Çocuk SağlığıManşetSağlık

Çocuklarınızı bu bitkilerden uzak tutun

[quote font=”helvetica” font_size=”18″ align=”left” bgcolor=”#b5e0ff” color=”##0065ad” bcolor=”##0065ad” arrow=”yes”]Evlerdeki süs bitkilerinin bu yaşlardaki çocukların oldukça dikkatini çektiğini ve çocukların bu bitkileri algılamak için onları ağzına sokma eğilimine girdiklerine dikkat çeken uzmanlar, ebeveynleri çocuklarını bu tür bitkilerden uzak tutmaları konusunda uyarıyor, 0-6 yaş gurubunda çocuğu olanların süs bitkilerini eve sokmamasını öneriyor.[/quote]

Radyo Havadis’te yayınlanan Şirin Şahin’in sunduğu “Karnaval” programında çocuk zehirlenmeleri konusu ele alındı.

Uzman görüşleri ile desteklenen verilere göre, dünyada her yıl 3 milyon çocuğunun çeşitli nedenlerden zehirlendiği, zehirlenmelerin yüzde 87’sinin ev ortamında gerçekleştiği vurgulandı.

Habere göre, zehirlenme nedenleri arasında temizlik maddeleri, ilaçlar, vitamin hapları, kozmetik ürünler, böcek ilaçlarının yanı sıra süs bitkisi olarak da bilinen bazı ev bitkilerinin gösterilebileceğini belirten çocuk güvenliği uzmanları, ebeveynleri, çocuklarını bu maddelerden uzak tutmaları konusunda uyarıyor.

 

0-6 yaş en tehlikeli dönem

Çocuk güvenliği uzmanları, 0-6 yaş gurubundaki çocuklarda tehlike kavramı olmadığını, merak duygularının bu dönemde çok yüksek olduğunu, bu yaşlardaki çocukların nesneleri ağzı ile algıladığından ellerine geçirdikleri tüm objeleri ağızlarına götürme eğiliminde olduklarını ifade ediyor.

Evlerdeki süs bitkilerinin bu yaşlardaki çocukların oldukça dikkatini çektiğini ve çocukların bu bitkileri algılamak için onları ağzına sokma eğilimine girdiklerine dikkat çeken uzmanlar, ebeveynleri çocuklarını bu tür bitkilerden uzak tutmaları konusunda uyarıyor, 0-6 yaş gurubunda çocuğu olanların süs bitkilerini eve sokmamasını öneriyor.

 

Çiçek toprağı boğulma nedeni

Çocuk güvenliği uzmanları, süs bitkileri kadar bu bitkilerin topraklarının da özellikle 1-5 yaş gurubundaki çocuklar için ciddi tehdit oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Yapılan araştırmalara göre, dünyada her yıl milyonlarca çocuk da süs bitkilerinin toprağını ağzına atıp yutmaya çalıştığı sırada boğulma tehlikesi yaşıyor.

Salon Çiçek

Önlenebilir

Uzmanlar, evde meydana gelebilecek zehirlenmelerin tamamına yakının önlenebileceğini söylüyor. Çocuk güvenliği uzmanları, çocukları evde meydana gelebilecek zehirlenmelerden korumak için alınabilecek önlemleri ise şöyle sıralıyor: “Satın aldığınız tüm ev ürünlerinin etiketlerini dikkatlice okuyun ve mümkün olduğunca toksit madde içermeyen ya da en az oranda içeren ürünleri tercih edin. Bu ürünleri, evde çocuğunuzun erişemeyeceği yerlerde muhafaza edin. İlaçları, temizlik maddelerini mutlaka orijinal kutularında muhafaza edin. Toksit madde içeren ürünleri, bir zamanlar yiyecek-içecek saklamak için kullanmış olduğunuz kaplara ve kutulara koymayın. Kimyasal ürünleri kullanırken camları açın ve bulunduğunuz ortamı havalandırın. Böcek ilaçlarını kullanırken cildinize temas etmemesine özen gösterin, eldiven takın. Daha güçlü etki almak için iki temizlik maddesini karıştırmayın. Eğer herhangi bir temizlik maddesini kullanırken ortama bir duman veya koku yayılırsa hemen oradan uzaklaşın ve ortamı havalandırın. Temizlik yaparken çocuğunuzun yanınızda bulunmamasına özen gösterin. Temizlik sırasında çocuğunuz mecburi olarak sizinle beraber olmak zorunda ise onu sürekli takip edin ve bir an için bile bu malzemelerle yalnız bırakmayın. Çocuğunuza alması gereken bir ilacı ya da şurubu içirmeye çalışıyor olsanız dahi, bunları çok lezzetli, yenilebilecek güzel şeyler olarak göstermeyin. Kendi ilaçlarınızı içerken de bunu çocuğunuzun görmeyeceği şekilde yapın.

 

İlk müdahale

Çocuk güvenliği uzmanları, çocuğun zehir içerme riski olan bir madde yutması durumunda ilk yapılması gereken müdahaleyi ise şöyle anlatıyor: “Öncelikle çocuğun yuttuğu maddenin bir bölümü hala elinde ya da yakınındaysa, bu maddeyi ondan uzaklaştırın, ağzında hala yuttuğu maddenin kalıntıları varsa tükürmesini sağlayın. Yuttuğu maddenin kutusunu ya da maddeden bir parçayı örnek olarak saklayın, içerdiği zehrin teşhis edilmesi için gerekli olabilir. Çocuğunuzu vakit geçirmeden bir sağlık merkezine götürün.

 

Bitkisel zehirlenmelerde kusturma önemli

Çocuk güvenliği uzmanları, bitkisel zehirlenmeler konusunda da öneri ve ikazlarda bulunuyor. Uzmanların ifadesine göre, bitkinin tipine göre zehirlenme basit kısmi bir rahatsızlıktan, yaygın ciddi bir reaksiyona kadar değişebilir. Bazı bitkilerin tamamı, bazılarının kökleri ve bazılarının çiçekleri veya yaprakları zehirli olabilir. Araştırmalar 5 yaş altındaki çocuklarda bitki zehirlenmesinin de oldukça fazla görüldüğünü göstermiştir.

Uzmanlar, evlerde son derece dekoratif ancak zehirli ve üzerinde meyve, çilek benzeri çiçekleri olan bitkilerden bulundurulmamasını, genel kural olarak toksik bir bitki yendiğinde doktora veya acil servise ulaşmakta gecikilecekse kusturma yöntemi ile midenin boşaltılmasını öneriyor.

 

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı