KıbrısManşet

Bir mahalle mağdurGönyeli’de Aralık ayında, doğal afet, bir sokağın elektrik enerjisini sağlayan hattı devre dışı bıraktı, mahalleli günlerce karanlıkta kaldı. Kıb-Tek, soruna geçici çözüm üretti. Aylar geçti, kalıcı çözüm bir türlü sağlanamadı


 

ELEKTRİK HATTI PATLADI: KKTC’de Aralık ayında meydana gelen sel felaketinin ucu Gönyeli’ye de dokundu. Boltaşlı Sokak’ta 6 evin enerjisini sağlayan ve yer altından geçen hat, 5 Aralık’ta akşamı meydana gelen sel felaketinde patladı. Mahalleye günlerce enerji verilemedi

 

“GEÇİCİ” HAT ÇEKİLDİ: Kıb-Tek, olaydan birkaç gün sonra sokaktaki trafoya en yakın evin garajının üzerinden geçici bir hat çekti. Mahalleli yeniden enerjiye kavuştu. Ancak aradan geçen sürede arıza giderilmedi. Mahalleli halen geçici olarak monte edilen sağlayıcıdan enerji alıyor

 

CAN KORKUSU: Portatif enerji sağlayıcının monte edildiği yer, bir çocuğun erişebileceği yükseklikte. Enerji sağlayıcıdan uzanan kablolar ise evin çatısından geçiyor. Mahalleli, kablolardan geçen akımın bir can kaybına sebep olmasından endişe duyuyor

 

MAHALLELİ İSYANDA: Boltaşlı Sokak’ta yaşayan vatandaşlar, doğal olmayan nedenlerden meydana gelen arızalardan vatandaşın sorumlu tutulamayacağını söyledi. Mahalleli, “Evlerimizi satın alırken trafo parasını ödedik. Biz görevimizi zamanında yaptık, sıra Kıb-Tek’te. Kurum da sorumluluğunu bilsin görevini yapsın” dedi

 

Duygu ALAN

Gönyeli’de Boltaşlı Sokak’ta 6 evin enerjisini sağlayan ve yerin altından geçen elektrik hattı, 5 Aralık akşamı meydana gelen sel felaketinde patladı. Evlerin enerjisi kesildi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, olaydan birkaç gün sonra sokaktaki 24 numaralı evin garajının üzerinden geçici bir hat çekti.

Boltalı Sokak’ta oturan vatandaşlar olayın üzerinden 2 ay geçmesine rağmen, Kıb-Tek’in halen ana şebekedeki arızanın giderilmesi için çalışma yapmamasından şikayet etti.

 

“Kıb-Tek 20 bin TL istedi”

Mahalleli, durumu ve taleplerini bildiren bir dilekçe yazıp, Kıb-Tek’e ilettiklerini, dilekçelerini işleme alan Kıb-Tek’in durum tespiti yapmak üzere önceki gün Boltaşlı Sokak’a bir ekip gönderdiğini dile getirdi.

Mahalle sakinlerinin iddiasına göre, Kıb-Tek’ten gönderilen uzman kişi gerekli incelemeleri yaptıktan sonra mahalleliye, enerjinin yeniden yeraltından geçen kablolardan verilebilmesi için gerekli olan kaynağın 20 bin TL olduğunu belirtti ve şebekeden enerjiyi alan 6 hanenin bu parayı ödemesi koşulu ile arızanın giderilip, enerjinin tekrardan yer altından verilebileceğini ifade etti.

 

“Direğe önce 5 bin sonra 3 bin 500 TL fiyat biçildi”

Mahallelinin iddiasına göre, Kıb-Tek’in bu önerisi muhataplar tarafından olumlu karşılanmadı. Kıb-Tek, bunun üzerine sokağa bir direk dikilip, enerjinin havadan kablo ile verilebileceğini belirtti ancak bunun da ücretinin 5 bin TL olduğunu kaydetti, mahalleli yine itiraz etti, konuyu daha üst makamlara iletti.

İddiaya göre, Kıb-Tek’ten dün mahalleye giden bir başka ekip ise sokağın başına bir direk dikilip enerjinin havadan kablo ile verilerek sorunun çözülebileceğini tekrarladı ve bu kez bu işin mahalleliye maliyenin 3 bin 500 TL olacağını söyledi.

Boltaşlı Sokak’ta oturan vatandaşlar, sonunda isyan etti.

 

Uzmaner: Bedelini biz mi ödeyeceğiz?

Boltaşlı Sokak’ta oturan, Rahşan Uzmaner isimli kadın,  Kıb-Tek’in söz konusu arızanın giderilmesi için kendilerinden para talep ettiğini öne sürdü ve “Burada insan hatası bir arıza söz konusu değildir. Bu arıza bir doğal afet neticesinde meydana geldi. Bunun bedelini biz mi ödeyeceğiz?” dedi.

Uzmaner şunları kaydetti: “Aralık ayında sel olaylarının yaşandığı gün, yer altından geçen elektrik kablolarında patlama oldu, mahallenin enerjisi kesildi. 3 gün enerjisiz kaldık. Sonra Kıb-Tek ekibi geldi ve Ercan Sarıgeçeli’nin evinin garajının duvarına enerji sağlayıcı monte etti ve enerjiyi sağladı. Ancak o zaman bize bunun geçici bir çözüm olduğunu söyleyip, arızayı gidereceklerini belirttiler. Aradan 2 ay geçti, gelen giden olmadı. Bizzat kuruma gittim ve durumu aktardım orada görüştüğüm kişiler, sorumluluğu almadı, bu şebekenin kuruma ait olmadığını söyledi. Daha sonra dilekçe yaptık bunun üzerine yine Kıb-Tek’ten bir ekip geldi, durumu inceledi ve enerjinin yer altından geçmesi için 15-20 bin TL’ye ihtiyaç olduğunu kaydetti, bu parayı mahallelinin karşılaması durumunda arızayı giderebileceklerini söyledi. Böyle bir şey söz konusu bile değil. Bizler evlerimizi satın alırken trafo parasını ödedik. Benim evim trafoya uzak diye en fazla parayı da ben ödedim üstelik. Şimdi bir arıza oldu, onun da mı ücretini ben ödeyeceğim.”

 

“Direğin parasını da bizden istediler”

Rahşan Uzmaner, konuşmasına şöyle devam etti: “Biz 20 bin TL’ye itiraz edince o zaman direk dikip enerjiyi kablo ile havadan verebileceklerini kaydettiler. Ama bunun için de bizden 5 bin TL istediler. Biz buna da itiraz ettik. Sonra 3 bin 500 TL’ye yapabileceklerini kaydettiler. Bu kabul edilemez.”

 

“Beyaz eşyalarım yandı, lambalarım patlıyor”

Rahşan Uzmaner, sokaktaki elektrik enerjisi sorununun bir an önce çözümlenmesi gerektiğini söyledi.

Uzamaner, Kıb-Tek tarafından geçici olarak Ercan Sarıgeçili’nin evinin garajından geçirdiği enerjinin voltajının çok düşük olduğunu bu sebeple tüm beyaz eşyalarının yandığını, evin lambalarının da iki güne bir patladığını söyledi.

Bu durumun sürdürülemez olduğunu belirten Rahşan Uzmaner, “Bu geçici enerji sistemini yaparken bize verdikleri sözü tutsunlar ve gereken çözüm bir an önce sağlansın” dedi.

 

Sarıgeçili: Çocuklarımın hayatından endişe ediyorum

Boltaşlı Sokak’ta oturan Selma Sarıgeçili ise evinin garajına monte edilen enerji sağlayıcı nedeni ile ciddi endişe içerisinde olduklarını kaydetti. Garajdan evinin üst katına uzanan oradan da direğe bağlanan kablolardan geçen akımın bir can kaybına sebep olmasından endişe duyduğunu söyleyen Sarıgeçili, Kıb-Tek’in bir an önce soruna çözüm üretmesini istedi.

Selma Sarıgeçili, “yağmur yağınca bu kablolar ıslanıyor, korkuyorum. Ayrıca benim küçük çocuklarım var. Çocuklarımın bu portatif kabloyu koparmalarından korkuyorum. Çünkü böyle bir durumda olacak olanları tahmin bile edemiyorum” dedi.

 

“Ödenmemiz gerekeni zamanında ödedik”

Selma Sarıgeçili, Boltaşlı Sokak’ta oturanların tümünün yerleşik olduğunu belirterek evlerini satın alırken üzerlerine düşen trafo parasını ödediklerini doğal afet sonucu oluşan veya bundan sonra oluşacak olan arızalardan abonenin sorumlu tutulmaması gerektiğini belirtti.

Sarıgeçeli, “Bu arıza bizlerden birinin hatası sonucu meydana gelmiş olsaydı Kıb-Tek sorunun giderilmesi için gerekli olan kaynağı bizden talep etmekte haklıydı ancak şu durumda para talepleri akıl alınmaz bir durum ve kabul edilebilir değildir” diye konuştu

 

 

Kıb-Tek yeniden inceleme yapacak

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) yetkilileri, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, direk için önce 5 bin sonra da 3 bin 500 TL istendiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

Sorunun aşılabilmesi için bölgede yeniden bir inceleme yapılacağını kaydeden yetkilileri şunları söyledi: “Aralık ayında olumsuz hava koşulları sebebi ile Gönyeli Boltaşlı Sokak’ta yer altından geçen elektrik kabloları zarar gördü ve sokağın enerjisi kesildi. Mahallelinin enerjisiz kalmaması için orada bir çalışma yapıldı. Ancak direk dikilmesi için iki farklı fiyat verildiği iddiası doğru değildir. Tüm işlerin bedeli Yönetim Kurulu kararı ile belirlenmiştir. Dolayısıyla bugün bir fiyat ertesi gün başka bir fiyat söylenemez. Sokaktaki mevcut durum incelenecek, vatandaşın iddiaları üzerine gereken araştırma yapılacaktır.”

Başa dön tuşu