ManşetSeyahatYaşam

Bayramda yurtdışı hayal oldu


TL’nin değer kaybı, ardı ardına gelen zamlar, orta sınıf için yurtdışında tatili nerdeyse imkansızlaştırdı. 9 günlük bayram tatili acentelere yaramadı

YURTDIŞINA GİDEN YOK: Turizm ve seyahat acenteleri bayram tatilinden umduğunu bulamadı. Her yıl yurtdışı turlarının en çok satıldığı dönem olan bayram tatilleri acenteler için dövize kurban oldu. Yurttaşlar tatili evinde geçirmeyi tercih etti

10 YILIN EN KÖTÜSÜ: Havadise konuşan turizm acentelerinin yöneticileri, önceden yapılan rezervasyonların dahi dövizdeki sıçrama sonrası iptal edildiğini kaydetti. Acente yöneticilerine göre bu bayram yurtdışı turlar açısından son 10 yılın en kötüsü

 

TL’nin döviz karşısındaki hızlı değer kaybı, ardı ardına gelen zamlar ve uçak biletlerinin fiyatı bu bayram, yurtdışı tatillerinin iptal edilmesine neden oldu. Her yıl yurtdışı turlarının en fazla satıldığı dönem olan bayram tatilleri bu yıl turizmcilere yaramadı. “Son 10 yılın en kötü dönemini geçiriyoruz” diyen acente yöneticileri, dövizin durumu nedeniyle birçok yurttaşın önceden yaptığı rezervasyonları da iptal etmek zorunda kaldığını anlattı. İşlerinde büyük düşüş yaşandığını ifade eden acente yöneticileri, önceden aldıkları yurtdışı turların kendileri için zarara dönüştüğünü söyledi.

 

Turizm acenteleri ne dedi? 

 

Fazilet Safa: Tatile olan ilgi düşüşte

“Bu bayram vatandaşın tatile karşı olan ilgisi çok düşük, dövizinde etkisiyle uçak biletlerindeki fiyat artışı vatandaşı Kıbrıs içi otelleri tercih etmeye yöneltiyor. Geçmiş yıllara kıyasla tatile olan ilgide düşüş yaşamış durumda. İşçi ve öğrenci kısmı dışında yurtdışına çıkmak isteyen yok denecek kadar az. Yurtdışı turlarının döviz üzerinden olması tur fiyatlarını da etkilemiş durumunda, bir hafta öncesine kadar 500 TL olan uçak bileti şuan 650 TL oldu. Fiyatların bu kadar uçuk fiyatlı oluşu da vatandaşı denizli, havuzlu otelleri tercih etmeye yönlendiriyor.”

 

 Samet Sızmaz: Acil işi olanlar yurtdışına çıkıyor

“Çoğu insan seyahat etmek istiyor fakat maddi durumları buna el vermiyor ve vatandaş seyahati ikinci plana atıyor. Bu uçak bilet fiyatlarıyla yurtdışına sadece acil işi olanlar çıkmak zorunda kalıyor. Genel olarak yurtdışına çıkanlar ise Türkiye’yi tercih ediyor. Geçmiş yıllara göre bayramlarda vatandaş yurtdışına daha çok çıkış yaparken şuan TL’deki değer kaybı buna müsaade etmiyor.”

 

Öcen Bökeyhan: Son 10 yılın en durgun günleri yaşanıyor

“Son bir haftadır dövizde yaşanan krizle vatandaş bayram tatilini yurtdışında geçirmek istemiyor. Son 10 yılın en durgun günlerini yaşıyoruz. Yurtdışına çıkış yapmak isteyen vatandaşların çoğu da dövizi göz önünde bulundurarak Türkiye’yi tercih ediyor. Geçmiş yılları göz önünde bulundurduğumuzda şuan ki halimiz çok kötü bir durumda. Bizi etkileyen bir diğer durum ise uçak firmalarının uçuşlarını iptal etmesi veya değiştirmesidir. Fiyatlardaki artış çok yükselmiş durumda, 35 dakikalık Antalya uçuşunu bin 335 TL’ye sattığımız oluyor.”

 

Ayşe Parlak: Vatandaşın hayalleri suya düşüyor

“Türkiye’ye gidişler yoğunlukta fakat vatandaş, Avrupa ülkesi ve diğer ülkelere gitme konusunda bu bayram pek istekli değil.  Geçmiş yıllara kıyasla TL’nin değer kaybı vatandaşın seyahate karşı olan ilgisini çok büyük etkilemiş durumda. Uçak biletlerindeki artış ise vatandaşın tatil planlarını suya düşürüyor. Bu sene en çok tercih edilen tatiller ise kültür turları başta olmak üzere denizli havuzlu oteller.”

 

 

Kardelen GÖKSUEtiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı