KıbrısManşet

Halk isyanı


Kurudere, Turunçlu ve Ulukışla kavşağında ardı ardına yaşanan ölümlü trafik çarpışmaları, yol güvenliği talebi ile halkı sokağa döktü
 Eylemciler, 24 Aralık 2019 tarihinde Esra Korcan’ın ölümü ile neticelenen trafik çarpışmasının meydana geldiği noktaya karanfil bırakarak Korcan’ı ve bu yolda hayatını kaybedenleri andı, her biri için dualar okundu.

 

KAVŞAK VE AYDINLATMA TALEBİ: Eylemciler, ülke genelinde yol güvenliğinden yoksun tüm yollarda gerekli tedbirlerin hemen alınmasını istedi. Yollarda insan hayatını tehlikeye atmayacak şekilde düzenlenme talep eden eylemciler, Kurudere – Turunçlu kavşağına dönel kavşak (çember), Ulukışla kavşağına da ışıklandırma istedi

BOYKOT KARARI: Mormenekşe Muhtarı Saim Aytürk, yollarda gerekli önlemlerin alınmaması halinde muhtarların sandığa gitmeyip,  seçimleri boykot edeceklerini söyledi. Ulukışla Muhtarı Aynur İş, KKTC’de yol güvenliği eksikliklerinden dolayı yaşanan trafik çarpışmalarından siyasileri sorumlu tuttu, “Artık hiçbir siyasi Ulukışla’ya giremeyecek” dedi

SİYASİLERE ÖFKE, BELEDİYELERE SİTEM: Ülkedeki yol güvenliği eksikliklerine dikkat çekerek Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığını topa tutan muhtarlar, eyleme destek veren sivil toplum örgütlerine ve bölge halkına teşekkür ederken, bölge belediyelerin başkanlarına eyleme katılmadıkları gerekçesi ile tepkilerini dile getirdi

 

Duygu ALAN

Kurudere Muhtarı Bülent Şengül’ün girişimiyle bölge halkı ve muhtarları, KKTC genelinde yol güvenliği eksikliğine dikkat çekmek amacı ile Turunçlu kavşağında dün eylem düzenledi.

Mağusa Muhtarlar Derneği ile Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin de destek verdiği eylemde,

“Tek çözüm çember”, “Karşıdan karşıya güvenli geçmek istiyoruz, sesimize ses verin, yeter artık”, “Alkollü Araç Kullanmak Cinayettir”, “çocuklarımız annesiz babasız kalmasın, önlem alın”, Trafikte Ölmek İstemiyoruz”, “Hata Değil Cinayet İşliyorlar”, “Trafikte Başka Canlar Gitmesin”, “Bu kavşak şeytanın yuvası, tek çözüm çember” ve “Sorumluluk Hepimizindir, Analar Artık Ağlamasın”, pankart ve dövizleri taşındı.

 

Trafik kurbanları karanfillerle anıldı

Eyleme katılan muhtarlar, bölge halkından bazı vatandaşlar, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ve Mağusa Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Yeşilleme, bugüne kadar beş kişinin hayatına mal olan trafik çarpışmalarının yaşandığı Turunçlu Kavşağı’nda birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından eylemciler, Ulukışla kavşağına yürüdü, 24 Aralık 2019 tarihinde Esra Korcan’ın ölümü ile neticelenen trafik çarpışmasının meydana geldiği noktaya karanfil bırakarak Korcan’ı ve bu yolda hayatını kaybedenleri andı, her biri için dualar okundu.

 

Belediye başkanlarına tepki

Eylemciler, kendilerine destek veren sivil toplum örgütlerine basın aracılığı ile bir kez daha teşekkür ederken, bölge belediyelerin başkanlarına eyleme katılmadıkları gerekçesi ile tepkilerini dile getirdiler.

 

Şengül: Tüm kavşaklarda dönel kavşak istiyoruz

Eylemde ilk konuşmayı Kurudere Muhtarı Bülent Şengül yaptı. Şengül, tüm bölge halkına ve destek veren muhtarlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Kurudere-Turunçlu kavşağına ve ülke genelinde ihtiyaç duyulan diğer tüm kavşaklarda, dönel kavşak istediklerini belirtti.

Şengül, güzergahtaki yol güvenliği eksikliklerine dikkat çektiği konuşmasında ayrıca Ulukışla kavşağında ışıklandırma istediklerini söyledi.

Kurudere Muhtarı Bülent Şengül, ayrıca, trafik çarpışmalarının önüne geçilebilmesi için kavşağa 70 metre mesafesi olan hız tespit kamerasının 30 metreye çekilmeni, güzergahtaki azami süratin de 50 km’ye çekilmesini istedi.

 

Yeşilleme: Cana kastetmeyen yollar istiyoruz

Mağusa Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Yeşilleme, konuşmasında yol güvenliği eksiklikleri sebebi ile yaşanan trafik çarpışmalarına dikkat çekti.

Yıllardır, suçsuz, günahsız birçok insanın yollarda can verdiğini söyleyen Yeşilleme, artık gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

Mustafa Yeşilleme, yakın geçmişte söz konusu yolda 4 kişinin trafik çarpışması sonucu yaşamını yitirdiğine, bu kazalara istemeyerek de olsa sebebiyet veren kişilerin ise hapishanede olduğuna dikkat çekti.

Yeşilleme, sadece Turunçlu kavşağında veya bölgesinde değil, ada genelinde tüm yollarda gerekli yol güvenliği tedbirlerinin alınması gerektiğini dile getirdi.

Yeşilleme, “Yollarda insanların canına kastetmeyecek, ölüme sebebiyet olmayacak şekilde düzenlenmeler yapılmasını istiyoruz” dedi.

 

Aytürk: Gerekli önlemler alınmazsa sandığa gitmeyeceğiz

Mormenekşe Muhtarı Saim Aytürk, içinin kan ağladığını belirterek, gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin ve siyasilerin yollarda gerekli güvenlik tedbiri almadığını, yollara yatırım yapılmadığını ancak buna karşın seyrüsefer harçlarının her yıl katlanarak arttığını söyledi. Yıllarca Turunçlu kavşağında üst geçit ve dönel kavşak olacağının sözü ile avutulduklarına dikkat çeken Aytürk, Mormenekşe’den iki futbolcunun da geçtiğimiz yıl bu yolda meydana gelen trafik çarpışmasında yaşamını yitirdiğini ve ailelerinin kan ağladığını söyledi.

Saim Aytürk, siyasilere çağrıda bulunarak, “Lütfen yollar konusunda artık önlem alın, sorunlara bir çare bulun, yapamayacaksanız da o koltuklarda oturmayın” dedi

Aytürk, gerekli önlemlerin alınmaması halinde muhtarlar olarak seçimleri boykot edeceklerini ifade etti.

Mormenekşe Muhtarı Saim Aytürk, söz konusu yolda yaşanan trafik çarpışmalarında yaşamını yitirenlere bir kez daha Allah’tan rahmet ailelerine de sabırlar diledi.

 

Güden: Ya sorumluluk üstlenin ya da istifa edin

Pile Muhtarı Veysal Güden, Esra Korcan’ın yaşamını yitirdiği, son yaşanan ölümlü trafik çarpışmasında, çarpışmaya sebebiyet veren kişinin köylüsü olduğunu belirterek, yaşanan çarpışmalarda tüm faturanın sürücülere çıkarıldığını ancak yolların trafik kullanımına yeterince hazırlanmadığını ve insanların trafikte hata yapabileceklerinin hiçbir zaman hesaba katılmadığını kaydetti.

Güden, 46 yaşında olduğunu ve bu yolların yapıldığında kendisinin ortaokul çağında olduğunu belirtti ve o günden bugüne herhangi bir yol çalışması yapılmadığını, yaşanan trafik çarpışmalarından da ders çıkarılmadığını söyledi.

Yol güvenliği konusunda kimsenin sorumluluk üstlenmediğini söyleyen Veysal Güden, siyaset kurumunun çözüm bulma, üretme mekanizması olduğunu söyleyerek, siyasilere çağrıda bulunarak, “’Benim kaynağım yoktu, Türkiye’den kaynak aktarılacaktı, 6 ay gecikti’, bırakın bunları, ya sorumluluk üstlenin ya da istifa edin. Kimseye acı yaşatmaya hakkınız yoktur. Bu toplum gün be gün evlatlarını yitiriyor, hakkınız yoktur” dedi.

 

Erbay: Yüreğimiz ağzımızda yaşamak istemiyoruz

Erol Erbay, bölgede bir sivil toplum kuruluşunun başkanlığını yaptığını aynı zamanda bölge sakini olduğunu kaydetti.

Erbay, Turunçlu kavşağının internetteki arama motorlarında “ölüm kavşağı” başlığı altında yer aldığını söyleyerek bunun çok acı olduğunu söyledi.

Erol Erbay, “Biz buranın ölüm kavşağı olarak anılmasını istemiyoruz. Yüreğimiz ağzımızda yaşamak istemiyoruz” diyerek yetkililerle bir an önce önlem alma çağrısında bulundu.

 

İş: Siyasiler köyüme giremez

Ulukışla Muhtarı Aynur İş, KKTC’de yol güvenliği eksikliklerinden dolayı yaşanan trafik çarpışmalarından ve bu çarpışmalarda yaşanan ölümlerden siyasileri sorumlu tuttu. Aynur İş, siyasilerin, sadece seçim dönemlerinde halkın sesine kulak veriyormuş gibi yaptıklarını söyleyerek, bundan sonra elinden geldiğince hiçbir siyasiyi Ulukışla’ya sokmayacağını ifade etti.

Ulukışla Muhtarı Aynur İş, “Yollar resmen ölüme davet çıkarıyor. Sadece söz veriyorlar bize, çözüm yok. Ne aydınlatma ne radar var. İnsanlar gece toplu taşıma aracından iniyor, zifiri karanlıkta yolu karşıdan karşıya geçiyor. Artık yeter, önlem alın” diye isyan etti.

 

Naimoğulları: Hepimiz her an KKTC’deki yollarda ölebiliriz

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları,  herkesin, her an KKTC’deki yollarda ölebileceğini söyleyerek nitekim birçok ailenin yollarda eşlerini, akrabalarını ve çocuklarını kaybettiğini söyledi.

KKTC’deki yolların hiçbirinde yeterli yol güvenliği önlemi olmadığını belirterek, bu güvenliğin alınmasının aslında çok zor olmadığını söyledi.

“Önlem almak için illa birilerinin ölmesini mi bekliyorsunuz” diye soran Naimoğulları, siyasilerin Avrupa, Türkiye ve Güney Kıbrıs’taki yol güvenliği örneklerine bakmalarını ve gerekirse bazı fonlarda kesintiler yaparak, kaynak yaratmalarını istedi.

Naimoğulları, KKTC’deki tüm yollar için yapılan bu eylemden gerekli mesajın alınmasını diledi.

 

Başa dön tuşu