KıbrısManşet

“Hurda sorunu bitecek”


Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde çöp sorunu devam ediyor. Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk konuyla ilgili Havadis’e konuştu:

2 TEMEL SORUN VAR: Avunduk: Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin temel sorunu endüstriyel atıklar, çöpler ve kronikleşmiş bir hal alan hurdalar. Şu an çöp toplama, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin sorumluluğunda. Ancak yetersiz araç donanımı nedeniyle bunu düzenli şekilde gerçekleştiremiyor

HURDALAR TOPLANACAK: Avunduk: Hurdaların sahiplerine uyarı yapılacak. Uyarılar dikkate alınmazsa hurdalar toplanıp telli alana konulacak. Bir süre orada kalacak. Hurdasını almak isteyenler belirli bir ücret ödeyecek, sahiplenilmeyen hurdalar imha edilecek

 

Kardelen GÖKSU

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde yıllardır süre gelen çevre kirliliği ve düzensizlik Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nı da rahatsız ediyor.

Bölgedeki en büyük sorunlardan biri olan çöp etrafa kötü koku yayarken adım başı görülen hurda araçlar çirkin bir görüntü oluşturuyor.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, sanayideki çöp sorunun yıllık temizlik ihalesine çıkılarak bu hizmeti özel sektörden almak olduğunu kaydetti.

Avunduk, hurda araç sorununun ise en kısa zamanda çözüleceğini kaydetti.

 

“Yetersiz araç donanımı nedeniyle düzensizlik mevcut”

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin çöp sorunu hakkında açıklamada bulunan Avunduk, şunları kaydetti: “Şu an çöp toplama, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin sorumluluğunda. Ancak yetersiz araç donanımı nedeniyle bunu düzenli bir şekilde gerçekleştiremiyor. Bu olmadığı için de bölge içinde çöp yığınları oluşuyor. Bunun çözümü; yıllık temizlik ihalesine çıkılarak bu hizmeti özel sektörden almaktır. O zaman bu sıkıntı aşılmış olur.”

 

“Hiçbir yetkimiz yok”

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın bölgedeki temizlik için hiçbir yetkisi olmadığını söyleyen Candan Avunduk, şöyle konuştu:

Odamızın şu an için bölgelerde hiçbir yetkisi yok. Ancak Organize Sanayi Bölgeleri Yasası yenilenerek yönetimin bir süreliğine de olsa odamıza verilmesi durumunda bölgenin temizliğini biz üstlenebiliriz. Esas amacımız ise, bu yasa ile tüm sanayi bölgelerinin oluşturulacak özerk bir yönetime devredilmesidir. Bunun örnekleri dünyada ve Türkiye’de var ve oldukça başarılı bir şekilde çalışıyor. Bu konuda odamızın da çalışmaları var. Türkiye’nin büyük organize sanayi bölgeleri yönetimleriyle yakın çalışmalarımız oldu ve bu temaslarımız sürüyor.”

 

“Hurda araçlar çevre kirliliği yaratmakta”

Bölgede çok fazla atıl araç olduğunu dile getiren Avunduk, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde hurda sorununa çözüm üretileceğini dile getirdi.

Avunduk, “Bölgenin bir diğer kronikleşmiş sorunu ise, hurdalar. Bunların büyük çoğunluğunu araçlar oluşturuyor. Bunun yanı sıra çalışma ömrünü tamamlamış üretim araçları da kaldırımları veya boş arazileri işgal ederek çevre kirliliği yaratıyor. Oda olarak Lefkoşa Türk Belediyesi’nden bölgenin Güney ucunda bir arazi aldık. Bizler, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Sanayi Dairesi ile belediyenin katkısıyla bu alan tellendi” diye konuştu.

 

“Hurdalar imha edilecek”

Canan Avunduk, Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki hurdaların sahiplerine önce yazılı ve sözlü uyarılar yapılacağını uyarıların dikkate alınmaması durumunda tümünün toplanarak telli alana konulacağını kaydetti.

Avunduk, hurdaların telli alanda belirlenecek süre içinde muhafaza edileceğini ve bu kez hurdasını geri almak isteyenlerin belirli bir ücret ödemek zorunda kalacağını anlattı.

Avunduk, “Güvenlik kameralarıyla izlenecek bölgede bulunan hurdalar, sahipleri tarafından aranmadığı takdirde imha işlemi uygulanacak. Hali hazırdaki yasa çerçevesinde belirli bir eğitimden geçen Sanayi Dairesi personeli bölgede zaman zaman denetimler yaparak çevre kirliliğine neden olan oluşumları tespit ederek, uyarı ve sonrasında yasanın verdiği yetkiye dayanarak para cezası kesiyor” diyerek konuştu.

 Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı