KıbrısManşet

TDP, “FETÖCÜ” suçlamasına tepkisini koydu 
Ülkede,  “TC Dışişleri Görevli” olarak kendini lanse eden Ozan Ceyhun’un ülkedeki gazetecilere yönelik “FETÖCÜ” suçlaması Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) tarafından da sert tepki ile karşılandı.Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler ve partinin bazı yetkilileri dün Havadis’i ziyaret etti.

Havadis Gazetesi Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün ve Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi ile görüşen parti yetkilileri, söz konusu suçlamaları şiddetle kınadıklarını ve randevu taleplerinin olumlu karşılanması halinde TC Büyükelçisi ile bu konuyu bizzat görüşeceklerini kaydetti.

Özyiğit: Bugün size yarın bize

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, bugün Kıbrıs Türkü’ne yapılan “FETÖCÜ” suçlamalarının asla kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.

Özyiğit, bu hususta Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün ve TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nin de hataları olduğunu savunarak, “Sayın Başbakan FETÖ’nün KKTC’de de uzantıları olduğu ve onlar için gereğinin yapılacağı yönünde bir açıklama yaptı. TC Lefkoşa Büyükelçisi ise Türkiye’den KKTC’ye görevlendirilmiş kişiler arasında var diye bir açıklama yaptı. Bu açıklamalar bir takım hoş olmayan neticeler doğurdu” dedi.

Bugün düzenlenen demokrasi mitingine bile katılmayanların FETÖCÜ suçlamaları ile karşı karşıya kaldığını söyleyen Cemal Özyiğit, bu anlayışın da kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Bugün gazetecilere yapılan bu suçlamaların benzerinin yarın başka kimseler için de yapılmasının imkansız olmadığına işaret eden Özyiğit, “Şimdi bazı kendi bilmezler sizi hedef gösteriyorlar ama bununla kalmazlar, yarın bizler hakkında da bir takım iddialar ortaya koyabilirler. Dolayısıyla bugünkü yaşanana sessiz kalınmaması gerektiği düşüncesindeyim. Bu hususta da TC Lefkoşa Büyükelçisi ile bizzat görüşmek üzere randevu talep edeceğim” diye konuştu.

tdp ziyaret foto (6) copy

Düzgün: ‘FETÖCÜ’ suçlamalarına anlayış göstermem mümkün değil

Havadis Gazetesi Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün, ortada Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına gezen biri olduğunu, bu kişinin birçok işadamını, esnafı sorguya çekerek rapor hazırladığını ve yakında KKTC’de de operasyon başlayacağını ifade ettiğini ve bunun korkunç bir durum olduğunu söyledi.

Düzgün, darbe girişimi sonrasında Türkiye’deki psikolojiyi anlayabildiğini ancak bu psikoloji ile bile olsa ithamlara özellikle de “FETÖCÜ” diyerek Kıbrıs Türkü’nün hedef gösterilmesine anlayış göstermesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Düzgün, “Türkiye’dekileri, Sayın Erdoğan’ı Sayın Başbakanı ve AK Partilileri bir ölçüde anlayabilirim. Çünkü can korkusu yaşandı ve yılanın kuyruğunun hala daha içinde olduğunu zannedilmekte ve bir panik var. Bu husustaki görüşlerimizi gazetemizde yazdık. Ancak, KKTC’de ‘FETÖCÜ’ aranması doğru olmamakla birlikte ciddi bir tehlikedir” dedi.

 

Başa dön tuşu