KıbrısManşet

Eş katili hapiste çürüyecekLefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, Zehra Sorver’i boğarak öldüren Levent Sorver’i 35 yıl, delilleri yok etmeye yardımcı olan oğlu Mehmet Can Sorver’i ise 14 ay hapse mahkum etti
 Alayköy’de, geçtiğimiz yıl Zehra Sorver’in öldürülmesi ile ilgili tutuklu yargılanan baba oğul aleyhindeki davanın kararı dün Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesinde açıklandı

KANITLARI ÇOCUĞA TEMİZLETTİ: Mahkeme Levent Sorver’in eşini öldürdükten sonra kanıtları yok etmek için oğlunu kullandığını tespit etti. 14 ay hapse mahkum olan 18 yaşındaki Mehmet Can Sorver’in, 14 aydır hükümsüz tutuklu olarak bulunduğu cezaevinden bugün tahliye edilmesi bekleniyor

 

 

Devrim DEMİR

Alayköy’de 2017’nin Haziran ayında Zehra Sorver’i öldürmek suçundan yargılanan Levent Sorver “Adam öldürmekten” 35 yıl, oğlu Mehmet Can Sorver ise delilleri yok etmeye yardımcı olmaktan (ağır bir suça feri fail olmak) 14 ay hapse mahkûm edildi.

14 aydır hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevinde yargılanmayı bekleyen baba oğlu, dün yeniden yargı huzurundaydı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Melek Esendağlı, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan mahkeme heyetinin oy birliği ile vermiş olduğu mahkûmiyet kararını, Başkan Melek Esendağlı açıkladı.

 

Bir buçuk dakika boyunca boğazını sıktı

Mahkeme başkanı Melek Esendağlı karar da, sanık Levent Sorver’in cinayet tarihinde,  8 dakika boyunca telefonda eşi Zehra Sorver’le tartıştığını ve daha sonra Alayköy’e eşinin kaldığı eve saat 08.54 sıralarında gittiğini anlattı.

Levent Sorver’in, Zehra Sorver’i ciddi şekilde dövdükten sonra bir buçuk dakika boyunca boğazını sıkarak öldürdüğüne bulgu yaptıklarını ifade eden Esendağlı,

Zehra Sorver’in öldükten sonra ağız kısmına tuz ruhu döküldüğünü ancak ölümün bu nedenle gerçekleşmediğinin belirlendiğini kaydetti.

 

Çocuğun ellerinde nitrik asit tespit edildi

Melek Esendağlı, Mehmet Can Sorver’in olay günü evde olduğunu ancak babasıyla birlikte ortak hareket ettiklerine yönelik şahadet olmadığını belirterek, Mehmet Can Sorver’in uzman raporlarına göre yönlendirmeye açık bir kişi olduğunun belirlendiğini anlattı.

Esendağlı, Mehmet Can Sorver’in ellerinden alınan örnekte nitrik asit tespit edildiğini ve olay mahallinin temizlenmesinde babasına yardım ettiğine bulgu yaptıklarını belirtti.

 

Esendağlı: Kadın cinayetleri toplumu uzun süre etkisi altında tutuyor

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Melek Esendağlı,  sanık Levent Sorver’in işlediği “adam öldürme” suçunun müebbet hapis cezası öngören, çok ciddi ve vahim suçlardan olduğuna dikkati çekerek, kamuda infial yaratan bu tür suçları işleyenlere  caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini söyledi.

Esendağlı, ‘Yaşam Hakkı’nın Anayasa ve İnsan Hakları Sözleşmesi’  tarafından korunan en önemli hak olduğunun altını çizerek, Mehmet Can Sorver’in işlediği “ağır bir suça feri fail olmak” suçunun ise üç yıla kadar hapis cezası öngördüğüne değindi.

Esendağlı,  “adam öldürme” suçlarının arttığına işaret ederek, ev içi şiddet ve kadın cinayetlerinin toplumu uzun süre etkisi altında tuttuğuna değindi.

 

Oğlunu suça bulaştırması kararda etkili oldu

Başkan Esendağlı, Levent Sorver’in eşini öldürdükten sonra günlük işlerine dönmesini, eşinin kaybolduğunu söylemesi ve olay mahallini oğluyla temizleyerek onu da suça  bulaştırmasını aleyhine ağırlaştırıcı sebep olarak değerlendirdikten sonra sanıkları suçlu bulup mahkûm ettiklerini belirtti. Başkan Melek Esendağlı,  oy birliği ile sanık Levent Sorver’e mahkûm olduğu “adam öldürme” suçundan 35 yıl, “ağır bir suça feri fail olmak” suçundan mahkûm olan Mehmet Can Sorver’e ise 14 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

 

Başa dön tuşu