KıbrısManşet

Dönümlerce sera yerle bir olduTatlısu’da önceki gün sağanağın ardından etkili olan kasırga ve hortum, seracıları perişan etti. Hem ürünler, hem de seralar altüst oldu
 Eniz ORAKCIOĞLU

Tatlısu da yaşanan felaket, çiftçiyi ve seracıyı büyük ölçüde maddi zarara uğrattı. Çarşamba saat 5,30-6,00 sıralarında oluşan kasırga hortuma neden oldu. Hortum sonucu bölgedeki bazı seralar ve ekinler yerle bir oldu. Tatlısu Seracılar Birliği Başkanı Mithat Kargı, göre bölgeyi vuran hortumun 3 kişinin sera ve ürünlerinin zarar verdiğini kaydetti. Öte yandan hortum köyde korku ve panik yarattı.

Bölgeyi ziyaret eden Tarım Dairesi yetkilileri zararı yerinde inceledi ve not tuttu. Bazı bakanlarda bizzat Kargı’yı arayarak bilgi aldı.

 

Kargı: Zararımız çok büyük

Tatlısu Seracılar Birliği Başkanı Mithat Kargı, hortumun kendine ait 12 dönüm serayı yerle bir ettiğini ve seraların kullanılmaz hale geldiğini vurgulayarak, etrafa saçılan sera demirlerinin de artık kullanılmaz hale geldiğini belirtti. Sadece 12 dönüm seranın yarattığı zararın dönüm başına 130 bin TL olduğunu söyleyen Kargı toplamda 1.5 Milyon TL zararı olduğunu aktardı. Bu zarara ek olarak 3 dönüm domates ve 3 dönüm salatalığın telef olduğunu kaydeden Kargı, Domateste 150 bin TL, salatalıkta ise 80 bin TL zarara uğradığını ifade etti. Aşağı yukarı 1 milyon 800 bin TL zararı olan Kargı, büyük oranda mağduriyet yaşadıklarını belirtti.

 

Kendisi ile birlikte yaşanan felaketten etkilenen Hacı Özcan Bozkoyun ve Özcan Bozkurt’un büyük oranda zarara uğradıklarını ve mağdur olduklarını söyleyen Kargı, durumun kendileri açısında üzücü olduğunu belirtti.

 

Gök: ürünlerimiz yerle bir oldu

Üretici Hacı Murat Gök, Tatlısu’da yaşanan felaketten büyük oranda etkilenenlerden biri olduğunu aktararak, seralarının ve bir buçuk dönüm biberlerinin hortumdan dolayı yerle bir olduğunu aktardı. Biberlerinin hasat zamanı olduğunu sözlerine ekleyen Gök, 1 buçuk dönümlük üründe 120 bin TL zararı olduğunu aktardı. Mağdur olduklarını vurgulayan Gök, çaresizliklerini de dile getirdi.

Başa dön tuşu