KıbrısManşet

Durum kötüMaliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Havadis Web TV’de yayımlanan Kovid-19 Özel Yayını’nda, açıklanan ekonomik paketle ilgili eleştirileri yanıtladı

RİCA DEĞİL EMİR: Amcaoğlu, Tatar’ın, “Bireysel kredi faizlerinin alınmaması konusunda, bankalardan ricada bulunduk” söylemine karşılık  “Biz ricacı değiliz, emir vereceğiz. Kanun Gücünde Kararname ile bireysel kredilerin taksitleri, 3 ay erteleniyor. Faizlerini, kredi sahibi ödeyecek. Herkes elini taşın altına koyacak” dedi

 

OTEL VE KUMARHANELER: Amcaoğlu, Otel ve kumarhanelerin çalışanlarını ödemeyecek olmasına tepki gösterdi: İmtiyaz ücretlerini bile yatırmadılar. İmtiyaz ücretlerinin, bu yaşanılanlarla ne alakası var? Bu kadar arazi verilmiş, oteller zinciri oluşturmuşlar, turizm otoriteleri nedeler? Ellerini taşın altına niye koymuyorlar?

 

PAKETİ SAVUNDU: Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, “Gerçeklere dayanan, sürdürülebilir ve adil bir ekonomik paket yaptık. Kaynaklar belli. Toplamı 750 milyon TL. Biz sıfır mali gelirle, maaş konuşuyoruz. Sosyal adaleti ilke edinen bir paketin neresi kötüdür? Yaptığımız işin arkasındayım. Ekonomik paketle gurur duyuyorum” dedi

 

YABANCI İŞÇİLER: Amcaoğlu, paketin ırkçı yaklaşım içerdiğine ilişkin eleştirilere karşılık  “Kimseyi ırkına göre değerlendirmiyoruz. Bu kişileri görmezden gelmek gibi bir şansımız yoktur. Dikkat etmezseniz, bu aç kalan insanlar, sosyal patlamanın temelini oluşturur. O kadar öngörüsüz değiliz” dedi

 

 

Pınar BARUT

Kovid-19 salgınının ülkemizde de görülmesi üzerine, özel sektör, bazı zorunlu iş yerleri hariç neredeyse tamamen kapatılmış ve ‘Kısmı Sokağa Çıkma Yasağı’ ilan edilmişti.

Bu gelişme üzerine, ekonomik kaygı duymaya başlayan esnaf ve vatandaşlar için, hükümet, geçtiğimiz gün, bir ekonomik paket açıklamıştı.

Tüm kesimler tarafından eleştirilen ekonomik paketle ilgili soruları, Havadis Web TV’de yayımlanan ‘Kovid-19 Özel Yayını’nda cevaplayan, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, hazırlanan paketle gurur duyduğunu söyledi.

Amcaoğlu, Başbakan Ersin Tatar’ın, 3. dünya ülkesi vatandaşları hakkındaki söylemlerini ve Tatar’ın eşi Sibel Tatar’ın, paket için yaptığı eleştirileri hakkında da konuştu.

Amcaoğlu, “Kimseyi, ırkına ve rengine göre ayırmıyoruz. Herkesin eleştiri hakkına da saygı duyuyoruz” dedi.

Amcaoğlu: Küçük hesaplar peşine düşülmesin

Hükümetin açıkladığı ekonomik paketin, hiçbir kesimi memnun etmediği eleştirilerine cevap veren Amcaoğlu, yüz yılda bir yaşanacak bir süreçten geçildiğini, büyük ülkelerin dahi bununla baş etmekte zorlandığını söyleyerek, “İnsanlar, küçücük hesaplar peşine düşüp, sırf birilerini eleştirmek için eleştiri yapmasınlar” dedi.

“Para insanın elinin kiridir. Sağlık olmadıktan sonra paranın önemi yok” diyen Amcaoğlu, bu sürecin Mayıs sonunda biteceğine, kişisel olarak inanmadığını ama inanmak istediğini söyledi.

 

“Bu neyin kafası?”

Ekonomik Örgütler Platformu’nun, neler yapılması gerektiğiyle ilgili bir bildiri yayımladığını hatırlatan Amcaoğlu, kendilerine teşekkür ederek, bu önerilerin, finansal kaynaklarının da paylaşılmasını istedi.

Platformun, 6 ay boyunca çek takaslarının durdurulmasını önerdiğini söyleyen Amcaoğlu, “15 gün durdurduk da neler oldu gördünüz. Neyin kafasıyla bunu söylüyorlar” dedi.

 

“Ekonomik paketin arkasındayım, gurur duyuyorum”

Amcaoğlu, “Gerçeklere dayanan, sürdürülebilir ve adil bir ekonomik paket yaptık. Kaynaklar belli. Toplamı 750 milyon TL. Mahalli gelirlerle bile 850 milyon TL’yi geçmiyor. Biz sıfır mali gelirle, maaş konuşuyoruz” diyerek, “Sigorta ve devlet emeklisine ve asgari ücretliye dokunmayan, sosyal adaleti sağlamayı ilke edinen bir paketin neresi kötüdür?” diye sordu.

Amcaoğlu, “İlk önce kendimizden başladık. Cumhurbaşkanından, Başbakana, Yüksek Mahkeme Başkanı’ndan, Milletvekillerine kadar herkes fedakârlık gösteriyor. Ekonomik paketin arkasındayım, yaptığım işle gurur duyuyorum” dedi.

 

“Kapatılan iş yerlerinin kredi faizlerini devlet ödeyecek”

Ekonomide, yüzde 50’den fazla küçülme yaşandığını, eldeki kıt kaynaklarla bile, 750 milyon TL’lik reel sektöre destek paketi hazırladıklarını belirten Amcaoğlu, 3 aylık dönem için kapatılan iş yerlerinin, kredi faizlerini ödeyeceklerini kaydetti.

Amcaoğlu, bu ödemeyi, bankaların, devlet için oluşturduğu, 100 milyon TL’lik finansmandan karşılayacaklarını kaydetti ve “Dükkânları kapatın dediğimiz sektörler, bizim için önceliklidir” dedi.

 

“Ricacı değiliz, emir vereceğiz”

Vatandaşın, bireysel kredilerin de faizlerinin alınmaması talebini değerlendiren Amcaoğlu, “Herkes münferit olarak, elini taşın altına koyacak” dedi.

Başbakan Ersin Tatar’ın konuya ilişkin, ‘Faizlerin alınmaması konusunda, bankalardan ricada bulunduk’ söylemine de değinen Amcaoğlu, “Biz ricacı değiliz, emir vereceğiz. Bu gün, resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek olan, Kanun Gücünde Kararname ile bireysel kredilerin taksitleri de, 3 ay ertelenmiş olacak. Ama bu kredilerin faizlerini, kredi sahibi ödeyecek” dedi.

Amcaoğlu, kredi taksitlerinin ertelenmesi için, kişisel başvuruya gerek olmadığını, bankaların bu işlemi otomatik olarak yapacağını belirtti.

 

“Vatandaş için çok şey yapıldı”

Söylenilenlerin aksine, ekonomik pakette, vatandaşlar için birçok şey yapıldığını söyleyen Amcaoğlu, kredi kartı faizlerinin, yüzde 2.35’den, yüzde 1’e düşürüldüğünü, limitlerin de yüzde 25 oranında yükseltilmesi konusunda çalışma yaptıklarını kaydetti.

Amcaoğlu, “Kimse, 3 ayın sonunda size toplu ödeme yapın diyemeyecek. Öngörülenin üzerinde faiz oranı da uygulanamayacak. Burada haksızlığı önlüyor ve bankacıların tefecilik yapmasının önüne geçiyor. Hem vatandaşını koruyor, hem de işletmelerin hali hazırdaki kredilerinin faizini ödüyor. Bu işletmelerin, bu dönemde alınacak kredilerin faizlerine de destek oluyor” dedi.

 

“Biz gayet insaflı davrandık”

Devletten 5 bin TL ve üzeri maaş alan herkesten, kademeli olarak kesintiler yapılacağını belirten Amcaoğlu, emekli maaşlarının da bu kapsama girdiğini kaydetti.

Bu konudaki eleştirilere cevap veren Amcaoğlu, “Ekonomik Örgütler Platformu’nun önerilerinde, herkese asgari ücret öngörülüyordu. Biz gayet insaflı davrandık. Bu kesintileri de, geri ödenmek kaydıyla yapıyoruz” dedi.

Amcaoğlu, kesintilerin ne zaman ödeneceğine dair ise tarih vermedi.

 

“Başbakanın eşi bile sitem ediyorsa…”

Kapatılan iş yerlerinin çalışanları için, Nisan ve Mayıs aylarında yapılacağı söylenen, bin 500’er TL’lik ödemelerden, 3. dünya ülkesi vatandaşlarının faydalanmayacağı açıklanmıştı.

Amcaoğlu’na, Başbakan Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar’ın, sosyal medya hesabından yaptığı, ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ şeklindeki eleştirisi de hatırlatıldı.

Tatar’ın eleştirileri için, “Demokrasiye inanan herkesin bu açıklamaya saygı duyması gerekir” yorumunda bulunan Amcaoğlu, “Başbakanın eşi bile bir konuda bu sitemi ediyorsa, belli ki bir yerde eksiklik var. Herkesin görüşüne saygı duyarım” dedi.

 

 “Başbakan yanlış anlaşıldı”

Başbakan Ersin Tatar’ın, 3. dünya ülkesi vatandaşlarıyla ilgili yaptığı açıklamaların, yanlış anlaşıldığını ileri süren Amcaoğlu, Tatar’ın, sert bir dil kullanmış olsa da, söylediklerinin doğru olduğunu savundu.

Amcaoğlu, “Çünkü biz 15 Nisan tarihini bekliyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kayıtlarından, Türkiye’ye ve 3. dünya ülkelerine, kaç çalışma izinli çalışanın geri döndüğüne dair verileri alacağız. O rakamlarla birlikte, beklide bu paketin içine onları da ekleyeceğiz” dedi.

Amcaoğlu, dış dünyaya kapılarını tamamen kapatmış olan bir sektörle ilgili, gerçek rakamlara ulaşmadan, ekonomik paket içinde herhangi bir hazırlık yapılamayacağını söyledi.

 

“Aç kalan insanlar sosyal patlamanı temelini oluşturur”

  1. dünya ülkesi vatandaşlarının dışarıda kalmasının söz konusu olmadığını söyleyen Amcaoğlu, kimseyi ırkına, rengine bakarak değerlendirmediklerini belirtti.

Amcaoğlu, bu kişileri görmezden gelmek gibi bir şansları olmadığını söyleyerek, “Dikkat etmezseniz, bu aç kalan insanlar sosyal patlamanın temelini oluşturur. Biz o kadar öngörüsüz değiliz” dedi.

 

“Otel ve kumarhane patronları nerdeler?”

Amcaoğluna, devletin, neden, Yasa Gücünde Kararname çıkararak, özellikle binlerce çalışanı olan otel ve kumarhanelerin, işçi çıkarmasını yasaklamadığı da soruldu.

Dünyaca ünlü hava şirketlerinin bile bu dönemde kapandığı söyleyen Amcaoğlu, “Dünya bunu yaşarken, ne zaman açılacağı belli olmayan bir sektör için yaptırım uygulanamayacağını ifade etti.

Amcaoğlu, kumarhane ve otellerin patronlarına, çalışanlarını 2 ay süreyle ödemesi konusunda, devletin neden baskı yapmadığı sorusuna ise, “Bunu bana değil, kumarhane patronlarına sorun” cevabını verdi.

Amcaoğlu, “Kumarhane ve otel sahipleri, kendilerinin imtiyaz ücretlerini bile yatırmadılar. İmtiyaz ücretlerinin, bu gün yaşanılanlarla ne alakası var? Bu kadar arazi verilmiş, büyük oteller zinciri oluşturmuş, turizm otoriteleri nedeler? Neden ellerini taşın altına niye koymuyorlar?” dedi.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı