Bayandursun kardeşler teminata bağlandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
KıbrısManşet

Bayandursun kardeşler teminata bağlandı

erhan bayandursun

Lefkoşa’da 5 Mayıs Pazar günü bir kiliseye ait etnografik nitelikteki eski eserlerle suçüstü yakalanan Erhan Bayandursun,  Mehmet Salih Aydın, Hakan Bayandursun ve Burhan Bayandursun aleyhindeki soruşturma tamamlandı

Evrim KAMALI


Lefkoşa’da kiliseye ait eski eserlerle yakalanan ve aralarında din görevlisi Erhan Bayandursun’un da bulunduğu 4 zanlı dün teminat maksadı ile yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede ifade veren polis memuru Alpaslan Yavuz,  zanlıların “Etnografik nitelikteki eski eser kilise mallarını kanunsuz olarak tasarrufunda bulundurma” ve “Müstahdem tarafından sirkat” suçlarından tutuklandığını kaydetti.

 

Suçüstü yakalandılar

Yavuz,  zanlıların 05 Mayıs 2019 tarihinde, saat 23.30’da Lefkoşa’da okullar yolu üzerinde bulunan park alanında Lefkoşa Polis Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda ES 245 plakalı van araç içerisinde satışa arz edilmiş şekilde etnografik nitelikteki eski eser olan iki adet 58 cm çapında ve 63 cm yüksekliğindeki tunçtan mamul kilise çanları, bir adet 207 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, bir adet 192 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, iki adet 190 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, bir adet 152 cm boyunda bakırdan mamul şamdan ve bir adet 133 cm boyunda bakırdan mamul şamdanlar ile yakalandığını anlattı.

Yavuz, eski eser nitelikteki tüm malzemelerin emare olarak alınıp, zanlıların suçüstü hali gereğince tutuklandıklarını söyledi.

Zanlıların üç günlük tutukluluk sürelerinde evlerinin arandığını ve kanunsuz herhangi bir şey tespit edilmediğini belirtti.

Zanlıların verdiği gönüllü ifadenin teydinin devam ettiğini anlatan Yavuz, sirkat edilen kilise mallarının 71 bin TL olduğunun belirlendiğini mahkemeye aktardı.

Yavuz, zanlılar Erhan Bayandursun’un Din İşleri Dairesi tarafından Selimiye Camii’nde görevlendirildiğini ve “müstahdem tarafından sirkat” suçundan yargılanacağını söyledi.

Yavuz, zanlı Mehmet Salih Aydın’ın ikamet izinsiz olduğunu, diğer tüm zanlıların ise KKTC vatandaşı olduğunu mahkemeye aktardı. Yavuz, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

 

Biri cezaevine gönderildi 3’ü teminatla serbest

Yargıç Cenkay İnan, zanlı Erhan Bayandursun’un yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, seyahat belgelerini polise teslim etmesi, haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması, 10 bin TL nakdi teminat yatırması ve KKTC vatandaşı iki kefilin 100 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emri verdi.

Yargıç Cenkay İnan, zanlı  Mehmet Salih Aydın’ın üç ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına, diğer iki zanlı Hakan Bayandursun ve Burhan Bayandursun’un ise haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması, 5 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı bir kefilin 100 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emri verdi.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar