Sanayide çöpler toplanıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Kıbrıs

Sanayide çöpler toplanıyor

Sanayide çöpler toplanıyor

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde dün itibarı ile sokaklar temizlenmeye ve çöpler toplanmaya başladı.  Ancak organize sanayi bölgesinde aylardır biriken çöplerin ve atıkların tamamen temizlenmesi zaman alacak. Bölgedeki temizlik çalışmalarının ilerleyen günlerde de devam edeceği öğrenildi.

Yollar tadilat bekliyor
Lefkoşa’da bulunan organize sanayi bölgesindeki yollar köstebek yuvasına döndü. Özellikle büyük iş makinelerinin de kullandığı bu yollardaki çukurlar kazalara davetiye çıkarıyor. Bu yollarda seyreden sürücüler çukurlara düşmemek için sürekli şerit değiştirmek zorunda kalıyor.


Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın organizasyonuyla Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi temizleniyor
Atun: Sorunun büyümesine seyirci kalamazdık

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın organizasyonuyla Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde bir süreden beri devam eden çöp ve atık sorununa son veriliyor.
Lefkoşa Türk Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunan bölgede bakanlığın aldığı inisiyatif ile dün sabahın erken saatlerinde temizlik çalışmaları başladı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bölgede yapılan temizlik çalışmalarını inceledi.
Bakanlığının sanayi bölgelerinde altyapı ve altyapının devamlılığı ile ilgili sorumlulukları olduğunu söyleyen Atun, temizlikle ilgili sorumluluğun Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ait olmasına rağmen yaşanan duruma seyirci kalmalarının beklenemeyeceğini belirtti.
Diğer sanayi bölgelerinde yaptıkları incelemelerde bölgelerin bağlı bulunduğu belediyelerin görevlerini tam manasıyla yerine getirdiklerini gördüklerini söyleyen Atun, Lefkoşa Belediyesi’nin içinde bulunduğu durumdan dolayı Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde atık ve çöp sorununun büyük boyutlara ulaşmaya yüz tuttuğunu belirtti.
Atun, sorunun daha da büyümesine seyirci kalmayarak Lefkoşa Kaymakamlığı ile iş birliği içerisinde bölgede çalışmalara başladıklarını ifade etti.
Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nin kuzeyinde bulunan ve çöplerden oluşan tepelerin de temizlendiğine dikkat çeken bakan Atun, “Bu bölge sanayi bölgesinin içerisinde değildir. Maalesef burası büyük atık tepeleri haline gelmiştir. Biz sadece sanayi bölgesinin temizliği ile sınırlı kalmayacağız. Bu bölgeyi de en iyi şekilde temizleyeceğiz. Ancak temizlik yapıldıktan sonra duyarlılık gösterilerek bu alanın yeniden çöplük haline dönüştürülmemesi son derece önemli. Belediyenin de bu alanda zabıta ekipleri ile kontrol yapması gerekmektedir” dedi.
Yapılan planlamaya göre hafta başına kadar temizlik çalışmalarının tamamlanacağını söyleyen bakan Atun, bölgenin ilaçlamasını da sağlayacaklarını belirtti.

Sürdürülebilir çevre koruması için devlet kadar vatandaşın da hassasiyetinin önemli olduğunu belirten Atun, Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde yaptıkları temizlik çalışmalarının, belediyenin yeni başkan ve meclis üyeleri seçilene kadar bakanlığı inisiyatifinde düzenli olarak süreceğini ifade etti.
Bakanlığının bir süreden beri yaptığı çalışmalarla sanayi bölgelerinin sorumluluğunu o bölgenin iş insanlarına devretme yönünde girişimleri olduğunu da hatırlatan Atun, bu çalışmaların tamamlandığını, hazırlanan yasa taslağının da yakın zamanda Meclis’in gündemine geleceğini dile getirdi.
Bakan Atun’a dünkü incelemelerinde Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, Bakanlık Müdürü Halil Talaykurt, Özel Kalem Müdürü Koralp Şerifoğlu, Sanayi Dairesi Müdürü Soley Akçaba ve daire yetkilileri eşlik etti

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar