Facianın eşiğinden dönüldü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

Facianın eşiğinden dönüldü

Facianın eşiğinden dönüldü

Çamlıköy’de önceki akşam elektrik tellerinin kopması sonucu meydana gelen yangın, zamanında fark edilmesi neticesinde faciaya dönüşmeden, köylüler ve Gemikonağı İtfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.
Kopan elektrik telleri yol kenarındaki kamışlık alana ve otlar üzerine düşmesi sonucu kamışlar ve otlar ateşlendi. Ateşlenen otlar ve kamışlar yol kenarındaki Aytunç Gazi ve Ziya Dolu’ya ait bahçelere ilerledi. Çıkan yangın sonucu Aytunç Gazi ve Ziya Dolu’ya ait 2 adet büyük zeytin ağacı ve 4 adet zeytin fidanı, otlar ve kamışlar yanarak zarar gördü. Yangın evlere ulaşmak üzere iken itfaiye ve köylülerin müdahalesi ile söndürüldü.
Elektrik Dairesi ekipleri kısa süreliğine elektrikleri kesti ve gerekli tamiratı yaptıktan sonra köye tekrar elektrik verildi.

Belediyeye tepki
Köy halkı yangın sonrasında bölgedeki otları temizlemediği gerekçesiyle belediyeye tepki gösterdi. Birçok köylü belediyenin köyde temizlik kampanyası başlatmasını ve nisan ayı sonuna kadar köyü otlardan temizlememesi durumunda, muhtemel bir yangının çok kötü sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu. Köy halkı belediyeye bir an önce temizlik kampanyası başlatma çağrısında bulundu.


Köy halkı ne dedi?

Fehmi Çamlıköylü (Muhtar):
Muhtar olarak defalarca Lefke Belediyesi’ne köyün otlardan temizlenmesi için müracaat ettim. Bizimle ilgilenilmedi ve bu akşam (dün akşam) bu yangını yaşadık. 1-2 kez köyün kendi bütçesi ile köyü temizlettik. Bu akşam bir karar aldım ve Anastasiadis ile randevu alarak köyümüze en yakın Rum belediyesi hangisi ise o belediyeye bağlanmak istediğimizi ileteceğim. Lefke Belediyesi zaten bize muhtarlık zamanında verilen hizmetten yani çöp toplamaktan başka bir şey yapmaz. Çöp toplama işini de zaten tam yapmaz. Bu akşam (dün akşam) çıkan yangın belediyenin temizlik yapmamasından yanan otlardan dolayı oldu. Burada evler bitişik evlerdir. Bu evler yansaydı bu zararı kim ödeyecekti. Lefke Belediyesi mi? yoksa başkanı Mehmet Zafer mi? Geçtiğimiz günlerde köyde asfalttan su çıkardı belediyeye bildirdim. Görevliler gelip baktı ve patlak ufaktır dediler ve kaçtılar. Ancak bu su asfalta aktığı için bir köylümüz yola akan sudan kaydı ve aracı ile takla atarak kaza yaptı. Belediyenin ilgisi işte budur. Belediyeye bağlanmadan önce sorunumuz olduğunda kaymakamlığa müracaat ederdik ve sorunlarımız çözülürdü. Köyde yalnızca 19 Mart’ta İzzet Emin’i anma günü öncesinde tören alanındaki otlar sökülür ve göz boyanır. Bunu da tam yapmazlar. 19 Mart’ta köyde yapılacak olan törene köylüler olarak katılmama düşüncesindeyiz. Önümüzdeki günlerde bu konuyu netleştireceğiz. Bizi yalnızca törenlerde değil. Her zaman hatırlamalılar.

Burçin Sancak (Köylü):

Ben köyde bir genç olarak belediyeden şikayetçiyim. Köye bir misafirimiz arkadaşımız gelir köyümüzün pis olmasından dolayı utanırım. Muhtarın dediği gibi köy yalnızca 19 Mart’ta bir günlük ot sökülme temizliği görür o da tören olmasından geleceklere göz boyama yapılsın diye. Köyde otlar insan boyunu geçti. Köy sineklere teslim oldu. Bu akşam köyde meydana gelen yangın da belediyenin ihmalinden yol kenarlarındaki otları temizlememesinden oldu. Kış aylarında bu yangın bu kadar kısa sürede ilerlerse Allah acısın yaz aylarında her an tehlikedeyiz.

Ali İnce (Köylü):

Belediye köyümüze bakım yamasından dolayı bu akşam (dün akşam) bu yangını yaşadık. Köy ot doldu. Otlar insan boyunu geçti. Kış ayında bu yangın ucuz atlatıldıysa yaz ayında facia olur. Bu aylarda belediyenin temizlik yapması gerekir otlar biraz daha kuruduğu zaman her an yangın çıkma olasılığı yüksek.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar