Cinsel Eğitim tartışmaları - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 1, 2023
EğitimKöşe Yazarları

Cinsel Eğitim tartışmaları

Barış Uzunahmet

Ülkenin eğitim gündemi geçtiğimiz hafta cinsel eğitim tartışmaları ile geçti. Bir proje kapsamında Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği (KISAD) tarafından hazırlanan ‘İlk Adet Bilgi Paketim‘ içinde yer alan Karen Gravelle’in “THE PERIOD BOOK: A Girl’s Guide to Growing Up” isimli kitabın Türkçe çevirisi bakanlık tarafından uygun görülmeyip okullarda dağıtılması engellenmiş…

Daha sonra Eğitim Bakanlığı yetkilileri “herhangi bir ret ve engelleme yok, sadece bazı hassasiyetlerimiz var” dese de kitap şu ana kadar okullarda dağıtılmamış. Elbette ki doğal olarak, özellikle kadın örgütleri bakanlığın tutumuna tepki gösterdi.


Kimin haklı olduğu tartışmaları bir kenara, biz toplum olarak “cinsel eğitim” konusunu tartışmakta çok geç kaldık. Bugüne kadar bu konuyu hep hasıraltı ettik. Hasıraltı ettik da ne oldu sanki? Bu internet çağında, bu teknolojik imkanlar ile çocuklar bugün istedikleri bilgiye ve görüntüye ulaşabiliyor.

Bakanlığımız bazı çizim görsellerle ilgili hassasiyet göstermiş. Bırakınız çizimi bugün ülkede internet kullanan tüm ortaokul öğrencileri istedikleri görüntülere ulaşabiliyor. Hangimiz engelleyebiliyoruz ki?

Demek ki bu teknolojik çağda yasaklamak ile bir sonuca varamayacağımız kesindir. Esas olan çocuklara doğru bilgiyi onların bulacaklarından önce ulaştırmaktır. Çocuklar ve gençler yanlış bilgiye ulaştıktan sonra onu düzeltmek daha zordur.

Dolayısı ile cinsel eğitim konusunda da gerekli bilgileri zamanında ve önceden vermek en idealidir. Bugün dünyanın birçok yerinde cinsel eğitim ilkokul düzeyinde başlamaktadır. Biz de regl dönemi ile ilgili bilgilendirmeyi ortaokul düzeyinde yapalım mı yapmayalım mı diye tartışıyoruz. Zaten ortaokula giden kızların çok büyük bir kısmı regl dönemini yaşamaktadır. Halbuki bilgilendirme bunun öncesinde olması gerekmektedir.

Ne ilginçtir ki aynı dönemde Güney Kıbrıs’ta da benzer bir tartışma yaşanmaktadır. Geçtiğimiz hafta içinde Rum gazetelerinde yer alan haberlerde “Kilise, okullardaki cinsel eğitime karşı” şeklinde başlıklar atıldı. Cinsel Eğitim dersinin zorunlu olması için yasa tasarısı meclisin gündemine gelmesi bekleniyor.

Bizim okullarda dağıtımı engellendiği söylenen kitabın yazarı ile ilgili küçük bir araştırma yaptım. Cinsel Eğitim konusunda dünyada saygın bir yeri olan Karen Gravelle, bu konuda 20’yi aşkın kitap yazmış. Üstelik de sadece kız çocukları için değil, erkek çocukları için yazmış… Kısacası yazar bu konuda uzman. Yani çocukların ve gençlerin zararına olabilecek bir konuya değineceğini zannetmiyorum. Dolayısı ile bakanlığımızın hassasiyetlerinin yersiz ve aşırı korumacı olduğunu düşünüyorum.

Peki bu noktadan sonra ne yapılabilir? Açıkçası bakanlık yetkilileri ile Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği (KISAD) temsilcileri yeniden görüşüp, bu projenin en sağlıklı şekilde okullarda nasıl hayat bulacağını konuşmaları gerekir.

Çocukların ve gençlerin sağlığı, toplumun geleceği bakımından bu işbirliği kaçınılmazdır. Bu ve benzeri projelerin hayat bulması gerekir. Gündelik eğitim sorunları yanında artık daha yararlı projeler üzerinde yoğunlaşmak, toplum adına çok daha iyi olacaktır.

Tabii ki cinsel eğitim konusu tabu olmaktan çıkmalı, doğru, planlı ve her yaşa uygun bir şekilde okullarımızda hayat bulmalıdır.

 

 

 

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar