KıbrısManşet

“Evde de, sokakta da açız”Mahkeme kararı ile kapatılan CAS çalışanları, dün Ercan Havalimanı önündeki  çemberde açlık grevi başlattı
 Eniz ORAKCIOĞLU

Lefkoşa Kaza Mahkemesi, 17 Aralık’ta Ercan Havaalanı’nda yaklaşık 10 yıldır yer hizmetleri veren CAS şirketinin (Cyprus Airport Services) tasfiyesine karar verdi. Şirketin tavsiyesine ilişkin karara meclis önünde eylemle ilk tepkiyi gösteren CAS çalışanları dün de Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın heykelinin bulunduğu Ercan Hava Limanı’nın karşısındaki çemberde açlık grevi başlattı. Açlık grevine 15 kadar CAS çalışanı katıldı. Eylemciler bu sayının artacağını belirtti. CAS çalışanlarına  Kıbrıs Türk Kamu Emekçileri Sendikası yazılı bir açıklamayla destek verdi sahip çıktı.

 

Atakan:  Bu çalışanlar devlette istihdam edilmeli

Kıbrıs Türk Kamu Emekçileri Sendikası (KES) Başkanı Buran Atakan, CAS’ın tasfiyesi konusunda hükümeti beceriksizlikle suçlayarak, CAS çalışanlarının Özelleştirme Yasası kapsamında devlete alınmasını talep etti.

Yazılı bir açıklama yapan Atakan, önce KTHY, ETİ şimdi de CAS çalışanlarının mağdur edildiğini belirtti. “Beceriksizliğinizin faturasını hep çalışana, emekçiye ve halka ödetiyorsunuz” ifadesini kullanan Atakan, ‘özel şirkettir’ denildiğini ancak her hükümet oluşumunda bu şirketlere partililerin atandığını ve “kıyak çekildiğini” iddia etti.

Atakan, şöyle devam etti:

“Onların yönetim kurullarını Bakanlar Kurulu kararı ile mi atıyorsunuz? Atayamazsınız. İyi ki de atayamazsınız yoksa onları da batırırdınız. Ne kadar kendinize yakın, aynı zamanda sözüanüzden çıkmayacak partiliniz varsa yönetime atayacaksınız, beceriksizliklerinden şirketler kapanacak ve faturayı da çalışana ve halka ödeteceksiniz. Bu nasıl bir insafsızlıktır, anlamak zor.”

CAS çalışanlarının beş aydan beri maaş alamadığını, evine ekmek götüremediğini ve açlık grevine başlama kararı aldıklarını belirten Atakan, çalışanların Özelleştirme Yasası kapsamında devlete almalarını talep etti.

 

Eylemciler ne dedi

 

İsmail Aktu:  Eve ekmek götüremiyoruz

“9 yıldır CAS’da çalışıyorum ve CAS mağduruyum. Tüm havayollarına hizmet verirken şu anda üzücü bir şekilde kapı dışına konduk. Hiçbir şekilde bir şey söylenmeden, durdurulma kağıtlarımız verilmeden tazminatlarımız verilmeden bizi sokağa attılar. Bu maalesef hükümetin bir gerçeğidir. Geçmişte Sanayi Holding, ETİ, Kıbrıs Türk Hava Yolları batırılıp kapatılırken ve çalışanlar mağdur edilirken ve şimdide CAS ve çalışanları aynı duruma getirilmiştir. Açlık grevini bugün başlattık, ilk etapta 20 kişi ile başlattığımız açlık grevi, daha sonra 50-100 olarak devam edecektir.”

 

Mustafa Dayanıklı: Evde de, sokakta da açız

“6 aydır işsiziz ve maaş almıyoruz, hiçbir yatırımımız da yapılmadı. Sokağa atıldık ve tazminatlarımız bile ödenmedi. Bugün açlık grevine başladık. Kaldı ki evimize de gitsek açız, sokakta da açız. Grevimizi sonuna kadar devam ettireceğiz ve haklarımızı alana kadar hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğiz.

 

Berat Çolak: Haklarımızı alana kadar durmak yok

“İki senedir CAS personeliyim ve bugün tüm arkadaşlarım gibi bende mağdurum. Ekmek paramız yok, arabamıza benzin koyamıyoruz. maaşlarımızı ve tazminatlarımızı da ödemediler ve çok zor durumdayız. Açlık grevine  ancak 2014’de verilen sözleri yerine getirirlerse, haklarımızı verirlerse bırakırız.”

 

Durmuş Kolay: Hani CAS devletti?!

“2012’de işe girdiğim zaman Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanları ile birlikte çalıştım. Onlar şu an devlete alındı. Bizi de “CAS devletin bir kurumu siz de gidip CAS’da çalışın” dediler. 2018’yılında ise CAS devlet değil özel denmeye başladı.”

 

Kıvanç Demirtaş: Hükümet CAS mağdurlarına iş vermek zorunda

“133 kişi CAS’ın mahkeme kararı ile kapatılmasıyla işsiz kaldı. Tasfiye kararının alındığı gün meclis önünde yaptığımız eylemde 133 CAS çalışanı bir karar alarak hükümete bu işi çözmesi için üç dört gün süre verdi. Hükümet onlara tanınan gün içerisinde sorunu çözmek adına  adım atmamasından dolayısıyla biz 133 mağdur 20’sinde açlık grevi başlatma kararı aldık. Bir grup olarak açlık grevini başlattık. Ama bugün bu guruba daha fazla kişi katılacak ve gün geçtik sonra bu sayı artacak. Hükümet CAS mağdurlarına iş vermek zorundadır. Bir taraftan yı

Başa dön tuşu