KıbrısSağlık

Donör Ol, Hayat Kurtar


Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı ve Kolan Hastanesi işbirliğinde dün düzenlenen  “Donör Ol, Hayat Kurtar” kampanyası büyük ilgi gördü

Kampanya hakkında konuşan Kolan Hastanesi Başhekimi Harun Gülmez, “Bizim için önemli olan kemik iliği nakillerinde uygun donörün bulunması. Çünkü ülkemizde ve dünya da başta lösemi olmak üzere bir çok hastalık artık çağımızın en önemli sorunu halinde. Burada halkın birbirine destek olması gerekiyor. Bu yüzden kemik iliği donörü olmak oldukça önemli’’ dedi. Gülmez, donör olmanın önemine dikkat çekti.

 

“Belki de siz hayat kurtaracaksınız”

Başhekim Gülmez, “Donör olabilmek için temel olarak baktığımız nokta genç ve sağlıklı birey olabilmek’’ dedi.

Kriterlere uygun olan sağlıklı bireyleri donör olmaya davet eden Gülmez şunları kaydetti: “Farklı yerlerde farklı uygulamalar olmakla beraber genellikle 18- 45 yaş aralığında olan sağlıklı bireylerden uygun doku antijenlerini araştırıyoruz. Tüm dünya genelinde bu hastalıkla mücadele eden ve tedaviye ihtiyacı olan kişilere destek olabilmek için yaratılan bir havuzdan bahsediyoruz. Bu hastalara, kendi yakınlarından uygun donör bulunamadığı takdirde bu dönor havuzundan uygun donörler aranıyor. Belki de bir kişinin hayatını kurtarabilmek sadece sizin elinizde olabilir.”

 

“30 milyon kişi donör havuzu sistemine kayıtlı”

Bugün dünya genelinde yaklaşık 30 milyon kişinin donör havuzu sistemine kayıtlı olduğunu ifade eden Başhekim Gülmez, “Biz de Kolan Hastanesi olarak hem çalışanlarımızı hem de tüm halkımızı bilinçlendirerek bu hastalığın tedavisinde elimizden gelen katkıyı koymaya devam edeceğiz’’ dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı