Dillirgalılar Erenköy’den (Koççina) geçit istiyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Aralık 10, 2023
KıbrısManşet

Dillirgalılar Erenköy’den (Koççina) geçit istiyor

erenköy

Gürsel KARAGÖZLÜ

Dillirga, Poli ve Pirgo sakinleri, Erenköy (Koççina) köyünden geçiş hakkı istedi.

 

Pirgo Muhtarlık binasında, Cumartesi akşamı toplanan Poli ev Pirgo bölgesi sivil toplum örgütleri ile Lefke Belediyesi ve sivil toplum örgütleri ortak bir toplantı yaptı.


Toplantıyai, Poli Belediye Başkanı Yıotıs Papachristofi, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefke bölgesinden bazı sivil toplum örgütü başkan ve temsilcileri ile Poli-Pirgo bölgesinden bazı Muhtarlar katıldı.

Toplantıda Pirgo Muhtarı Nicos Kleanthous açılış konuşması yaptı. Yapılan toplantıda, Rum Belediye Başkanı, Muhtar ve köylülerle yapılan reportajlarda Rumcadan Türkçeye çevirilerde Niyazi Düzgün ve Musa Seral katkı koydu.

 

Kleanthous: Erenköy geçidinin açılması zamandan kazandıracak

Kleanthous, konuşmasında Pirgo-Paşiyammu köyleri arasında kalan Erenköy geçidinin açılması ile 6-7 kilometrelik yol katederek 7-8 dakikada geçitten geçilebilecekken, şu anda bu mesafeyi 24 kilometrelik yol kat ederek 40-45 dakikada geçebildiklerini söyleyerek geçidin açılması talebinde bulundu.

Kleanthous, bu konuda ortak bir de komite kuracaklarını ve her iki lider ile görüşerek taleplerini yenileyecekelrini söyledi.

Nicos Kleanthous, “1964 yılına kadar Koççina kapısı kullanılırdı. Ancak kapı 1964 yılında kapatıldı ve henüz tekrar geçişlere açılmadı. Kapının kapalı olması da tüm Dillirga bölgesinin seyahatlerini etkilemektedir. 1964 yılında kapının kapalı olmasından dolayı Poli ksımından Pirgo bölgesine BArış Gücü aracılığı ve izni ile izin alınarak acil durumlarda kullanılırdı. Koççinada biz ille de kapı açın demiyoruz. Biz bölgelilerin ve başka bölgelerden gelen insanları daha kolay ve rahatça seyahat etmeleri için geçit istiyoruz” dedi.

Kleanthous, “Pirgo- Yeşilırmak kapısı insancıl konulardan dolayı açıldı. Çok da iyi oldu. Pirgo ve yakın bölgelerdeki insanların hayatları geçişler nedeni ile daha emin ellerde. Ancak Koççina’dan Batıya kalan köylerde yaşayanların hayatları Koççina geçidinin açılmaması nedeni ile tehlikededir. 2 buçuk mil ve Bostancı kapılarının bulunduğu yerler askeri bölgelerdir ve her iki kapıda yol kenarlarına yüksek teller çekilerek insanlar rahatça yoldan geçerler ve hiç durmadan istedikelri yerlere ulaşırlar. Biz bölge halkı da Koççina da öyle birşey istiyoruz” diye konuştu.

“Geçilecek güzergah boyunca yüksek teller çekilsin ve hiç durmadan o kısa mesafeyi aşarak kolay ulaşım hakkımıza kavuşalım” diyen Kleanthous, “Bu geçit hem Rumlara hem de Türklere fayda sağlayacaktır. Bugün Rum ve Türkler geçidin açılması için toplandık. Komite kuarark her iki liderle görüşme talebimiz olacak ve kendilerinden bu geçidin açılması talebimizi sunacağız” dedi.

 

Papachristofi: Erenköy geçidinin açılması her iki tarafa da kazanç sağlayacak

Poli Belediye Başkanı Yıotıs Papachristofi, Erenköy geçidinin açılması insani konular başta olmak üzere Rum ve Türklere birçok kolaylıklar ve Dillirga bölgesi ile Lefke bölgesinin de ekonomik yönden kalkınacağını aktardı.

“Koççina geçiş noktası bölge için çok önemlidir” diyen Papachristofi, “Lefkoşa, Güzelyurt ve Pirgo bölgelerindeki insanlar bu geçit ile Poli ve Baf bölgelerine gidecek olanlar için çok rahat ve zaman açısından az bir zamanda geçip gidebilirler. Koççina kapısı çok uzun zamandan beri kapalıdır. Yaklaşık 24 km bir yol ve 45 dakikalık zaman kaybı ile Mansura Paşayammu köylerine gidilmekte ve oradan Poli ve Baf bölgelerine geçilmektedir. Halbuki bu geçit açılırsa 7-8 dakikada, 5-6 km yol katederek buradan rahatça geçebilecektir” diye konuştu.

Bu geçidin açılması ile Baf-Poli bölgeleri ile Lefke-Güzelyurt bölgeleri halklarının daha fazla kaynaşacağını dile getiren Papachristofi, şunları kaydetti: “Ayrıca, Poli ve Baf’a uzak köylerde yaşayan insanların veya o bölgeleri ziyarete giden insanların sağlık olarak rahatsızlık yaşamaları halinde Lefkoşa hastanesine ulşamaları da şimdiki yol durumundan ve zaman açısından hayatları risk taşımaktadır. Koççina geçidi ile bu durumda önlenmiş olacaktır. Pirgo üzerinden Poli bölgesine veya Poli üzerinden Pirgo ve Lefke bölgelerine gitmek şuan zor bir durumdur ve insanlar bu bölgeyi kulanarak karşılıklı gidip gelmeler olmuyor. Geçidin açılması ile bu sorun oratadan kalkacak ve hem Poli hemde Pirgo-Lefke bölgeleri ekonomik olarak kalkınmış olacaktır.”

Poli Belediye Başkanı Yıotıs Papachristofi, “Hem Rum hem de Türklerin gelerek geçit için ortak mücadele kararı almaları çok önemlidir. Burada ortak bir komite kurularak her iki lidere baskı yapmamız gerektiğine inanırım. Her iki bölgenin politikacıları da devreye girerek bizlere destek olmalıdırlar. İki liderinde bizleri anlayışla karşılayacağını ve bizlere çözüm bulacaklarına inıyorum” diye konuştu.

 

Kaya: Erenköy geçidinin açılması için bölge insanına destek vereceğiz

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya bir konuşma yaparak Lefke Aplıç Kapısı’nın 12 Kasım’da açılacağını ve Aplıç Kapısı’nın açılmasında büyük katkıları olan Pirgo ve Solya köyleri Muhtarları ile bölge halkına koydukları katkılardan dolayı teşekkür ederek, Erenköy geçidinin açılması için kurulacak olan komitede yer alacaklarını ve bölge insanına destek vereceklerini söyledi.

Kaya, şunları söyledi: “Kapıların açılmasından itibaren bu bölge insanı Lefke Aplıç kapısının açılması için başlattığımız mücadeleye ortak oldular ve bizlere destek verdiler. Bostancı kapısı açılacadığı zaman Aplıç kapısının açılması için faaliyetlerde bulunduk. Bu bölge halkı da bizlere destek verdiler. O dönemde Yeşilırmak-Pirgo kapısının açılması gündeme geldi ve Lefke insanı insani nedenlerden dolayı bu kapının açılmasına izin verdi. Yeşilırmak-Pirgo kapısından sonra 2015 yılında Aplıç kapısın açılması kararı alındı ve 3 yıllık bir aradan sonra 12 Kasım Pazartesi kapı açılıyor. Aplıç kapısının açılmasında katkısı olan Pirgo ve bölge halkına da desteklerinden doalyı teşekkür ederiz. Açılan ve açılacak olan kapılar çözümün yerini tutmaz ama iki toplumun daha fazla yakınlaşmasını sağlar.”

Yeşilırmak-Pirgo kapısının açılması ile bu yakınlaşmayı gördüklerini kaydeden Kaya, Erenköy geçidinin açılması için oluşturulacak komitede ben ve arkadaşlarımda katkı koymaya hazırız. Bo komite her iki taraf lideri ile en üst seviyede görüşmeli ve bölgenin sıkıntıları onlara anlatılmalıdır. İki toplumun liderlere yapacağı etkin baskı sonucunda geçit açılabilir. AB’nin açıklamasında 6.5 milyon euro harcandığı söylendi. Erenköy geçidi için onlarla da görüşülmesi gerekmektedir. Geçidin açılmasının maddi boyutu büyük meblağdır.  Erenköy askeri bölgedir, siyasilerin alacağı karar önemlidir. O karar alınabilirse geçit açılabilir” ifadelerine yer verdi.

 

Stylıanou: Kolay ulaşım istiyoruz

Pomo Köyü muhatarı Vangglıs Stylıanou, Koçina Türk köyünden bir geçit açılarak Pirgo bölgesinden Poli ve Baf’a kadar kolay ulaşımın sağlanmasını istediklerini kaydedetti.

Pomo köyünden Pirgoya gitmek için 20-25 kiolometrelik yol katettiklerini ve 45 dakika zaman harcadıklarını belirten Vangglıs Stylıanou, Koççina köyünden geçit açılması halinde mesafenin 7-8 kilometreye düşeceğini geçiş süresinin de 5-6 dakikaya düşeceğini kaydetti.

“Bu geçiş yalnızca bizlerin dediğil Türklerinde daha sağlıklı yolculuk yapmasına katkı koyacaktır” diyen Vangglıs Stylıanou, “Pomos bölgesinden hastalanan bir kişi Lefkoşa ya ambulansla götürülmek istendiğinde 45 dakikalık zaman kaybı olmakta ve bu da insan hayatını riske atmaktadır” dedi.

 

Haralambos: Zaman kaybediyoruz, zorluk yaşıyoruz

Pirgo köylüsü Sodiris Haralambos, “Poli-Baf bölgesine gitmek için Mansuradan Paşayammu köyüne Koççina köyünden 5-6 kilometrelik bir yol 7-8 dakikada gidilirken biz köylüler yaklaşık 24 kilometre yol katederek yaklaşık 40-45 dakikada Paşayammu köyüne gidebiliriz. 24 kilometrelik yol çok çeşit kıvrım kıvrım bir yoldur. Zaman ve kilometre olarak çok zorluklar yaşamaktayız. Bu nedenle Koççinadan köylüler olarak geçit hakkı istiyoruz” dedi.

“Koççina köyünden sonra olan Baf, Poli ve köyleri Lefkoşa’ya gitmek için hem fazla yol katediyoruz hem de fazla zaman harcıyoruz” diyen Haralambos, “Koççina giçidi açılırsa hem bizlerin hem de bu bölgelerden göç eden Türklerin Baf ve Poli bölgesindeki köylerini ziyaret etmeleri daha kolay olacaklar” diye konuştu.

Haralambos, Pirgo, Güzzelyurt ve Lefke bölgelerindeki köylerde kalan insanların da Baf hava alanına daha kısa bir yol ve zamanda ulaşacaklarından bu yolu tercih edebileceklerini söyledi.

Haralambos, “Bu da hem Pirgo, Güzelyurt ve Lefke bölgelerine de ekonomik katkı sağlayacaktır. Hafta sonları tüm Kıbrısı gezmek isteyenlerde Mağusa dan herhangi bir kapısan geçiş yaptıktan sonra Lefkoşa, Larnaka, Limasol ve Baf bölgelerini gezdikten sonra aynı güzergahtan geri dönmeleri sıkıcı olduğundan Koççina geçidinden Pirgoya sonrada Lefke ve Güzeşyurt bölgelerinden geldikleri bölgeye daha rahat ulaşmış olacaklardır. Bu bölge boğazı sıkılmış bir insan gibidir. Pirgo-Yeşilırmak kapısının açılması ile biraz nefes almış gibiyiz. Ancak tam nefes alamıyoruz. Koççina geçidinin açılması ile tam rahat nefes alabileceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“Geçidin açılması ile bölge turist alımına başlayacak”

Baf ve Poli bölgelerinin yüzlerce turist ağırladığını ifade eden Haralambos, “ancak Poli ve Lefke bölgeleri bu yol nedeni ile fazla turist alamaz durumdadır. Geçidin açılması ile bölge turist alımına başlayacaktır. Geçidin açılması ile bölgenin yaşam kalitesi de artmış olacaktır. Bölge geri kalmış bir bölgedir ve bu bölgelerde hareketlilik yoktur” dedi.

“Özgürce dolaşım her iki halkın da hakkı”

Haralambos, şunları kaydetti: “Hareketliliği sağlarsak her iki yönetimde alt yapıyı daha kaliteli yapacak ve yaşam kalitesi artmış olacak. Bu söylediklerimden en önemlisi insan sağlığıdır. Baf ve Poli kasabalarının uzağındaki köylerde kalan insanlar herhangi acil ve insan yaşamını etkileyen bir rahatsızlık geçirdiği zaman ambulans ile Koççina kapısından 3-4 dakikada geçip az bir zamanda Lefkoşa hastanesine daha hızlı gidebilecekken 24 km ve 40 dakikalık bir yol katederek gitmesi onun ölümüne de neden olabilir. Tüm bunlar için geçidin açılmasını talep ederiz. Ülkemizde özgür ve rahat dolaşım ve yaşam varken neden engeller olsun. Özgürce dolaşım her iki halkın da hakkıdır.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar