EkonomiKıbrısManşet

Güney’de Et, Bizde Tavuk


Dövizdeki olağanüstü artış Güney ile Kuzey arasındaki fiyat rekabetini  ortadan kaldırdı. Dövize rağmen tavuk bizde hala ucuz

Dövizdeki  olağanüstü artış  Güney ile Kuzey Kıbrıs’ta tavuk ürünlerinde fiyat farkının açılmasına neden oldu. Etin Kuzey’e göre Güney’de daha ucuz olmasının aksine tavuk ürünleri Kuzey’de daha ucuz. Havadis mutfak bütçesinde en büyük paylardan birine sahip olan tavuk ürünlerinin Kuzey ile Güney Kıbrıs’taki fiyatlarını araştırdı. Yapılan fiyat araştırmasında sofralara çok sık giren tavuk ürünlerinin Güney’e oranla Kuzey Kıbrıs’ta daha ucuz olduğu ortaya çıktı. 

 

Döviz farkı artırdı

Geçmiş dönemlerde tavuk fiyatının Kuzey’e göre daha ucuz  olduğu Güney Kıbrıs’ta,dövizin Türk Lirası karşısında olağanüstü artış göstermesiyle daha pahalı oldu. Geçmiş dönemlerde alışverişinin büyük bir bölümünü Güney’den yapan Kıbrıslı Türkler Euro’nun 5 TL’nin üzerine çıkması ile artık Güney’i tercih etmekten kaçınıyor.

 

En büyük fark bütün tavukta

Tavuğun kilosu Kuzey’de ortalama 11.40 TL’ye satılırken Güney’deki ortalama satış fiyatı 3.72 Euro yani 19.3 TL. Güney Kıbrıs’ta bir kilo tavuğun satış fiyatı, Kuzey Kıbrıs’taki satış fiyatının ortalama 8 lira üzerinde. Et fiyatlarının aksine Güney’de tavuk fiyatları Kuzey’e göre daha pahalı.

 

Tavuk butta 6, göğüste 3 TL fark 

Kıbrıs’ın Kuzey’inde kilosu 18.90 TL’ye satılan tavuk but Güney’de 4.75 Euro’ya yani 24.7 TL’ye satılıyor. Tavuk göğüsün ise Kuzey fiyatı 20.90 TL iken Güney’de 4.75 Euro yani 24.7 TL’ye satışa sunuluyor. Kuzey ile Güney arasında kilo tavuk but fiyatlarında 6 TL, Tavuk göğüste ise 3 TL fark var

 

 

ÜrünKUZEYGÜNEY EuroGÜNEY TL
Bütün Tavuk11.40 TL3.7219.3   
Tavuk But18.90 TL4.7524.7
Tavuk Göğüs20.90 TL4.7524.7

 

*Euro Kuru 5.20’den hesaplanmıştır


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı