Eğitim Kurumlarında Kamera - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Mayıs 28, 2024
EğitimKöşe Yazarları

Eğitim Kurumlarında Kamera

Velilerin internet üzerinden çocuklarını izlemelerine olanak veren sistemler olmalı mı ? sorusunu yönelterek Whatsapp üzerinden genç ebeveynlere tek soruluk bir anket uyguladım. Bakın ne cevaplar aldım. Evet olmalı diyenlerin gerekçeleri -Kreşimizin bize her ay menü verir. Eğer farklı yiyecekler veriliyorsa ben bunu kameradan görebileceğim.

-Çocuklara  nasıl servis yapılıyor ne bileyim? Bence kameraların artıları fazla ayrıca daha titiz davranılır diye düşünüyorum.


-Kreşlerde kamera olursa çocuğumun hareketlerinin nedenlerini ya da tepkilerini izleyip sorunu olduğu konuda ortak karar almamıza yardımcı olabilir.

-Çocuğumun gün boyu ne yaptığını ne ettiğini, ona nasıl davranıyorlar arkadaşlarıyla uyumu nasıl görmek isterim .

Kamera olmalı çünkü bir öğretmen çocuklara kötü davranırsa bizim müdahale hakkımız olur. Güvenlik açısından kamera şart.

Kamera olmamalı  diyenler :

-Düşünün bir kere çocuklar adapte olmuş öğretmen hikaye okuyor yada oyun oynatıyor bir telefon geliyor karşıdaki ses “e benim oğlan arka sırada kalmış sizi dinleyemiyor”, ya da “benim kız çok terlemiş sırtına havlu koyar mısınız” gibi şeyler söylüyor ve bu her gün oluyor.

-Çocukların ne yaptığını anne baba görüp içi rahat eder en azından diyeceğim ama daha çok tedirgin olacağız

-Çocuğum izlendiğini bildiği için ona göre davranacak Okulda yemediği yemekleri yediğini görünce şok olacam ve ayni yemeği evde yemediğinde çok sinir olacam

-Çocukların izlenmekten hoşlanabileceğini sanmıyorum rahatsız oluyorlar. Özgürce hareket edemezler.

-Biz anneler her konuda doğal olarak hassas oluyoruz   ama okula güvenemiyorsak yada endişeler varsa o okula çocuğumuzu göndermemeliyiz. Düşünüyorum da anneniz çocuğunuza baksa kameradan izlemek istermişsiniz

-Ayni anda başka bebekler ve çalışanların da görüntüsü de yayınlanması hiç hoş bir durum değildir.

Birçok Avrupa ülkesinde kreşlerde yaptığımız incelemelerde sınıf içinde gözlem kameralarına rastladığımı hiç hatırlamıyorum. Zaten sınıflarda öğretmenler birer rehber gibi davranıp çocukları gözlemleyip not tutuyorlar. Gözlem sonuçlarını  gerektiğinde işbirliği için yönetim ve veli ile paylaşabiliyorlar.

Bundan beş yıl önce Türkiye’de Milli  Eğitim Bakanlığı, anaokullarında velilerin çocuklarını internet üzerinden kamerayla izlemesine olanak veren sistemleri yasakladı. Bakanlık kararında, kamera sisteminin “çocukların kişiliğini geliştirmesine engel teşkil ettiği” vurguladı. TC MEB çocuk ve eğitmen haklarının ihlaline ve çocukların mahremiyetine saygısızlık“ olduğu gerekçesiyle kameraları kaldırdı. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı`nca alınan (TTK) kararda, bu kurumlardaki eğitim etkinliklerinin kameralı sistemle izlenmesinin uygun olmayacağı, ancak güvenlik amacıyla öğretim etkinlikleri yapılan bölümlerin dışında kalan yerlerin kamerayla izlenebileceği belirtildi. TC MEB okul öncesi eğitim kurumlarının bir kısmının Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü`ne (SHÇEK) bağlı olmasından dolayı SHÇEK`e yazı gönderdi. SHÇEK kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulübü bulunan illeri bu konuda bilgilendirdi

Ülkemizde durum ne diye soracak olursanız. Okul öncesi kurumlarda sınıf içinde kamera olmalıdır diye yasal bir düzenleme yok .Ne MEB’in ne de Sosyal Hizmetler Dairesinin kurum açmak için istenenler listesinde kameralar yer almıyor. KKTC de 31/2018 sayılı Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Yasası altında oluşturulan bir yasa  var. Her türlü kamera izne bağlıdır.

Sınıf içi kamera ile çocukların ve öğretmenlerin izlenmesine hiç sıcak bakmayanlardanım.

Çocuk haklarını ihlal eden  bu uygulamalar öğretmende  de paronaya gelişmesine neden olabiliyor. Öğretmenin kendi olmaktan çıkıp nasıl davranacağını sürekli düşünmesi, ne korkunç bir durum. Hayatın her anını kayıt altına alınmasını istemek ne kadar doğru olur? Çocuklarınızı güveneceğiniz kurumlara götürmek en doğru yoldur galina…

İllüstrasyon: ChatGPT

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar