Burası ölüm tuzağı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
KıbrısManşet

Burası ölüm tuzağı

Haspolat - UKÜ - Uluslararası Kıbrıs ÜniversitesiHaspolat Belediye Evleri’nde ve köy içerisinde ikamet eden UKÜ’lü öğrenciler yolun karşısına geçişte büyük tehlike atlatıyor. Öğrenciler her defasında ölümle burun buruna geliyor

Birçok ulaştırma bakanının bölgede incelemelerde bulunup üst geçit için tarih verdiği Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) önündeki çift şerit yolu bölen yaya geçidi, tehdit saçmaya devam ediyor

KELLE KOLTUKTA: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi kavşağında yayaların karşıdan karşıya güvenli geçişini sağlayacak ciddi bir önlem henüz yok. Kavşakta sıklıkla çarpışma meydana gelirken hemen her gün bir veya daha fazla yaya, bu kavşakta ölümle burun buruna geliyor

ÇİVİ ÇAKILMADI: Ulaştırma Bakanlığından Nisan ayında bir yazılı açıklama yapılarak, UKÜ’nün önünde bulunan ve yayaların yoğun olarak kullandığı ana yol üzerine üst geçit yapılacağı duyurulmuştu. Bakanlıktan yapılan bu açıklamanın üzerinden 6 ay geçti ancak halen herhangi bir çalışma başlatılmadı


ÖĞRENCİLER İSYANDA: Haspolat Belediye Evleri’nde ve köy içerisinde ikamet eden öğrenciler, kavşakta yol güvenliğini sağlayacak projenin halen hayata geçirilmemiş olmasına ciddi tepki gösterdi. Öğrenciler, “üst geçit yapılacak dediler, kamera bile takılmadı. Birkaçımızın ölmesini mi bekliyorlar” diye isyan etti

ATAKAN: “ALTERNATİF PROJELER VAR”: Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan: Bir üst geçit projesi üretmiştik, hedef, projenin Temmuz gibi hayata geçirilmesiydi ancak döviz kurları artınca bu olmadı. Projeden vazgeçilmiş değil, gerekli çalışmalar devam ediyor. Alternatif 2 proje daha ürettik

Duygu ALAN

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi kavşağında sıklıkla trafik kazası meydana gelirken hemen her gün bir veya daha fazla yaya, bu kavşakta ciddi tehlike yaşıyor.

Haspolat’ta Belediye Evleri’nde ikamet eden onlarca öğrenci her gün bu kavşaktan geçiyor, çoğu öğrenci, yolda ezilme tehlikesi yaşıyor.

Haspolat Belediye Evleri’nde ve köy içerisinde ikamet UKÜ’lü öğrenciler kavşakta yayaların güvenli geçişini sağlayacak üst geçit projesinin bir an önce hayata geçirilmesini istiyor.

Çizgi var takan yok, uyarı var kamera yok

Haspolat - UKÜ - Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
Kavşakta 50’lik radar uyarı tabelası var ama radar yok

Uluslar arası Kıbrıs Üniversitesi kavşağında yayaların karşıdan karşıya güvenli geçişini sağlayacak ciddi bir önlem bulunmuyor.

UKÜ kavşağına 200 metre yakında bir yaya geçidi var ancak birçok sürücü bu çizgiyi dikkate almıyor, bazı araçlar bu yolda oldukça süratli şekilde yaya geçidini de hiçe sayarak ilerliyor.

Kavşakta 50’lik radar uyarı tabelası var ama radar yok.

Öğrenciler acil önlem bekliyor

Haspolat Belediye Evleri’nde ve köy içerisinde ikamet eden UKÜ’lü öğrenciler kavşakta yayaların güvenli geçişini sağlayacak bir üst geçit yapılmasını istiyor.

Üniversite öğrencileri, UKÜ kavşağında meydana gelen trafik kazalarına dikkat çekti. Öğrenciler, “Yayaların karşıdan karşıya geçişlerinde yeterli yol güvenliği olmadığından UKÜ kavşağında bugüne kadar birçok kaza meydana geldiğini belirterek daha fazla kayıp yaşanmadan yolda gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Havadis’e konuşan öğrenciler, anayolu karşıdan karşıya geçerken ölüm korkusu ile yüzleştiklerini kaydetti.

UKÜ’lü öğrenciler, yetkililerin yol güvenliğini sağlayacak tedbirleri alana kadar güzegahı kullanan sürücülerin de çok daha dikkatli olmalarını istedi.

Bakanlık proje yapmıştı

Ulaştırma Bakanlığı’ndan Nisan ayında bir yazılı açıklama yapılarak, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin (ÜKÜ) önünde bulunan ve yayaların yoğun olarak kullandığı ana yol üzerine üst geçit yapılacağı duyurulmuştu.

Bakanlık açıklamasında üst geçit yapımıyla ilgili proje tamamlanarak, ÜKÜ yönetimi ile de paylaşıldığı ifade edilirken şu ifadelere yer verilmişti: “Lefkoşa-Gazimağusa anayolu üzerinde, Haspolat kavşağı yakınında alt geçit olmasına rağmen, yayaların, yolun karşısına geçerken ağırlıklı olarak ana yolu kullanmaları, bölgede üst geçit yapılmasını gündeme getirdi. UKÜ ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin aynı bölgede olması nedeniyle bölgede yoğun yaya trafiği oluştu. Yayaların,  mevcut alt geçit yerine ana yolu kullanarak karşıya geçmeleri üzerine, üst geçit yapılana kadar bölgede, yayaların güvenliği açısında gerekli güvenlik önlemleri alındı.”

Bakanlıktan yapılan bu açıklamanın üzerinden 6 ay geçti ancak halen çalışma başlatılmadı.


Atakan: Çalışmalar sürüyor

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, konuya ilişkin Havadis’e geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, projenin hayat bulması için gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi.

Haspolat - UKÜ - Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
UKÜ kavşağında yol güvenliğini sağlayan tedbirler henüz alınmadı

Kavşakla ilgili iki alternatif proje daha üretildiğini kaydeden Atakan, şunları söyledi: “Döviz dalgalanması olmasaydı Temmuz gibi proje hayata geçirilmiş olacaktı. Ancak döviz kurları artınca proje de hayata geçirilemedi. Fakat projeden vazgeçilmiş değil, gerekli çalışmalar devam ediyor. Alternatif 2 proje daha ürettik” dedi.


UKÜ Öğrenciler

Gürkan Öztürk:

“Bu tür sorunları önleyebilmenin veya azaltabilmenin birçok yolu var. Bulunduğumuz yol üstüne yaya geçidi, üst geçit yapılsa veya sürekli olarak bir polis kontrolü söz konusu olsa kazalar daha aza inebilir.  Tabi bu yapılar üst geçidi veya yaya geçidini birçok öğrencinin kullanmayacağı aynı zamanda sürücülerin bilinçsiz araç kullanmaya devam edeceğini düşünüyorum.”

İbrahim Öztürk:

“Türkiye’de trafik tersten aktığı için henüz yola adapte olamadık ve bu yolunda bu denli tehlikeli oluşundan dolayı sıkıntı yaşıyoruz. En azından bir yaya geçidi konulursa araçlar daha yavaş gelir ve yaşadığımız tehlikede bir nebze azalır. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan trafik kazasıyla birlikte korkularımız daha da arttı bir an önce bu yola çözüm bulunmalı.”

Ali Kaan Kaya:

“Bulunduğumuz bölgeye hızlı bir şekilde üst geçit yapılmalı. Neredeyse karşıdan karşıya geçerken korkar olduk. Gün içerisinde bu yolu kullanmak istediğimizde mutlaka dikkatsiz bir sürücüyle karşılaşıyoruz ve bu durum bizim canımızı tehlikeye atıyor.”

Sercan Koyuncu:

“Maalesef ki UKÜ yolu üzerinde Yayaların yolu karşıdan karşıya geçmesi için hiç bir güvenlik mevcut değil. Birçok kez bu yol üzerinde kazalar meydana geldi. Daha fazla kaza meydana gelmeden gerekli önlemler alınmalı. Özellikle yol üzerinde birçok yaya ile karşılaşacağının farkında olan araç sürücülerinin daha dikkatli olması, birçok yayanında yola atılmaması gerekli.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar