EğitimKöşe Yazarları

Eğitimde yaz tatili kısaltılıyor!

Barış Uzunahmet yazdıBaşlığa bakıp da böyle bir işlemin KKTC’de yapılacağını veya tartışılacağını zannetmeyin. Şu anda İngiltere’de öğrencilerin eğitim kaybını gidermek için Eğitim Bakanlığı, öğretim yılını 5 döneme çıkarmayı ve yaz tatilini kısaltmayı tartışmaya açtı. Kapalı kapılar ardında bu konuda eğitim uzmanları, psikologlar, öğretmenler, aileler ciddi tartışma içerisinde…
İngiltere’de iki aydan sonra okullar bugün açıldı. Bazı öğrenciler bugün bazıları da hafta içinde okullara dönecek. Özellikle Ortaokul ve Liselere gidecek çocuklara PCR testi yapılıyor. Öğrenciler kısa sürede okullarda ve okula yakın yerlerde kurulan test istasyonlarında test yapılacak. Ortaokul ve liselerde durum böyle iken, şu an için ilkokullarda test öngörülmüyor.Okullar açıldı açılmasına da bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. İki aydır online olarak devam eden eğitime rağmen, eğitim kayıpları hükümeti ciddi ciddi düşündürüyor. Eğitim Bakanı Gavin Williamson eğitim kayıplarının giderilmesi için bazı planlar üzerinde tartıştıklarını söylüyor. İngiltere’de öğretim yılı içerisinde yaklaşık 15 günlük Noel(Aralık ayında) ve Easter(Nisan ayında) tatilleri yanında Ekim, Şubat ve Mayıs aylarında bir haftalık tatiller mevcut. Ancak okullar Eylül başı başlayıp Temmuz ayının üçüncü haftasına kadar devam ediyor.

Anladığım kadarı ile hükümetin planları arasında Mayıs ayındaki bir haftalık tatili kaldırmak yanında, 6 haftalık yaz tatilinden 1-2 hafta kısaltmayı planlıyor.

Hükümet bir taraftan bu planları yaparken, diğer taraftan çocuk psikologları geçtiğimiz ay Eğitim Bakanı Williamson’a gönderdikleri mektupta “gençlerin ekstra dersler yerine zihinsel sağlıkları için yaz boyunca arkadaşlarıyla oynamalarına izin verilmesini” konusunda uyarıda bulundu. Ayni mektupta “Bu bahar ve yaz ekstra derslerle doldurulmamalı. “Çocuklar, öğretmenler ve ebeveynler, geçen yılın stresinden kurtulmak için zamana ve alana ihtiyaç duyuyor” denildi.

Çocuk Psikologlarının bu çıkışı karşısında, eğitim uzmanları da eğitim kayıplarının giderilmesinde ısrarcı görünüyor. Eğitim Bakanlığı da bu iki haklı görüş arasında sıkışıp kalmış durumda… Nasıl bir uygulamanın hayat bulacağını önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

******

Peki KKTC’de ne olacak? Eğitim kayıplarının giderilmesi için var mı bir plan program? Bu öğretim yılında yüz yüze eğitime Ekim ayında başlamıştı. Aralık sonunda da bitmişti. Ocak ayından beri eğitim online olarak yürütülmeye çalışılıyor. Eğitim Bakanı, Nisan ayında öğretmenlerin aşılanmasından sonra yüz yüze eğitime başlanabileceğini söyledi. Yani demek ki Mart ayında da eğitim online olarak devam edecek. Nisan’da yüz yüze eğitime başlar mıyız? Pek ümitli değilim.

İstediğiniz psikoloğa sorabilirsiniz. Uzun süre devam eden online eğitim uygulamaları çocuklar üzerinde psikolojik etkiler yaratabildiğini gösteren çok sayıda bilimsel veri vardır. Bu konuda dünyada çok sayıda araştırma bulmak mümkündür. Örneğin son günlerde Save The Children adlı kuruluşun yaptığı araştırmada ailelerin %56’sının çocuklarının psikolojik durumlarından endişe duydukları ortaya çıktı.

Elbette covid-19 dolayısı ile önlem alalım ama çocukları evlere kapatarak, sosyalleşmelerini engelleyerek, sürekli bilgisayar önünde bir yaşamı onlara uygun görerek, çocukların sağlığını koruyacağız diye daha fazla bozmayalım.

 

 

Başa dön tuşu