KıbrısManşet

Eylem havasında eğlence


 

 

Erdoğan GARİP

ANTİ-MİLİTARİST EĞLENCE: Eylemce olarak tanımlanan gece, dün akşam, Büyük Han’ın yanındaki Lefkeliler Hanı’nın meydanında gerçekleştirildi. Gecede Bandista, Monsıeur Doumanı, Alex And The Dukes, Yatay Zeka, Studıo 21, Poly Lee ve Radıo Pangea sahne aldı

2010 yılından günümüze 7’nci kez düzenlenen “Anti-Militarist Barış Harekatı” dün akşam Büyük Han’ın yanındaki Lefkeliler Hanı’nın meydanında gerçekleştirildi.

Kıbrıs’ın dört bir yanından insanların katıldığı gecede, Bandista, Monsieur Doumani, Alex and the Dukes, Yatay Zeka, Studio 21, Poly Lee ve Radio Pangea sahne aldı.

Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkleri buluşturan barış yanlısı etkinlikte, adada bulunan orduların derhal adadan çekilmesi ve Kıbrıs’ta barış ortamının bir an önce tesis edilmesi talepleriyle, eylem havasında bir eğlence yaşandı.

3 copy
Barış mesajları verildi

Sahne alan sanatçılar barış mesajları verirken, katılımcılar hem şarkılara eşlik ederek hem de sloganlar atarak eylemlilik halinde eğlendiler.

Sanatçıların performans aralarında gecenin amacına yönelik yapılan konuşmalarda “ askerlerden, milliyetçilikten, ırkçılıktan, seksistlikten ve her türlü köktendinci akımdan” arınmış bir Kıbrıs vurgusu yapıldı.

 4 copy

“Kardeşçe eğlenmek”

Buna ek olarak, etkinliğin adını veren olayın “Kıbrıslı Rum milliyetçilerin 1974 yılında adanın kontrolünü ele geçirdikten sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin 14 Ağustos 1974’te Kıbrıs’ın kuzeyini işgal etmesi” olarak tanımlandı. Gerçek bir barış harekatının her türlü şiddetten uzak, kardeşçe eğlenerek olabileceği mesajları verildi.

Direniş çağrısı

Kıbrıs’ı ikiye ayıran “yeşil hattın” iki tarafında yaşayan halkları, “adadaki bütün ordulara karşı direnen ve barış harekatının gerçek karşılığını doğru biçimde yansıtmak isteyen herkesin direnişini” selamlayan etkinlik ordusuz, şiddetsiz ve barış içinde yaşan bir Kıbrıs inşa edilene kadar her yıl düzenlenmeye devam edecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı