Dillirgalılar Erenköy’den geçit istiyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Aralık 11, 2023
Güney KıbrısKıbrıs

Dillirgalılar Erenköy’den geçit istiyor

Erenköy’den (Koççina) geçit isteyen Poli ve Pirgo bölgesi sivil toplum örgütleri, Lefke Belediye Başkanı, Yeşilırmak muhtarları, Pirgo’da buluştu. Dillirgalılar, taleplerinin 9 Ağustos’ta liderler görüşmesinde ele alınması için bildiri hazırladı

 


“ZAMAN KAYBI”: Aşağı Pirgo Muhtarı Nicos Kleanthous, Pirgo-Paşiyammu yolunun kapalı olması nedeni ile 7 kilometrelik mesafeyi kat etmek için 24 kilometre yol gitmeleri gerektiğini söyledi

“GEÇİT MASADA OLMALI”: Kleanthous, Erenköy (Koççina) kapısından transit geçiş sağlanması taleplerini, 9 Ağustos’ta yazılı olarak liderlere sunacaklarını kaydetti, görüşmede konunun ele alınmasını istediklerini belirtti

 

 

Gürsel KARAGÖZLÜ

 

Dillirga, Poli ve Pirgo sakinleri, Erenköy (Koççina) köyünden geçiş hakkı istedi.

Pirgo’da anıt ağaç restoranda geçtiğimiz akşam toplanan Poli ve Pirgo bölgesi sivil toplum örgütleri, Lefke Belediyesi Başkanı, Yeşilırmak muhtarı ve Yeşilırmak eski muhtarı ortak bir toplantı yaptı.

Toplantıya, Poli Belediye Başkanı Yıotıs Papachristofi, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Aşağı Pirgo Muhtarı Nicos Kleanthous, komite üyesi beyin cerrahı Dr. M.Chalakıs Spypoo, Piena Muhtarı Aggelıkı Fılıppou, Yukarı Pirgo Muhtarı Andreas Laos, kapıları açın komitesi başkanı Andreas Karos, Yeşilırmak Muhtarı İsmet Özpolat, Yeşilırmak eski muhtarı Musa Seral katıldı.

Toplantıda ilk sözü Aşağı Pirgo Muhtarı Nicos Kleanthous aldı. Kleanthous’un Rumca söylediklerini Musa Seral Türkçe’ye çevirdi.

 

Kleanthous: Taleplerimizi 9 Ağustos’ta yazılı sunacağız

Kleanthous, 9 Ağustos’ta, liderlerin yapacağı görüşmede, Erenköy ( Koççina ) kapısından transit geçiş elde etmek için bir bildiri hazırlayarak kendilerine sunmak için toplandıklarını söyledi.

Kleanthous, Aralık 2018 tarihinde Lefke’de yapılan toplantıda ortak komitenin Akıncı’dan randevu alması için karar çıktığını ancak bugüne kadar Akıncı’dan randevu alamadıklarını söyleyerek, 9 Ağustos’da iki liderin yapacağı görüşmede taleplerini yazılı olarak kendilerine sunmak için bir metin hazırlanması için çalışma başlattıklarını ve o metni hazırlamak için toplandıklarını söyledi, katılımcıların görüşlerini sunmasını istedi. Kleanthous, konuşmasında, Pirgo-Paşiyammu köyleri arasında kalan Erenköy geçidinin açılması ile 6-7 kilometrelik yol kat ederek 7-8 dakikada geçitten geçilebilecekken, şu anda bu mesafeyi 24 kilometrelik yol kat ederek 40-45 dakikada geçebildiklerini söyledi, geçidin açılması talebinde bulundu. Kleanthous, bu konuda ortak bir de komite kurduğunu ve her iki lider ile görüşerek taleplerini yenileyeceklerini söyledi.

Kleanthous, “1964 yılına kadar Koççina kapısı kullanılırdı. Ancak kapı 1964 yılında kapatıldı ve henüz tekrar geçişlere açılmadı. Kapının kapalı olması da tüm Dillirga bölgesinin seyahatlerini olduğu gibi Koççina’dan göç eden Türklerin de Koççina’ya serbestçe giriş çıkışlarını etkilemektedir. 1964 yılında kapının kapalı olmasından dolayı Poli kısımından Pirgo bölgesine Barış Gücü aracılığı ve izni ile izin alınarak acil durumlarda kullanılırdı. Koççina’ da biz ille de kapı açın demiyoruz. Biz bölgelilerin ve başka bölgelerden gelen insanları daha kolay ve rahatça seyahat etmeleri için geçit istiyoruz” diye konuştu.

 

“Bu geçit hem Rumlara hem de Türklere fayda sağlayacak”

Kleanthous, “Pirgo- Yeşilırmak kapısı insancıl konulardan dolayı açıldı. Çok da iyi oldu. Pirgo ve yakın bölgelerdeki insanların hayatları geçişler nedeni ile daha emin ellerde. Ancak Koççina’dan Batıya kalan köylerde yaşayanların hayatları Koççina geçidinin açılmaması nedeni ile tehlikededir. 2 buçuk mil ve Bostancı kapılarının bulunduğu yerler askeri bölgelerdir ve her iki kapıda yol kenarlarına yüksek teller çekilerek insanlar rahatça yoldan geçerler ve hiç durmadan istedikleri yerlere ulaşırlar. Biz bölge halkı da Koççina da öyle bir şey istiyoruz” diye konuştu.

“Geçilecek güzergâh boyunca yüksek teller çekilsin ve hiç durmadan o kısa mesafeyi aşarak kolay ulaşım hakkımıza kavuşalım” diyen Kleanthous, “Bu geçit hem Rumlara hem de Türklere fayda sağlayacaktır. Bugün Rum ve Türkler geçidin açılması için toplandık. 9 Ağustos’da iki liderin yapacağı görüşmede bu konunun ele alınması için bir metin hazırlayarak kendilerine sunacak ve talebimizi yenileyeceğiz. ”

 

Papachristofi: Koççina geçiş noktası bölge için çok önemlidir

Poli Belediye Başkanı Yıotıs Papachristofi, Erenköy geçidinin açılması insani konular başta olmak üzere Rum ve Türklere birçok kolaylıklar ve Dillirga bölgesi ile Lefke bölgesinin de ekonomik yönden kalkınacağını aktardı. “Koççina geçiş noktası bölge için çok önemlidir” diyen Papachristofi, “Lefkoşa, Güzelyurt ve Pirgo bölgelerindeki insanlar bu geçit ile Poli ve Baf bölgelerine gidecek olanlar için çok rahat ve zaman açısından az bir zamanda geçip gidebilirler. Ayni şekilde Polis bölgesinden Lefkoşa bölgesine de geçişler kolaylıklar sağlayacaktır. Koççina kapısı çok uzun zamandan beri kapalıdır. Yaklaşık 24 km bir yol ve 45 dakikalık zaman kaybı ile Mansura, Paşayammu köylerine gidilmekte ve oradan Poli ve Baf bölgelerine geçilmektedir. Hâlbuki bu geçit açılırsa 7-8 dakikada, 5-6 km yol katederek buradan rahatça geçebilecektir” diye konuştu. Bu geçidin açılması ile Baf-Poli bölgeleri ile Lefke-Güzelyurt bölgeleri halklarının daha fazla kaynaşacaklardır. Papachristofi, “Ayrıca, Poli ve Baf’a uzak köylerde yaşayan insanların veya o bölgeleri ziyarete giden insanların sağlık olarak rahatsızlık yaşamaları halinde Lefkoşa hastanesine ulaşmaları da şimdiki yol durumundan ve zaman açısından hayatları risk taşımaktadır. Koççina geçidi ile bu durumda önlenmiş olacaktır. Pirgo üzerinden Poli bölgesine veya Poli üzerinden Pirgo ve Lefke bölgelerine gitmek şuan zor bir durumdur ve insanlar bu bölgeyi kullanarak karşılıklı gidip gelmeler olmuyor. Geçidin açılması ile bu sorun ortadan kalkacak ve hem Poli hem de Pirgo-Lefke bölgeleri ekonomik olarak kalkınmış olacaktır.” İki liderin 9 Ağustos da yapacakları görüşmede bu konuyu ele almalarını beklemekte ve çözüm bulacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

 

Kaya: Aplıç kapısının açılması bölgeye büyük katkı sağladı

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefke Aplıç Kapısı’nın açılması konusunda Pirgo ve Solya köyleri muhtarları ile bölge halkına koydukları katkılardan dolayı teşekkür ederek, Aplıç kapısının açılmasının Lefke bölgesine büyük katkılar sağladığını söyledi. Erenköy geçidinin açılması için komitede yer aldıklarını ve bölge insanına destek vereceklerini söyledi. “Kapıların açılmasından itibaren bu bölge insanı Lefke Aplıç kapısının açılması için başlattığımız mücadeleye ortak oldular ve bizlere destek verdiler. Bostancı kapısı açılacağı zaman Aplıç kapısının açılması için faaliyetlerde bulunduk. Bu bölge halkı da bizlere destek verdiler. O dönemde Yeşilırmak-Pirgo kapısının açılması gündeme geldi ve Lefke insanı insani nedenlerden dolayı bu kapının açılmasına izin verdi. Yeşilırmak-Pirgo kapısından sonra 2015 yılında Aplıç kapısın açılması kararı alındı ve 3 yıllık bir aradan sonra 12 Kasım tarihinde açıldı. Aplıç kapısının açılmasında katkısı olan Pirgo ve bölge halkına da desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Açılan ve açılacak olan kapılar çözümün yerini tutmaz ama iki toplumun daha fazla yakınlaşmasını sağlar.” Yeşilırmak-Pirgo kapısının açılması ile bu yakınlaşmayı gördüklerini kaydeden Kaya, Erenköy geçidinin açılması için oluşturulacak komitede ben ve arkadaşlarımda katkı koymaya hazırız. Bu komite her iki taraf lideri ile en üst seviyede görüşmeli ve bölgenin sıkıntıları onlara anlatılmalıdır. İki toplumun liderlere yapacağı etkin baskı sonucunda geçit açılabilir. Geçidin açılmasının maddi boyutu büyük meblağdır.  Erenköy askeri bölgedir, siyasilerin alacağı karar önemlidir. O karar alınabilirse geçit açılabilir” ifadelerine yer verdi.

 

Spypoo: Sesimizi Kıbrıs’a duyurmak için çalışıyoruz

Komite üyesi beyin cerrahı Dr. M.Chalakıs Spypoo, liderin 9 Ağustos’da görüşeceğini ve o görüşme gününde Koççina geçidi konusunun gündeme almaları için girişim başlatılmasını ve taleplerini yazılı olarak kendilerine görüşme öncesinde sunmak için çalışmalara hız verilmesi gerektiğini söyledi. Seslerini basın yolu ile de tüm Kıbrıs’a duyurmak için çalıştıklarını aktardı.

 

Fılıppou: 8 Ağustos’ta pankart açılmalı

Piena Muhtarı Aggelıkı Fılıppou, Koççina kapısının açılması için belli bir süreden beridir çalışmaların sürdürüldüğünü ancak bir sonuç elde edilemediğini söyleyerek 8 Ağustos günü Pirgo köyünden Koççina’ya Türklerin geçiş yapacaklarını ve o gün belirlenen pankartlarla seslerinin duyurulması için pankart açılması gerektiğini söyledi. 9 Ağustos’da iki liderin yapacağı görüşmeye de ortak bir metinin sunulması ve bunun gündeme alınması gerektiğini söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar