Bir ay içinde mahkemeye çıkarılacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Eylül 25, 2023
KıbrısManşet

Bir ay içinde mahkemeye çıkarılacak

Boğazköy’de 7 Temmuz’da meydana gelen kazada 14 yaşındaki Mehmet Topal’ın ölümüne neden olan Afet Karasalih tutuklu yargılanacak

Duygu ALAN

Boğazköy’de 7 Temmuz’da meydana gelen kazada, yol kenarında oynayan 14 yaşındaki Mehmet Topal’a çarparak ölümüne neden olmaktan yargılanan sürücü Afet Karasalih aleyhine başlatılan soruşturma tamamlandı.


Karasalih, polisteki 3 günlük ek tutuluk süresinin dolmasının ardından teminat talebi ile dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Girne Kaza Mahkemesi’nde görüşülen teminat duruşmasında zanlı avukatı, zanlının aile yakını Hüseyin Cansu’yu, dayısı Mustafa Karamustafa’yı, teyzesi Tünel Çağansoy’u ve zanlı Afet Karasalih’i tanık olarak dinletti.

Kıdemli Yargıç Banu Soyer, zanlı hakkında başlatılan soruşturmanın tamamlandığına dikkati çekerek, ailenin zanlıya tepkili olduğu yönünde bulgu yaptığını ve tanıkların zanlıyı koruma tedbirleri konusunda somut bir beyan olmadığını ifade ederek,  Karasalih’in davaları görüşülünceye kadar 1 ayı geçmeyen süreyle Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi.

 

Polis: Aile Topal’ın organlarını bağışladı

Boğaz Polis Karakolunda görevli polis memuru verdiği ifadede, zanlı Afet Karasalih ‘in Boğazköy’de 7 Temmuz tarihinde 14 yaşındaki Mehmet Topal’a çarparak ölüme sebebiyet verme suçundan tutuklandığını anlattı.

Polis memuru kazanın Afet Karasalih’in yönetimindeki GU 735 plakalı salon aracının ön kısmı ile 14 yaşındaki Mehmet Topal’a ardından da bir evin duvarına çarpması neticesinde gerçekleştiğini belirtti.

Polis, kazada Topal’ın ağır yaralı olarak Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını ve orada yapılan ilk müdahalenin ardından yoğun bakıma alındığını belirtti.

Soruşturma memuru,  Mehmet Topal’ın 8 Temmuz 2016 tarihinde beyin ölümünün gerçekleştiğini, beyin ölümünün gerçekleştiğine ilişkin kurul raporunun da 9 Temmuz’da çıktığını anlattı.

Polis, 12 Temmuz 2016 tarihinde ise ailenin Mehmet Topal’ın organlarının bağışladığını, Topal’ın karaciğerinin, kalbinin ve böbreklerinin nakil amaçlı alındığını söyledi.

polis

Polis, otopsi raporuna göre, Mehmet Topal’ın ölüm nedeninin kazaya bağlı aldığı darbeler olduğunu anlattı.

 

“Aile acılı ve tepkili”

Polis, mahkemedeki ifadesinde, zanlının işlemiş olduğu suçların ağır ceza gerektiren bir suç olduğunu ve yurtdışına kaçma ihtimali bulunduğunu kaydetti. Ayrıca Mehmet Topal’ın ailesinin çok acılı ve zanlıya karşı tepkili olduğunu belirten Polis, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet verme” ve “Dikkatsiz sürüş” suçundan tutuklu bulanan zanlı Afet Karasalih’in selameti açıcından yargılanıncaya kadar Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesini talep etti.

 

“Yeterli görüş mesafesi vardı”

Polis, zanlı avukatının kazada yolun kusurunun da payının yüksek olduğunu iddia etmesi üzerine, kazanın meydana geldiği yerde yapılan incelemede, yeterli görüş mesafesinin olduğunun tespit edildiğini ve zanlının ilk ifadesinde Mehmet Topal’ı gördüğünde fren yerine gaza bastığını belirttiğini kaydetti.

 

Avukat: Topal ailesi eli silahlı değil

Zanlı avukatı, polisin zanlı Afet Karasalih hakkındaki yargılanıncaya kadar Merkezi Cezaevi’ndeki tutuklu kalması yönündeki talebine itiraz etti.

Avukatı, zanlının KKTC vatandaşı olduğunu ve bugüne kadar ada dışına sadece 2 kez çıkış yaptığını, yurt dışında yaşama imkanının olmadığını ve yargılanmaktan kaçmak gibi bir niyeti olmadığını ifade etti. Avukatı, zanlının ayrıca astım hastası ve kalp ritim bozukluğu hastası olduğunu, olaydan sonra psikolojisinin ise çöktüğünü öne sürdü.

Avukatı, Topal ailesinin ise eli silahlı insanlar olmadığını ve serbest kalması halinde zanlıya zarar verme ihtimallerinin, niyetlerinin bulunmadığını savundu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar