Hristofyas Salı günü toprağa verilecek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Aralık 4, 2023
Güney KıbrısKıbrısManşet

Hristofyas Salı günü toprağa verilecek

Rum Yönetimi Eski Başkanlarından Hristofyas için 3 gün yas ilan edildi. Rum Bakanlar Kurulu cenaze töreninin yapılacağı Salı gününü ise idari tatil olarak verdi

Kıbrıs tarihine adını ilk sol başkan olarak yazdıran AKEL Eski Genel Sekreteri ve Rum Yönetimi eski Başkanlarından Dimitris Hristofyas için Güney Kıbrıs’ta dünden itibaren 3 günlük yasa ilan edildi.


72 yaşında hayatını kaybeden Dimtris Hristofyas Salı günü toprağa verilecek.

Rum Bakanlar Kurulu, dün Hristofyas’ın cenaze töreninin ayrıntılarını ele almak için gerçekleştirdiği toplantıda, 3 günlük yasa kararını duyururken cenaze töreninin yapılacağı salı gününü ise idari tatil  olarak verdi.

Yas kararının ardından Güney Kıbrıs’taki kamu binalarında ve okullarda tüm bayraklar yarıya indirildi.

Bu arada, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Rum Bakanlar Kurulu toplantısının akabinde, Hristofyas’ın cenaze törenin Salı günü saat 17.00’de, Strovolo’daki “Ayia Sofia Kilisesi”nde gerçekleştirileceğini açıkladı.

 

Başsağlığı mesajları

Hristofyas’ın ölümü nedeniyle Kuzey’de de birçok kişi ve kurum başsağlığı mesajı yayımladı.

3.Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi eski Başkanlarından, Komünist AKEL partisi eski Genel Sekreter’lerinden Dimitris Hristofyas’ın ölümü nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Derviş Eroğlu mesajında şunları kaydetti:

“2010-2013 yılları arasında Kıbrıs görüşmelerini birlikte sürdürdüğümüz Güney Kıbrıs Rum Yönetimi eski Başkan’larından, Komünist AKEL partisi eski Genel Sekreter’lerinden Dimitris Hristofyas’ın ölümünü büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum.

Görüşlerimiz farklı olsa da merhum Dimitris Hristofyas’la ben, değerli eşleri ile de eşim, güzel insani bir diyalog geliştirmiş, bir birimizin evlerine ziyaretlerde bulunmuştuk.

Zeki, efendi, saygılı kişiliği ile tanıdığım Dimitris Hristofyas’ın ölümü nedeniyle derin üzüntülerimi belirtir, başta ailesi olmak üzere, komşumuz Rum toplumuna başsağlığı dilerim. Toprağı bol olsun.”

 

İzcan : Federal Kıbrıs’a inanan Kıbrıslılar için büyük bir kayıp

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, Rum Yönetimi eski başkanı ve AKEL Eski Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas’ın ölümü nedeniyle mesaj yayınlayarak  ailesine, AKEL ve ilerici halka baş sağlığı diledi.

Mesajında Dimitris Hristofyas’ın ölümünün “Federal Birleşik Kıbrıs”a inanan tüm Kıbrıslılar için büyük bir kayıp olduğunu dile getiren İzcan, barışa inanan kesimlerin tek halk tek vatan kavgasına sahip çıkarak mücadeleyi devam ettireceğini vurguladı.

 

Töre, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diledi

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas’ın ölümü nedeniyle Rum halkına, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diledi.

Töre, Hristofyas’ın ölümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Kıbrıs’ta en büyük referandum olarak bilinen Annan Planına Papadopulos ile birlikte hayır diyen Hristofyas ve Partisi AKEL’in unutulmayacak izler bıraktığını kaydetti.

 

Saner: Ölümü bizleri üzdü

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Ersan Saner, ise mesajında “Dimitris Hristofyas’ın ölümü bizleri üzmüştür.Hristofyas’ın ölümü nedeniyle başta ailesi ve dostları olmak üzere Rum Halkına, yıllarca Genel Sekreterliği’ni yaptığı komünist AKEL Partisi’ne başsağlığı dileriz” dedi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar