Esnaf pes etti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
KıbrısManşet

Esnaf pes etti

İŞSİZLİK İFLASI GETİRDİ: Arasta Çarşısı’nda yıllarca hizmet veren birçok esnaf, ayakta kalabilmek için direndi, işsizliğe karşı adeta savaş verdi ancak esnafların çabaları, iş yerlerini açık tutmaya yetmedi. Çarşı’da birçok dükkan boşaltıldı, son çırpınışlarını yaşayan esnaf ise dükkanını devren satılığa çıkardı

Duygu ALAN

Arasta Çarşısı’nda uzun yıllardır faaliyet gösteren esnaflar, birer birer işyerlerini hizmete kapatmaya başladı.

Çarşı’da birçok dükkan boşaltıldı, son çırpınışlarını yaşayan esnaf ise dükkanını devren satılığa çıkarıldı.


Halen çarşıdaki dükkanında ekmek bekleyen esnaflar, kısa süre sonra çarşıdaki tüm dükkanların işsizlik nedeni ile kapatılacağı düşüncesinde.

“Turist yok”

Arasta Çarşısı’nda faaliyet gösteren bazı esnaflar Havadis’e yaptığı açıklamada, çarşının yerli halk tarafından yıllar önce terk edildiğini, son birkaç yıldır sadece Lokmacı Kara Kapısı’ndan ülkeye giriş yapan turistlere satış yaptıklarını ancak artık onların da çarşıya ilgisiz olduğunu söyledi.

Esnaflar, Arasta Çarşısı’nın tarihi önemine de vurgu yaparak, çarşının bugünkü sessizliğinden ve esnafın işlerinin bu denli düşmesinden devleti sorumlu tuttu.

Arasta Çarşısı esnafı, “Gerek Turizm Bakanlığı gerekse belediye, çarşıda yıl içerisinde bir dizi etkinlik düzenleyerek yerli ve yabancı halkı çarşıya çekebilirdi. Eğer bunu başarabilseydik, bugün hem esnaf işsizlikten kan ağlamazdı hem de Lokmacı Kara Kapısı’ndan ülkemize yapılan turist akışını artmış olurdu” diye konuştu.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar