10 bin Euro’ya kürtaj - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

10 bin Euro’ya kürtaj

Yasadışı kürtaj davasının zanlılarının Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edilip edilmeyeceğinin tartışıldığı PI duruşmasında, zanlılardan ikisi savcılığa tanıklık etti

8-10 BİN EURO: Yasadışı kürtaj davasında tutuksuz yargılanan Ada Hospital personeli Cemaliye Ölmez ve Aziz Doğgün dün mahkemede tanık olarak dinlendi. Dağgün, kulak misafiri olduğu telefon görüşmesinde Dr. Fahri Karagözlü’yü kürtaj için 8-10 bin Euro arasında bir fiyat talep ettiğini söyledi

FETÜSLER İŞBİLEN’DEN TESLİM: Tanıklar Ölmez ve Doğgün, fetüsleri ile 34 haftalık bebeğin gömülmek üzere Ebe Ayşegül İşbilen tarafından, poşetlerde kendilerine teslim edildiğini belirtti. Ölmez, gömme işlemine 2 kez katıldığını, Doğgün ise 6-7 fetüs gömdüğünü birini de küçük olduğu için çöpe attığını kaydetti

Duygu ALAN

Girne’deki “yasa dışı kürtaj” davasıyla ilgili tutuklu yargılanmaya başlayan Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Verda Tunçbilek, Dr. Fahri Karagözlü, Dr. Rasiha Serdaroğlu,  emekli hemşire Taner Okburan ve ebe Ayşegül İşbilen’le ilgili yürütülen duruşma dün tanıkların dinlenmesi ile devam etti.

Girne Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Banu Soyer,  önünde görüşülen duruşmada Ada Hospital çalışanları Cemaliye Ölmez ve Aziz Doğgün iddia makamının tanığı olarak dinletildi.


Ölmez ve Doğgün, mahkemede verdikleri ifadede fetüsleri ve 34 haftalık bebeği gömdüklerini itiraf etti.

Ölmez: Hasta isimleri ve işlem fiyatlarının bilgisi verilmezdi

Ada Hospital Özel Hastanesi’nde 2013 yılında hasta danışmanı olarak işe başlayan Cemaliye Ölmez, tanık olarak çıktığı mahkemede, hastaların ismi ve yapılan işlemin fiyatı hakkında kendisine bilgi verilmediğini belirterek, “Dr. Fahri Karagözlü bize hasta hakkında ve işlem fiyatı ile ilgili bilgi vermezdi” dedi.

“34 haftalık bebeği ebe Ayşegül İşbilen’den aldık”

Cemaliye Ölmez, mahkemedeki ifadesinde, 34 haftalık bebeği, kürtajın gerçekleştiği günün ertesinde ebe Ayşegül İşbilen’den siyah bir poşet içerisinde alıp, Karakum’a Hz. Ömer Türbesi’nin yakınına Aziz Doğgün ile birlikte gömdüklerini kaydetti.

“Karagözlü Doğgün’e güvenmiyordu”

Cemaliye Ölmez, gömme işlemine nasıl girdiği yönündeki soruya “Dr. Fahri Karagözlü benim de gitmemi istedi. Aziz Doğgün 6 aydır işten ayrılmıştı. Fahri Karagözlü Doğgün’e güvenmiyordu” diye yanıt verdi.

Karagözlü’ye fotoğraf gönderdik”

Ölmez, Dr. Fahri Karagözlü’nün isteği üzerine gömme işlemi öncesi ve sonrasını fotoğraflayıp, internet yolu ile Karagözlü’ye bu fotoğrafları gönderdiklerini anlattı.

“Hastanedeki herkes biliyordu”

Cemaliye ölmez, toplamda 2 kez gömme işlemine katıldığını ve bu işlemlerden hastane olan herkesin bilgisi olduğunu öne sürdü.

“Karagözlü’ye yönlendiriyordum”

Cemaliye Ölmez, Ada Hospital Özel Hastanesi’nde hasta danışmanı olarak çalıştığını ve büyük gebelikler ile ilgili arandıklarında hastayı, doktor olarak Fahri Karagözlü’ye aktardığını belirtti.

Doğgün: Birini çöpe attım 6-7 tanesini ben gömdüm

Mahkemede iddia makamının tanığı olarak dinletilen Ada Hospital Özel Hastanesi personeli Aziz Doğgün, 25 Şubat tarihinde soruşturmayı yürüten polislerin kendisine kürtaj olayını sorduğunu ve birlikte Karakum’a Hz. Ömer Türbesi’nin olduğu bölgeye gittiklerini, fetüsleri gömdüğü yeri polislere gösterdiğini anlattı.

Doğgün, fetüslerin gömülü olduğu yerden çıkarıldığını ve bazılarının kemik olarak çıkarıldığını kaydetti. Gömüldüğü yerden çıkarılan fetüslerin polis tarafından fotoğraflandığını da söyleyen Aziz Doğgün, kendisinin 6-7 tane fetüsü gömdüğünü küçük olan bir fetüsü de çöpe attığını kaydetti.

“Maaşım yetmedi, para için yaptım”

Aziz Doğgün mahkemedeki ifadesinde, maaşının az geldiğini fetüsleri para için gömdüğünü dile getirdi.

Doğgün ifadesinde, yaptığı her fetüs gömme işlemi için Dr. Fahri Karagözlü’nün kendisine önce 200 TL verdiğini daha sonra bu rakamın 300 TL’ye çıktığını söyledi.

kürtaj1

“Fotoğraf çekip Karagözlü’ye gönderdim”

Aziz Doğgün, fetüsleri gömeceği kuyuyu kazdıktan sonra kuyuyu boş olarak ve gömme işlemi bittikten sonra üstü kapalı bir şekilde fotoğrafladığını, bu fotoğrafları da whatsapp ile Dr. Fahri Karagözlü’ye gönderdiğini belirtti.

“Büyük bebeği Karakum’a gömdüm”

Doğgün, fetüsleri iki ayrı bölgeye gömdüğünü, büyük olan bebeği Karakum’a yağ fabrikasının yakınına gömdüğünü kaydetti.

Doğgün, gömme işlemini hava karardıktan sonra Cemaliye Ölmez ile birlikte yaptığını kaydetti.

“Buzdolabından İşbilen verdi”

Aziz Doğgün, fetüsleri kendisine ebe Ayşegül İşbilen’in ameliyathanenin sağındaki buzdolabından ve siyah ve beyaz poşette verdiğini kaydetti.

“Karagözlü kürtaj için 8-10 bin Euro alıyordu”

Aziz Doğgün, hastaların 4-5’ini havaalanından kendisinin alıp hastaneye götürdüğünü Dr. Fahri Karagözlü’nün kürtaj işleminden de 8-10 bin Euro arasında bir para aldığını kaydetti.

Doğgün, Karagözlü’nün kürtaj için 8-10 bin Euro aldığını bir hastası ile telefon konuşması yaparken duyduğunu söyledi.

“Hepsinin haberi var”

İddia makamının “Bu olaydan diğer doktorların haberi var mıydı?” sorusuna ise Aziz Doğgün, “Herkesin haberi vardı” diye yanıt verdi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar