. Sorumluların yargı önünde hesap vermeleri için gerekeni yapacağız

SOSYAL MEDYA TEPKİSİ: Mehmet ve Seynur Bekçi çifti, çocuklarının cansız fotoğraflarının sosyal medya aracılığıyla elden ele dolaşmasından hayli rahatsız. Yaslı çifti, “Ölüye saygı yok, bizi de mi düşünmüyorlar, evlatlarımızın o hallerini elden ele gezdiriyorlar” diye isyan etti

Duygu ALAN

Havadis, Lefkoşa-Girne anayolunda, Ciklos mevkiinde, Çarşamba akşamı sele kapılarak uçuruma yuvarlanan arabadaki 4 gençten biri olan Tolga Bekçi’nin evine konuk oldu.

Ortaya çıkan dedikodular ve asılsız iddilar yüzünden acılarını bile doğru dürüst yaşayamayan Bekçi ailesi, içini Havadis’e döktü.

Seynur-Mehmet Bekçi çifti olay gecesinde oğulları ile aralarında geçen diyaloğu ve sonrasında yaşananları paylaştı.

“Lefkoşa içinde gezeceklerdi”

Seynur Bekçi, olayın yaşandığı akşam oğlu Tolga Bekçi ile Ahmet Kılıç’ın birlikte olduğunu ve Günay Kandaz’ı da yanlarına alıp biraz gezmek için plan yaptıklarını anlattı. Plana göre, 4 gencin Lefkoşa’da bir yerlere gidip eğleneceklerini söyleyen Seynur Bekçi, “Belli ki sonradan plan değiştirdiler” dedi.

“Elim, dilim bağlandı”

Seynur Bekçi, Tolga’nın bazı gecelerde Dikmen’de nişanlısı Günay Kandaz’ın evinde kaldığını bu yüzden olay gecesi, Tolga’nın yine Günay’ın evinde kaldığı düşüncesi ile eve gelmeyince kötü düşünmediğini söyledi.

Seynur, “Tuhaf olan şu ki, ben 4 çocuk annesiyim ve çocuklarımı dünyaya getirdiğimden beri, kalkıp üzerlerini örtmediğim hiçbir gece yok. Çocuklarım bir yere çıktığında da birkaç kez arar, yerlerini nasıl olduklarını muhakkak sorarım. O gece sanki elimi, dilimi baladılar. Tolga’nın Günay’da kaldığını düşündüm, normalde arardım ama ne olduysa aramadım. İlginç bir şekilde o gece uyanıp çocukların üzerini de örtmedim” dedi.

“Dünürümden öğrendim”

Seynur Bekçi, acı haberi Perşembe sabahı Günay Kandaz’ın annesinin kendisine açtığı telefondan sonra öğrendiğini söyledi.

Seynur Bekçi, Perşembe sabahında dünürü ile yaptığı telefon görüşmesini şöyle anlattı: “Sabah saat 10 sıralarında Günay’ın annesi aradı ve Günay’ı sordu. Ben de Tolga ile birliktelerdi akşam siz de değiller mi? diye yanıtladım. Bu arada belki gece gelmişlerdir de duymamışımdır diye Tolga’nın odasına baktım. Yatağı toparlanmış durumdaydı, belli ki gelmemişlerdi. Dünürümden, duydum, akşam bir araba sele kapılmış, araba da Günay’ın arabasına benziyormuş. Nereden bilebilirdim ki, bizim ocağımız söndü, ateş bizim yüreğimize düştü!”

“Oğlumun soğuk yüzünü defalarca öptüm, kokladım”

Yaşadığı acının tarifinin mümkün olmadığını anlatan Seynur Bekçi, oğlunun cesedini, morgda eşi Mehmet Bekçi ile birlikte teşhis ettiğini söyledi.

Seynur Bekçi,” Görene kadar inanmadım. Ama ben oğlumun soğuk yünü defalarca öptüm, kokladım” diye konuşlu.

Seynur Bekçi, polislere ve morg görevlilerine oğlunun üzerindeki kıyafeti vermeleri için ricada bulunduğunu ama olumlu sonuç alamadığını belirtti.

Anne Bekçi,”Oğlumdan geriye hatırası, asla unutmayacağım kokusu, unutmayacağım gülüşü ve morgdan bana teslim edilen yüzüğü kaldı” diye gözyaşlarına boğuldu.

“Sorumluları hesap vermeli”

Seynur-Mehmet Bekçi çifti, yaşananın talihsiz bir kaza olmadığını, 4 gencin ölümünde Lefkoşa-Girne yolunun büyük payı olduğunu söyledi.

Yolun vizesiz ve yol güvenliğinden uzak olduğunu savunan Bekçi ailesi, yargıya başvuracaklarını kaydetti.

Bekçi çifti, “Bizim yüreğimiz yandı, başkalarının da yüreği yanmamalı, sorumlular tespit edilmeli, gereken yasal işlem ne ise yapılmalıdır” dedi.

Çift, “Asla vazgeçmeyeceğiz. Sorumlular yargı önünde hesap verinceye kadar işin peşini bırakmayacağız” dedi.

“Okul değil, riskli yolları kapatsınlar”

Seynur-Mehmet Bekçi çifti, olay günü yetkililerin sel öngörüsüne rağmen Lefkoşa-Girne anayolunun trafiğe kapatılmamasını da eleştirdi.

Bekçi ailesi, “Madem aşırı yağış olacağı biliniyor ve hatta tedbir için okullar bile tatil ilan ediliyor, o halde riskli yollar da trafiğe kapatılmalıydı. Yetkililer, okul değil, riskli yolları kapatsınlar” diye konuştu.

Felakette ısrar ediliyor

İngiltere’de Brexit kaosu

Başa dön tuşu