Belediyelerde örgütlü sendikalar yarın genel uyarı grevi yapacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Haziran 10, 2023
KıbrısManşet

Belediyelerde örgütlü sendikalar yarın genel uyarı grevi yapacak

Belediye genel grev

DEV-İŞ, BES ve Mağusa Türk Genel-İŞ yarın Meclis’te görüşülecek Belediyeler Yasası’nın komiteye geri çekilmesi için genel uyarı grevi ve Meclis önünde eylem yapacak.

Dev-İş Genel Başkanı Koral Aşam yazılı açıklamasında “Bizler belediyelerde örgütlü sendikalar, DEV-İŞ, BES ve Mağusa Türk Genel-İŞ olarak, tasarının yeniden komiteye çekilip belediyelerde ki esas sorunları görerek, bilimsel kriterleri ve anayasayı yok saymadan ,yeniden düzenlenmesini talep etmek ve mevcut şekli ile bu tasarıyı kabul etmediğimizi haykırmak için yarın ilan ettiğimiz genel uyarı grevimiz doğrultusunda meclis önünde direneceğimizi tüm kamuoyu ile paylaşırız.” ifadelerini kullandı.


Açıklama şöyle:

Atanmış UBP-DP-YDP hükümetinin Belediye kapatmaları ile ilgili dayatmacı, ben yaptım oldu tavrı devam ediyor. Sürdürülemez duruma gelen belediyelerdeki esas sorunların kötü, partizan ve popülist yönetim şekli olduğunu görmezden gelen hükümet, ekonomik sorunların esas kaynağının ise yerel gelirlerden belediye paylarının kalem oyunları ile maliyeye aktarılması olduğunu saklamaya çalışıyor.

Geçtiğimiz hafta, aynı dayatmacı anlayış ve parmak hesabı üstünden komiteden geçirdikleri yasa tasarısının, anayasaya aykırı olduğunu bilebile, bilimsel hiçbir kritere bağlı kalmadan yalnızca sayı üstünden dayattıkları yasa tasarısı, aynı dayatmacı anlayışla yarın olağanüstü oturumla meclis genel kuruluna getiriliyor.

Bilinmesini isteriz ki, bu yasa tasarısı olduğu şekli ile genel kuruldan geçirildiği taktirde, tüm belediyeler sürdürülemez bir kaosun içine itilmiş olacak. Ne belde halkları hak ettiği yerel hizmeti alabilecek, Toplu İş Sözleşmelerinin tasarıda korunmuş olmasına rağmen ne de Toplu İş Sözleşmeleri uygulanabilecek.

Dolayısıyla, Bizler belediyelerde örgütlü sendikalar, DEV-İŞ, BES ve Mağusa Türk Genel-İŞ olarak, tasarının yeniden komiteye çekilip belediyelerde ki esas sorunları görerek, bilimsel kriterleri ve anayasayı yok saymadan ,yeniden düzenlenmesini talep etmek ve mevcut şekli ile bu tasarıyı kabul etmediğimizi haykırmak için yarın ilan ettiğimiz genel uyarı grevimiz doğrultusunda meclis önünde direneceğimizi tüm kamuoyu ile paylaşırız.

 

DEV-İŞ, BES ve Mağusa Türk Genel-İŞ (a)

DEV-İŞ G.Başkanı

Koral Aşam

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar