BeslenmeSağlık

Gıda güvenliği elzem


Gıda Mühendisleri Odası, üretilen gıdaların güvenliğinin temininin ülke insanının sağlığının korunması anlamında elzem bir konu olduğunu vurguladı ve sağlıklı yaşam için sağlıklı gıdaya ulaşmanın her bireyin hakkı olduğunu belirtti.

KKTC’de hâlâ dünya standartlarında gıda güvenliği sistemlerinin politikasının belirlenmediğine dikkat çeken Oda, dünyalı olabilmek için öncelikle dünyanın bilincinin parçası olunması zorunluluğuna işaret etti.

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’n e bağlı Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Naile Soyel, bu yılki teması  “İklim değişiyor; o halde tarım ve gıda da değişmeli” olan Dünya Gıda Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Sokaktaki vatandaşların yerli malı ürünlerine yeterince güvenmediğini belirten Soyel, tarımsal uygulamaların insan sağlığı ve gıda güvenliği kriterleriyle geliştirilip desteklenmesi için gıda zincirinin birçok disiplini de içine alan bütünsel bir yapı içinde değerlendirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Soyel, 2014’te kabul edilen ‘Genel Gıda ve Yem Yasası’nın’ devamının getirilmesi ve mevzuatın tüzük ve yönetmeliklerle tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde tamamlanması gerektiğini belirtti.

“SAĞLIKLI GIDAYA ULAŞMAK HER BİREYİN HAKKI”

Bu noktada devletin inisiyatif alması, girişim yapması ve çaba harcamasının kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Soyel,  mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bizler Gıda Mühendisleri Odası ve bilim insanları olarak; ülkemizde üretilen gıdaların güvenliğinin temininin, ülkemiz insanının sağlığının korunması anlamında elzem bir konu olduğunu savunuyoruz. Sağlıklı yaşam için sağlıklı gıdaya ulaşmak her bireyin olduğu kadar ülkemizin her insanının da hakkı olduğuna olan inancımızla, tüm gıda sektörünün ve halkımızın Dünya Gıda Günü’nü içtenlikle kutlar, saygılar sunarız.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı