DAÜ’den 2 bin mezun daha - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Aralık 3, 2022
EğitimYaşam

DAÜ’den 2 bin mezun daha

doğu-akdeniz-üniversitesi

Doğu Akdeniz Üniversitesi, 2016-2017 Akademik Yılı Bahar Dönemi Mezuniyet Töreni  önceki gün yapıldı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi  Bahar Dönemi Mezuniyet Töreni yapıldı.
Önceki akşam DAÜ Stadyumu’nda gerçekleşen törende, 2 bin ön lisans ve lisans mezunu diploma aldı. DAÜ’nün kuruluşundan bu yana verdiği mezun sayısı da 50 bine yaklaştı.

Mezuniyet törenini, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner ile bazı milletvekilleri de izledi.
Gecenin finalinde ise, Türkiye’nin tanınmış sanatçılarından Göksel konser verdi.


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, törende yaptığı konuşmada, mezunların “ne zaman konuşmalar bitecek, diplomaları almaya başlayacağız, kepleri havaya fırlatacağız ve konserle birlikte eğlence başlayacak” diye beklediklerini ifade ederek, bu düşüncelerinde haklı olduklarını kaydetti ve kısa konuştu.

Mezunları kutlayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, üniversitede olduğu gibi yeni hayatlarında da başarılar diledi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, mezunların yetişmesinde alın teri döken DAÜ yönetimi ve akademisyenleri tebrik ederek, maddi manevi desteklerini esirgemeyen aileleri de kutladı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, mezunlara, “Üniversitenizi unutmayınız, bu güzel ülkeyi de bu güzel ülkenin insanlarını da unutmayınız. Burada her zaman sizleri seven ve geldiğiniz zaman aynı sıcaklığı gösterecek olan bir Kıbrıs Türk halkı var. Onların adına sizlere sevgilerimi sunuyorum. Başarılar diliyorum” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de, Kıbrıs Türk halkının başarı öykülerine ihtiyacı olduğunu belirterek, başarı öykülerinin toplumun özgüven ve aidiyet bağlarını güçlendirdiğini ifade etti.
Siber, başarı öykülerinin izolasyon ve ambargolar altında çok daha önem kazandığını belirterek, DAÜ’nün de kurumsal başarı öykülerinden biri olduğunu ifade etti.
Siber, üniversitelerin dünyaya açılan pencereler ve çok güçlü bir motivasyon kaynağı olduğunu dile getirdi.
Devlet yönetiminin üniversiteler için yapacağı en iyi şeyin üniversitelerin önünün açmak olacağını vurgulayan Siber, üniversitelerin özerk olması gerektiğini, bu konuda arzu edilen bir yapıda olunmadığını ifade etti.
DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı İlker Edip de, DAÜ’nün 39 yıllık bir başarı öyküsü olduğunu, 114 ülkeden öğrencileri ve mezunları ile gurur duyduklarını söyledi.
DAÜ mezunlarının KKTC’nin ve DAÜ’nün fahri temsilcileri olduklarını söyleyen Edip, DAÜ’nün gelişmesine katkı koyan Türkiye ve KKTC hükümetlerine, akademisyenlere ve öğrencilerin ailelerine teşekkür etti.
DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam da, konuşmasına İngiltere ve Portekiz’deki yangınlarda hayatlarını kaybedenler için taziyelerini sunarak ve İslam aleminin Ramazan ayını kutlayarak başladı.

Osam, DAÜ öğrencilerinin kaliteli eğitimi onaylanmış dünyanın en saygın üniversitelerinden birinden mezun olduklarını söyledi.
Osam; öğrencilerin evrensel değerleri benimsemiş, farklılıkları zenginlik olarak kabul eden, hukukun üstünlüğünü benimsemiş olarak mezun olduklarını ifade etti.

DAÜ’nün araştırma geliştirmeye büyük önem verdiğini kaydeden Osam, 2017 yılında 217 akademisyenin uluslararası dergilerde makalesinin yer aldığını, 393 akademisyene de atıfta bulunulduğunu aktardı.
Osam, DAÜ’nün kaliteli eğitimden ödün vermeyeceğini belirtti.

Törende mezunlar adına Türkçe ve İngilizce olarak Mirza Özahi ile Aysel Amir de bir konuşma yaptı.
Özahi, ortak sevinci paylaşmak için toplandıklarını belirterek, farklı heyecanlarla meslek sahibi olabilmek için dünyanın dört bir yanından gelerek DAÜ’nün kanatları altında buluştuklarını söyledi.
Özahi, mezun olmanın sevincini yaşarken, DAÜ’den ayrılacak olmanın burukluğunu hissettiklerini belirtti.
Özahi, “ Bu bir veda değil, umut dolu bir başlangıç olacak” dedi.

Göksel mezunlara söyledi

 

Coşku ve heyecanla yaşanan DAÜ Mezuniyet gecesinin finalinde Türkiye’nin tanınmış sanatçılarından

Göksel konser verdi. Göksel vücudunu saran kırmızı mini elbisesi ile beğeni kazandı. Ünlü sanatçı bazı şarkılarda kıvrak dansıyla oryantal da yaptı.

Bir ara mezunlar arasındaki iki genci sahneye kabul eden Göksel onlarla şarkı seslendirdi. Göksel’in şarkılarıyla keyifli bir vedanın yaşandığı gecenin sonunda DAÜ Rektörü Necdet Osam ünlü sanatçıya plaket verdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar