Black Mirror’da kararları izleyiciler verecek! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
Bilim ve TeknolojiSosyal Medya

Black Mirror’da kararları izleyiciler verecek!

Netflix henüz resmi bir tarih açıklamasa da Black Mirror 5. sezon ile ilgili bilgiler gelmeye başladı. 2018 yılında, yani bu sene bitmeden Black Mirror’un yeni sezonu izleyicilerle buluşacak.

Yeni sezonda izleyicileri bir de sürpriz bekliyor. İnteraktif olarak adlandırılan yani kullanıcıyla etkileşime geçen, olayların gidişatına oyuncaların yön verdiği birçok oyun mevcut. Hatta kitaplarda dahi okuyucuların seçimlerine bağlı olarak farklı sonlarla karşılaşılabiliyor. Kısacası alternatif sonlar oluşturuluyor. Black Mirror’un 5. sezon bölümlerinden birinin de interaktif olacağı ifade ediliyor.


Diziyi genel olarak düşündüğümüzde insanların aldıkları kararların geleceği şekillendirmekte ne denli önemli olduğunu anlayabiliyoruz. Bu tarz bir yaklaşımla izleyicilerle buluşan diziden de interaktif bir bölüm gelmesi bizleri şaşırtmamalı aslında. Dizinin ruhuna oldukça uygun bir yaklaşımla seçimlerin izleyicilere bırakılması dizi ve sinema sektöründe yeni başlangıçlara kapı aralayabilir.

Black Mirror 5. sezon ne zaman geliyor?

2018’in son çeyreğine girmişken dizinin bu sene başlayacağını söylemek biraz kafa karıştırıcı olsa da geçmiş sezonlara bakarak önümüzü görebiliriz. Nitekim 3. sezon ekimde, 4. sezon ise aralık ayında yayımlanmıştı. Bu bilgilerden hareketle sene bitmeden 5. sezonu karşılamamak için bir nedenimiz yok diyebiliriz.

Bloomberg’in aynı raporuna göre Netflix, kullanıcının kendi kararlarını vereceği farklı projeler üzerinde de çalışıyor. Shrek’in spin-off’u Puss in Book ve Buddy Thunderstruck’ın bir bölümü de iddiaya göre interaktif olarak çekilecek.

Black Mirror’un interaktif bir bölümle izleyici karşısına çıkmasında dizinin içeriğinin bu duruma uygunluğu kadar izleyicilerin pasif bir rolden aktif bir hâle geçmesinin önemi de yatıyor. Diziyi takip edenler hatırlayacaklardır ki geleceğin biraz da kaotik bir biçimde şekillenmesinde insanların büyük bir payı var. Belki de bizlere sunulacak etkileşimli bölümle alacağımız kararlar; insanoğlunun, geleceği olumlu açıdan yönlendirmesinde bir umut ışığı olacak. Netflix’in izleyicilere sunacağı bu tarzın ne kadar sevileceğini hep birlikte göreceğiz.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar