SanatSinema

Black Mirror Bandersnatch: Netflix’in ilk interaktif yapımı yayında


Netflix yapımı Black Mirror dizisinin 5. sezonunun ne zaman yayımlanacağı uzun zamandır hayranları tarafından merakla bekleniyordu.

Daha önce Black Mirror dizisinin resmi Twitter hesabından yeni sezonun 2018’in sonunda yayımlanacağına dair bir mesaj paylaşılmış ancak bu tweet daha sonra silinmişti.

Bugün ise dizinin beşinci sezonu yerine Black Mirror Bandersnatch adındaki Netflix’in ilk interaktif yapımı yayına girdi.

Başından itibaren yaptıkları seçimlerle filmin nasıl ilerleyeceğine izleyecilerin karar vereceği Black Mirror Bandersnatch, bu yönüyle şimdiden bütün dünyada büyük ilgi uyandırdı.

Hikaye anlatıcılığı bir başka boyuta taşıyan film ile ilgili bilinenleri derledik.

Fragman milyonlarca kez izlendi

Merakla beklenen Black Mirror’ın yeni yapımına dair fragman sonunda Perşembe günü yayımlanmıştı.

Hem de dizinin hayranları, şaşırtıcı bir şekilde yeni bölümler yerine bir filmle karşılaştı.

Fragmanı Perşembe günü yayımlanan Black Mirror Bandersnatch adındaki film, Netflix platformuna 28 Aralık Cuma günü yüklendi.

Fragmanın yayımlanmasının üzerinden geçen ilk bir gün içinde fragmanın 7,5 milyondan fazla kez izlendiği görüldü.

İngiliz Charlie Brooker’ın yaratıcısı olduğu Black Mirror, teknoloji ile ilişkili olarak geleceğe dair karanlık öngörülerde bulunmasıyla biliniyor.


Bandersnatch nedir?

Bandersnatch, çok hızlı hareket ettiğine inanılan kurmaca bir yaratık.

Bandersnatch karakteri ilk olarak, İngiliz yazar, bilim adamı ve sanatçı Lewis Carroll’ın Alice Harikalar Diyarında kitabının devamı olarak bilinen Aynanın İçinden adlı kitabında yer alan bir şiirinde geçiyor.

Carroll’ın diğer eserlerinde de Bandersnatch karakterine rastlanıyor. Bu yaratık uzun boyunlu ve hızlı hareket eden bir ağıza sahip olarak tarif ediliyor.

Bandersnatch başka edebiyat metinlerinde ve popüler kültür unsurlarında da kullanılmıştı.Başa dön tuşu