Gözyaşları arasında kolej sınavı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Köşe Yazarları

Gözyaşları arasında kolej sınavı

Barış UzunahmetBarış Uzunahmet

Çocuklarımızı içten içe kemiren, eğitim sistemimizin baş belası kolej sınavının ikincisi geçen hafta sonu yapıldı. Müfredat dışı, yanlış sorular ve ağlaşan çocuklar bir yana, bu sınav üzerinden esas tartışmamız gereken sınavdan çıktıktan sonra 11 yaşındaki bir küçük yüreğin söyledikleriydi. Aslında o çocuk sınava giren tüm çocukların temsilcisiydi.

Ne demişti bu küçük çocuk? “Üç soruya yanlış cevap verdim, lütfen bana kızma”. Her ne kadar da anne, çocuğa kızmayacağını söylese de çocukların hangi psikoloji ile sınava girdiğini gösteren güzel bir kanıttı. Çocukların üzerine yüklediğimiz yükü görmek açısından çok güzel bir örnekti. Belki de bu çocuğun ailesi çok iyi niyetliydi ancak gelinen nokta bu…


Bu sınav döneminde en az bir kez psikoloğa götürülen onlarca, belki de yüzlerce çocuk var. İsteyen araştırsın. Psikologlara sorsun.  Görsün bakalım ne kadar çocuk var psikoloğa giden…

Ah ah! En çok da neye üzülür ve sinir olurum bilirsiniz? Aman! Yere düşüp de bir yeri kanamasın, ağlamasın diye çocukların arkasından koşturan ebeveyn tipleri var ya… Bu sınavdan çıkan yüzlerce çocuk gözyaşı döktü. Yazık değil mi bu çocuklara? Hiç mi içiniz cız etmedi? Bakanlığın kapısına dayanacak ebeveyn arıyorum ben.

Ya siz! Eğitimi yönetenler size sesleniyorum. Bu çocuklara bu kadar eziyet niye? Bu işin yanlış olduğunu  benim gibi siz da biliyorsunuz ama değiştirmek için cesaretiniz ve iradeniz yok.

Sayın Berova, hafta içinde Türkiye’deydi.  Keşke Türkiye’de 10-11 yaşındaki çocuklara yapılan Seviye Belirleme Sınavı’nı(SBS) niye kaldırdıklarını Türkiyeli yetkililere bir sorsaydı?

Sorsaydı çocuklar üzerindeki etkisini ve niye bu sınavın 8’inci sınıfın sonuna aktarıldığını öğrenecekti. Bizdeki yöneticilerin en büyük hastalığı her şeyi en iyi kendilerinin bildiklerini zannetmeleridir. Bir bilene sorma ihtiyacı hissetmemeleridir.

*******

Kolej sınavından da durum budur. Bu yaşta bu şekilde bir kolej sınavının doğru olduğunu söyleyecek bir tane eğitim bilimci, akademisyen bulamazsınız. Ya bu sınavı kaldırın diyecek ya da soru formatını, şeklini değiştirin diyecek.

Ya ben size daha trajikomik bir şey söyleyeyim. Mevcut hükümetin büyük ortağı var ya; UBP. Bu UBP’nin akademisyen olan temsilcisi 2014’te yapılan 5. Milli Eğitim Şurası’nda bugünkü kolej sınav sistemini yerde yere vurmuş ve çok daha mantıklı öneriler yapmıştı.  O önerileri Şura belgeleri arasında bulmak mümkündür. Kim bakar ki eğitim şurası kararlarına… Nasıl olsa bizi yönetenler her şeyi biliyor. Hatta en iyisini biliyor. Hiçbir zaman da hatalı olduklarını da kabul etmezler…

Durum böyle iken, bu hükümetten, bu bakanlıktan, kolej sınavı ile ilgili bir adım atacağına inancım yok. Çünkü bu sınavın dünyadaki en iyi sınav yöntemi olduğuna inanıyorlar.  Bakınız son sınavda İngilizce soruları ile ilgili ortalık karıştı. Bakanlıktan doğru dürüst bir açıklama yok. “Sin da gülle geçsin” anlayışı hakim. Bu kadar vurdumduymaz bir bakanlığın bu ülkede eğitimi daha ileriye taşıyacağını beklemek hayaldir.

Burada yapılması gereken, bu hükümet bugüne kadar yaptığı hatayı kabul edecek ve “kolej sınavı böyle yapılmaz” diyecek. Uzman kişilerden oluşan bir ekibi görevlendirecek ve “bu sınavı nasıl yapabiliriz”in cevabını bulacak. Daha sonra da bu sınav 10-11 yaşında mı yoksa 14-15 yaşında mı yapılması gerektiğine karar verecek?

Yoksa bu şekli ile daha çok çocuğun gözyaşını akıtırız.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar