Banka müdürü: Eski borçlar kapatıldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
KıbrısManşet

Banka müdürü: Eski borçlar kapatıldı

Eşref Vaiz davası

Cuma günü yapılan duruşmada eski Başbakan Ferdi Sabit Soyer’in 186 bin Euro’yu nakit alarak çantayla bankadan ayrıldığını söyleyen Universal Bank müdürü dünkü duruşmada eski borçların kapatıldığını söyledi:

GÖZLER BU DAVADA: Eski Başbakan Ferdi Sabit Soyer’in 11 yıl önce aldığı borca kefil olan ve Üniversal Bank tarafından evine ara emri alınan eski Sağlık Bakan’ı  Eşref Vaiz’in ara emrinin iptali için yaptığı başvuru duruşmasında önemli gelişmeler yaşandı. Banka görevlileri ifade değiştirdi ayrıca mahkemenin istediği evrakları sunamadı


CUMA BAŞKA DÜN BAŞKA: Duruşmada tanık olarak dinletilen Üniversal Bank krediler  sorumlusu Emir Hüseyin Yemenicioğlu eski Başbakan Soyer’in 4 Ağustos 2009 tarihinde bankadan 186 bin Euro nakit aldığını ve nakit parayla ayıldığını söylemişti. Yemenicioğlu dünkü duruşmada Soyer’in sterlin ve TL olan eski borcunu kapatmak için 186 bin Euro’yu kullandıklarını söyledi

YATIRIM FİŞLERİ: Üniversal Bank krediler  sorumlusu Emir Hüseyin Yemenicioğlu eski Başbakan Soyer’e ait yatırım fişlerini ibraz edemedi. 11 yıldır donukta olan borcun Merkez Bankası’na bildirdiklerini iddia etti ama cd’nin açılmadığı için gösteremediklerini söyledi

Eski Başbakan Ferdi Sabit Soyer’in 11 yıl önce aldığı borca kefil olan ve Üniversal Bank tarafından evine ara emri alınan eski Sağlık Bakan’ı  Eşref Vaiz’in ara emrinin iptali için yaptığı  başvuru duruşmasında önemli gelişmeler yaşandı. Banka görevlileri ifade değiştirdi mahkemenin istediği evrakları sunamadı.

Eski başbakan Ferdi Sabit Soyer’in 2009 yılında Universal Bankası’ndan 186 bin Euro kredi çektiği ancak kefili olan Eşref Vaiz’in, borç senedinde 50 bin Euro’ya imza attığını ileri sürdüğü ve 11 yıl sonra karşısına gelen davasının ara emri duruşmasına dün devam edildi. Davaya yeni dahil olan avukat Serhan Çınar, basının mahkemeyi etki altında bırakan ve bankayı yeren yayınlar yaptığını ileri sürüp, gazetecilerin uyarılmasını istedi. Avukat İlker Sertbay, ise basının özgür olduğunu, gazeteleri takip ettiklerini ve mahkemeyi etki altında bırakacak veya yönlendirecek yayın yapılmadığını gördüklerini belirtti.

Mahkeme, basının davayla ilgili yapacağı yayınlar konusunda davranmasını istedi.

186 bin Euro 10 yılda 470 bin 360 Euro oldu

Universal Ban, Ferdi Sabit Soyer’in 2009 yılında 186 bin Euro’luk borcun 11 yıllık sürede 470 bin 360 Euro olduğu gerekçesiyle Soyer ve kefili Eşref Vaiz’e dava açtı. Borcu olan Ferdi Sabit Soyer’in adına hiçbir taşınmaz mal olmadığından, kefil olan Eşref Vaiz’in evini  satamaması veya devredememesi için geçici ara emri aldı. Dün, ara emrinin duruşmasına devam edildi. Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Banu Soyer’in huzurunda görüşülen davada Universal adına avukat Naime Özbeyli’nin yanı sıra avukat Serhan Çınar da dâhil olurken, Eşref Vaiz adına ise Avukat İlker Sertbay hazır bulundu.

Yemenicioğlu istenen belgeleri sunamadı

Davada, tanık olarak bankanın krediler sorumlusu Emir Hüseyin Yemenicioğlu’nun dinlenmesine devam edildi. Avukat İlker Sertbay’ın, tanıktan, bilanço, risk raporları, kasa defteri Soyer’e 186 bin Euro ödendiğine dair belge, Soyer’in yaptığı ödemelerin dekontlarının mahkemeye sunulmasını talep etmişti. Tanık, Soyer’in yatırım fişleri hariç diğer belgeleri mahkemeye emare olarak sundu. Bu sunumda Soyer’in Sterlin ve TL olan eski borçlarını kapatmak için 186 bin Eıro borçlandırıldığı Soyer’in nakit para almadığı ortaya çıktı.

Duruşmada ki taraf da, bir sonraki celse tanıkları olacağını beyan etti.

Kıdemli Yargıç Banu Soyer, davayı 27 Ağustos Perşembe gününe erteledi.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar