Hangi sebze neye faydalı? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Mayıs 28, 2024
Sağlık

Hangi sebze neye faydalı?

Besinler, göz sağlığımız için büyük önem taşıyor. Gözün ihtiyaç duyduğu vitaminlerin başında A, E, C ve B2 vitaminleri geliyor. Omega 3 ve 6 yağ asitleri ile çinko ve magnezyum gibi mineraller de göze iyi geliyor. İşte göze sağlık vaat eden besinler:

Ispanak: İçerdiği "lutein" ve "zeaxanthin" adlı doğal antibiyotikler sayesinde görme bozukluklarına karşı etkili oluyor. Yaşla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarına karşı koruyor. Bir porsiyon ıspanak, günlük demir ihtiyacımızın onda birini karşılıyor. "Doğal güneş gözlüğü" olarak nitelenen ıspanak, zararlı mavi dalgaları filtreliyor.


Kayısı: İyi bir beta karoten ve likopen kaynağı olan kayısı görmenize katkı sağlıyor. Yüksek oranda A vitamini sayesinde gözün lensleri de dahil hücre ve dokularını hasara karşı dirençli hale getiriyor.

Yer elması: C ve A vitamini deposu olan yer elması, göz sağlığı üzerinde oldukça etkili. Bir kase yer elmasında bir günlük A vitamini ihtiyacınızın fazlası bulunuyor.

Havuç: Havuçtaki betakaroten, gözleri hem yaşlılığın getirdiği görme zayıflığından hem de güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.

Kuşburnu: Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostudur. Vücuda dirilik sağlar. 100 gram kuşburnunda bir sandık portakala eşdeğer C vitamini bulunuyor. Etkin bir kan temizleyicisi, güçlü bir kurt düşürücü ve bağırsak yumuşatıcısı olan kuşburnu, mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı faydalı… Kuşburnu, romatizma ağrılarını gideriyor, basur tedavisinde iyi sonuç veriyor.

Maydanoz: Görme gücünü ve anne sütünü artırıyor. Bir demir deposudur. Genellikle taze yenen maydanozda, kalsiyum, potasyum ve A vitamini vardır. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar.

Patates: A vitamini açısından aşırı derecede zengindir. Bir porsiyonunda, günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 300 fazlası bulunur. A vitamininin bol miktarda alınması sayesinde, katarakt riskinin düşürülebileceği gözlemlenmiştir.

Salatalık: Özellikle göz şişliği bulunan kişilerin imdadına yetişiyor. Gözdeki şişliği alıyor.

Buğday: Buğdayın özünde bulunan E vitamini, katarakt riskini azaltıyor. Özellikle yaşa bağlı göz bozulmalarını önlüyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar