KıbrısManşet

Dalgalara yenik düştü  Gaziveren’deki Afrodit Sitesi’nde, dün rüzgarlı havaya rağmen uyarıları dikkate almadan denize giren 4 kişiden 1’i boğularak yaşamını yitirdi. Diğer 3 kişi bölgedeki bir sörfçü ve plaj görevlisi tarafından son anda kurtarıldı

69 YAŞINDA: Afrodit Sitesi sahilinde meydana gelen olayda, 69 yaşındaki İsveçli Lennart Nassberger rüzgarlı havayla artan dalgalara yenik düşerek yaşamını yitirdi. Uyarı levhalarının bulunduğu ve tehlikeli bölge olarak tanımlanan kısımda yüzen Nassberger akıntıya kapılarak sürüklendi. Bir süre sonra güçsüz kalan Nassberger boğuldu
 UYARILARI DİKKATE ALMADILAR: Yaşamını yitiren Nassberger ile son anda sörfçü Joe Engin Özdemli tarafından kurtarılan 3 kişi, denizin dalgalı olduğunu ve girilemeyeceğini belirten kırmızı bayrağı dikkate almadı. Kırmızı bayrağın yanı sıra plajdaki görevlilerin de uyarılarını dikkate almayan 4 kişi, tehlikeli bölgede yüzünce felaketle yüzleştiBU 4’ÜNCÜ: Lennart Nassberger’in dün Gaziveren’deki Afrodit sahilinde yaşamını yitirmesiyle bölgede ölenlerin sayısı 4’e yükseldi. Geçen yılın Haziran ayında Nuşura Çevik’in benzer bir şekilde yaşamını yitirmesinin ardından yapılan tüm uyarılara rağmen, bölgede halen cankurtaran hizmeti verilmiyor

 

Gaziveren’deki Afrodit Sitesi’nde konaklayan İsveçli Lennart Nassberger, dün akşam 17:40 sularında, sitenin sahilinde yüzdüğü sırada dalgalara yenik düştü ve hayatını kaybetti.

Lennart Nassberger ve beraberindeki 3 kişi, dün akşam sahilde kırmızı bayrak (Güçlü Dalgalar – Yalnızca Profesyoneller) olmasına rağmen güvenli bölgenin dışında yüzmek istedi.

Sahilde görevli olarak çalışan Tugay Akarsular, Nassberger ve beraberindekilerin yüzmek için geldiklerinde, tehlikeli bölgeye geçmemeleri konusunda kendilerini uyarmasına rağmen aldırış etmediklerini söyledi.

Uyarılara aldırış etmeyen Nassberger ve beraberindekiler, kısa süre içerisinde dalgaların yarattığı akıntıya kapıldı. Bölgede sörf yaparken durumu fark eden Joe Engin Özdemli isimli genç çırpınan Nassberger ve beraberindekilerin yardımına koştu. 3 kişi kurtarıldı ancak Lennart Nassberger boğularak yaşamını yitirdi.

Lennart Nassberger’in konu plajda vefat etmesi ile burada ölenlerin sayısı 4’e yükselmiş oldu.

Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

Uyarı levhaları var

Lennart Nassberger ve beraberindekilerin denize girdikleri bölgede yerde ve sahilin başka yerlerinde, “Güçlü Dalgalar – Sadece Profesyoneller, “Hafif Dalga- Çok Dikkatli Yüzünüz”, “Durgun Su – Dikkatli Yüzünüz”, “Yüzücülerin an güvenliği kendisine aittir. Cankurtaran hizmeti yoktur” ve “Aphrodite Beach Front Village yüzenlerin can güvenliğinden sorumlu değildir” levhaları mevcut.

Cankurtaran yok

Vatandaşlar, geçen yıl aynı sahilde hayatını kaybeden Nuşura Çevik’in ölümünde olduğu gibi, cankurtaran hizmeti olmadığını ve bu durumun yasalara aykırı olduğunu dile getirdi. Anayasa’nın 38. Maddesi ve 26/1993 sayılı “Plajların Kullanımı ve Denetimi Yasası”na göre her plajda cankurtaran ve bu cankurtaranların da sertifikalı olması gerekiyor.

 

Tugay Akarsular: İki kere uyardım

Gaziveren’de bulunan Afrodit sahil sitesinin plajında görevliyim. Bugün (Dün) saat 17.30 sıralarında görevde olduğum bir esnada, Afrodit’te kalan dört kişi denize girmek istediler. Deniz dalgalı olduğu için girmemeleri konusunda kendilerini uyardım. Ancak tüm uyarılarıma rağmen yine de beni dinlemediler ve sahilde güvenli bölge dışında denize girdiler. Denize girdikleri bölgede denizde yüzenlerin can güvenleri kendilerine aittir. Cankurtaran hizmeti yoktur. Türkçe ve iki diğer dilde uyarılar olan tabela ve kırmızı bayrakların dikili olduğu bölgeden denize girdiler. Ben yine yanlarına giderek o bölgenin tehlikeli bölge olduğunu ve güvenli bölgeye geçmelerini istedim. İkinci kez ikazda bulunmama rağmen yine dikkate almayarak biraz daha içeriye açıldılar. Bir müddet sonra bu şahısların akıntıya kapıldıklarını ve içeriye doğru çekildiklerini gördüğümden işletmemizden can yeleklerini aldım ve kendilerine doğru giderken ismi Joe Engin Özdemli olan arkadaş ve başka bir kişinin yüzen dört kişinin yanlarına gittiklerini ve iki kişiyi sahile çektiklerini gördüm. Bende bir kişiye can yeleğini verdim ve o da dışarıya çıktı. Daha sonra boğulan yaşlı adamın yanına gittim ve kendisini tutarak can yeleğini verdim. Yaşlı adam can yeleğini almadı. O an yaşlı adamın başı öne suya doğru düştü ve ölmüş bir hali vardı. Adamın başını yukarıya kaldırdım. O sırada Joe Engin Özdemli de yanımıza gelerek kendisini dışarıya çıkarttık. Ancak yaşlı amca kurtulamadı.

 

Joe Engin Özdemli: Sörf yaparken fark ettim

Bugün (Dün) Gaziveren sahilinde saat 17.30-18.00 arasında sörf yaparken iki-üç kişinin denizde çırpındığını gördüm. Bu sırada ben sörf yaparken babam da beni izliyordu ve o da olayı fark ederek beni uyardı. Hemen yanlarına gittim. Önce bana yakın olan genç bir bayanı aldım. Yanında genç bir erkek şahıs daha vardı. Genç erkek şahısa iyi olup olmadığını sorduğumda tamamdır dedi ve bayanı dışarıya çıkarttım. Hemen genç bayanı sahile bırakınca bana yakın yaşlı bir bayan daha gördüm. Yaşlı bayanın yanına gittim ve onu tuttum. Yanında yaşlı bir adam daha vardı, ona da tamam mı diye sordum. Tamamdır gibi işaret yaptı. Yaşlı kadını da sahile çıkarttım. Hemen yaşlı adamın yanına döndüğümde baygın bir hali olduğunu gördüm. Yanında başka bir arkadaş vardı ve onu da o şekilde dışarıya çıkarttık. Ancak yaşlı adamın öldüğü anlaşıldı.

 

Gürsel KARAGÖZLÜ

Başa dön tuşu