KıbrısManşet

Bu bir utanç


Şehir Plancıları Odası Başkanı Refikoğlu, bölgesel sağanakların neden olduğu felaketlerin sürpriz olmadığını, plansızlık ve doğaya saygısızlığın sonucu olduğunu kaydetti

 

girne kapısı

PLANSIZLIK:  Refikoğlu: Şiddetli yağışların sebep olduğu olumsuzlukların en büyük nedeni plansızlık. Doğaya saygı yok. Dere yataklarının kontrolsüz bir şekilde kapatılarak inşaata açılması, drenajların uygun şekilde yapılmaması, kontrolsüz nüfus artışı bu sonucu doğuruyor

SU VE LAĞIM: Refikoğlu: Girne’de büyük bir kanalizasyon problemi var. Lağım sularının dörtte üçü arıtılmadan yüzeye çıkıyor ya da denize akıyor. Diğer bölgelerin de çok bir farkı yok. Yollarda görülen su birikintileri sadece yağmur suyu değil, kanalizasyonla karışan sudur

İMAR PLANI: Refikoğlu: İmar Planı yapılmazsa her yer Girne’ye benzeyecek. Girne’ye kat sınırlaması getirilmesi ile yatırımcılar diğer bölgelere yöneldi. İmar planı yapılmazsa düzensiz yapılaşma ve kanalizasyon sorunu ile yaşamak zorunda kalacağız

 

 

Eniz ORAKCIOĞLU

Üç gündür bölgesel olarak etkisini gösteren sağanağın yarattığı olumsuzlukları yorumlayan Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, oluşan manzaranın sürpriz olmadığını vurguladı. Dere taşmaları, yolların lağım suyu ile karışık yağmur suyu altında kalması, evleri ve işyerlerini basan suların plansızlıktan kaynaklandığını söyleyen Refikoğlu, yıllardır imar planı, emirname diyerek hükümetlere seslerini duyurmaya çalıştıklarını ama geç kalınsa da yeni yeni bu konularda çalışmaların başlatıldığının altını çizdi.

 

“Zararın neresinden dönülürsen kardır”

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, yıllardır planlı yapılaşma, planlama ve imar planından bahsettiklerini söyleyerek, gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin söylemlere kulak tıkadığını, ama şimdiki hükümetin bu konuda çalışmalara başladığını belirtti. İmar planı için geç kalındığını vurgulayan Refikoğlu, zararın neresinden dönülürse kar olduğunu aktardı.

“Plansız yapılaşma olumsuzluklara neden oluyor”

Yağmurlardan sonra meydana gelen dere taşmaları, yolların sular altında kalması gibi olayların en büyük sebebinin plansız yapılaşma olduğuna dikkat çeken Refikoğlu, dere yataklarının kontrolsüz bir şekilde kapatılarak inşaata açılması ve drenajların uygun şekilde yapılmamasının da geçtiğimiz gün yaşanan olumsuzluklara sebep olduğunu aktardı. Refikoğlu, bölgelerdeki aşırı nüfus artışı ve yoğunluğun da yaşanan olumsuzlukların sebebi olarak gösterdi.

 “Yaşananlar sürpriz değil”

Ülkemizde sağanak yağmur nedeni ile yolların sular altında kalmasının, evleri ve işyerlerini su basmasının sürpriz olmadığını kaydeden Refikoğlu, yaşanan olumsuzlukların sebebi olarak küresel ısınma ve iklim değişikliğinin gösterilmemesi gerektiğini söyledi.

“Altyapı ve üst yapı planlanmalı”

Altyapı ve üstyapının planlı bir şekilde geliştirilmesinin, nüfusun ne olacağı, yolun ve altyapının nereden geçeceği gibi konuların planlanmasının önemli olduğunu vurgulayan Refikoğlu, bunların yanında derelerin ıslahının, temizlenmesinin ve dere önlerinin kapatılmamasının önemli olduğunu kaydetti.

“Lağımla karışık yağmur suyu”

Mağusa İmar Planı tartışmalarının da bu nedenle oluştuğunu aktaran Refikoğlu, geçtiğimiz gün yaşanan olayların yaşanmamasını istedikleri için imar planı ve emirnameleri desteklediklerini söyledi. İmar planını desteklemeyen milletvekillerinin de bu su taşkınlarını, yağmur sularının yolları kapanmasını ve düzensizliği açıklaması çağrısında bulunan Refikoğlu, şu an Girne’de kanalizasyon problemi olduğunu hatırlatarak, lağım sularının dörtte üçünün arıtılmadan yüzeye çıktığını ya da denize aktığını vurguladı. Diğer bölgelerde de durumun çok bir fark olmadığını ifade eden Refikoğlu, geçtiğimiz günkü yağmurdan sonra yollarda görülen su birikintilerinin sadece yağmur suyu olmadığını kanalizasyonla karışık su birikintisi olduğunu aktardı.

“Planlama yapılmazsa bunlar sadece başlangıç”

İşin ciddi olduğunu ve sağanak yağmurlarda yaşanan manzaralara bir kez daha şahit olmamak için her konuda planlama yapılması gerektiğinin altını çizen Refikoğlu, fiziksel, ekonomik ve kalkınma gibi konularda planlamaların şart olduğunu söyledi. Kent ve Şehirlerin planlanmasının öneminden bahseden Refikoğlu, planlanma yapılmazsa bu oluşan sorunlar bu işin sadece başlangıcı olduğunu sözlerine ekledi.

“İmar Planı olmazsa her yer Girne’ye benzeyecek”

Girne’de yapılmamış yüzlerce dosya olduğuna dikkat çeken Refikoğlu, Girne’de düzeni sağlamak için bazı bölgelere kat sınırı getirildiğini, ama açgözlü birçok yatırımcının başka bölgelere gözünü çevirdiğini aktardı. Yatırımcıların özellikle İskele ve Mağusa’ya kaydığını aktaran Refikoğlu, bunun önünün alınmaması halinde bu bölgelerinde Girne’ye benzeyeceğini ve sonunda düzensiz ve kanalizasyon sorunu ile yaşayacağını belirtti.

Doğa intikam alıyor”

Refikoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti; “Hiçbir yasa dere yatağının üzerine ev yapın, ya da dere yatağını kapatın demez. Bunlara uyulmayınca da görüldüğü gibi doğa bir şekilde intikam alıyor. Bazı bölgelerde maalesef dereler tamamen kapatılmıştır. En azından bundan sonrası için kapatılan derelerin başka yönlerden akmasını sağlamak için çalışmalar yapılmalıdır. Bu sorunlar bir şekilde çözülmek zorundadır. Çünkü o derelerin o şekilde bırakılması bölgelere daha büyük sorunlar getirecektir.”Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı