Seyahat

BALKANLARIN BEYAZ ŞEHRİ BELGRAD   


Kıbrıs’ın yaz sıcaklarından bunalmış arkadaşlarımın ‘Haydi Şirin bize serin bir yerlere kaçabileceğimiz bir program yapar mısın?’ diyen istekleri doğrultusunda rotamızı Eylül’de Sırbistan olarak belirlemiştik.

Bu gezimizde zamanın kısıtlı oluşundan ne yazık ki alışılmışın dışında sadece tek şehir BELGRAD’ ı gezecektik. Oysa Belgrad’a kadar gitmişken bir başka şehri de görmek için can atıyordum. Seyahat günümüz gelmiş ve 4 arkadaş alana gitmek için yola çıkmıştık. Uçağımız iniş için alçalmaya başlamış ancak Belgrad’daki kötü hava şartlarından dolayı türbülansa yakalanmıştık. Belgrad Havalimanına 2 iniş denemesi başarısız olunca alanı pas geçtik. Mecburi iniş için kulenin bizi yönlendirmesi ile Romanya’nın Timișoara Traian Vuia Uluslararası Havaalanına inince uçak içinde yaşanan korku dolu anlar da son bulmuştu. Tek şehir olarak çıktığımız seyahatimize kara yolu ile şehir merkezini dolaşıp Romanya sınırından geçip Belgrad’daki otelimize varmıştık.

 

Belgrad şehri

Ülke, Romanya, Macaristan, Hırvatistan, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ ve Bosna ile komşudur. Belgrad, şimdiki Sırbistan’ın, eski Yugoslavya’nın başşehridir.  357 yıl boyunca Osmanlı idaresinde de kalan şehir içinde tarihi yapılara rastlarsınız. Avrupa’nın en uzun ikinci nehri olan Tuna nehri ve yine bu nehrin bir başka kolu olan Sava nehri Belgrad toprakları üzerinde kesişip 4 ülke topraklarından daha geçtikten sonra Karadeniz’e dökülür. Ülkede kullanılan resmi para birimi Sırp Dinarı olup €1 karşılığı 117 RSD’dir. Her adım başı bulacağınız döviz bürolarında paranızı rahatça bozdurabilirsiniz. Resmi dili Sırpça olup Slav dilleri gurubundan olup yaygın olarak İngilizce’ de konuşulmaktadır. Kirl alfabesi yanı sıra az da olsa Latin alfabesi de kullanılmaktadır. Türk Dil Kurumunun bir araştırmasına göre diller içerisinde 8900 kelime ile en fazla Türkçe barındıran yabancı dil Sırpca’ dır. Bu kelimeler arasında jufka(yufka), bubrek(böbrek), argat(ırgat)taze(taze), çorba(çorba), kaymak(kaymak) gibi kelimeleri örnek verebiliriz. O nedenle şehirde gezerken fazla Türkçe yorum yapmamaya özen gösteriniz. Şehrin Sırpca da kelime anlamı ‘Beyaz Şehir’ olup toplam nüfusu son yapılan sayımlara göre 1.5 milyon civarındadır.  Belgrad, Stari Grad (Eski Şehir) ve Novi Grad(Yeni Şehir) olmak üzere iki ana bölgeden oluşur .Turistik mekânların olduğu yerler şehrin tarihi kısmında Eski Şehir’ de, alışveriş merkezleri ve gökdelenler ise Yeni Şehir’ de olup şehre farklı bir görüntü vermektedir.

 

 

Belgrad’a nasıl gidilir

Belgrad’ a havayolu ile gitmek isterseniz Ercan çıkışlı aktarmalı olarak İstanbul ve Sabiha Gökçen olmak üzere THY, Pegasus, Atlas jet ve Air Serbia gibi uçak firmaları ile 1 saat 45 dakikalık uçuş sonrası varırsınız. İstanbul’dan böyle bir uçuşun fiyatı €130’dan başlar. Larnaka çıkışlı direk yapılan uçuşlar ise 2 saat 40 dakika olup Air Serbia, Wizz Air gibi firmalar ile €80 ‘dan başlayan fiyatlarla yapılabilir. Uçak yanı sıra, tren, otobüs veya araba ile Avrupa’nın farklı ülkelerinden kara yolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Bir başka alternatif ise Tuna Nehri üzerinden yapılan tekne turlarıdır.

Belgrad’a ne zaman gidilir

Belgrad’da kışlar soğuk ve karlı geçmektedir. Bu dönemde sıcaklıklar 2-3C kadar düşer. Yazın ise sıcaklıklar 30 derece civarında seyrettiğinden şehri gezmek için en ideal dönem Mayıs- Eylül aylarıdır. Bu dönemde sıcaklıklar gündüzleri 25C civarında olup akşam gün battıktan sonra ise 12C’a kadar düşmektedir. O nedenle akşamları dışarı çıkarken mutlaka yanınıza ince bir hırka almayı ihmal etmeyiniz.

Şehri yürüyerek gezip keşfetmenin daha güzel olacağını düşünerek serin havanın da verdiği mutlulukla elimizde harita ile şehrin belli noktalarını gezmeye başladık.

Belgrad’da gezilecek yerler

Knez Mihailova Caddesi: Bir kilometre uzunluğundaki Knez Mihailova caddesi üzerinde Sırbistan Bilim ve Sanat Akademisi, Nikola Spasić Pasajı, çeşitli giyim ve spor mağazaları yanı sıra restoranlar vardır. Buradaki mağazalar 10.00-22.00 arası açıktır. Caddedeki restoran ve kafeler sabahın erken saatlerine kadar açık olup cadde hareketliliğini korumaktadır.

Trg Republike (Cumhuriyet Meydanı): Burası Belgrad’ın merkezi olup meydanın tam ortasında Prens Mihailova Obrenovic’ in at üstünde heykeli vardır. Obrenovic Osmanlı idaresine son veren kişi olup sağ elinin işaret parmağı ile İstanbul’u işaret ettiği söylenir. Meydanın ortasındaki bu kocaman heykel İtalyan heykeltıraş Enrico Pazzin tarafından 1882 yılında yapılmıştır. Heykelin tam arkasında Milli Müze yolun sol tarafından ilerlediğiniz zaman ise Milli Tiyatro’yu görürsünüz. Cumhuriyet Meydanı çevresindeki kafelerde kahvenizi yudumlarken çalan müziğe kendinizi kaptırabilirsiniz. Heykelin önüne kurulan sahnede gece klasik müzik dinletisi yapılacağını öğrenince biz de herkes gibi akşam oradaydık. Milli Müze’ye yapılan ışıklandırma ve konser sonrası Meydan’daki pandomim izlemeye değerdi

Bayraklı Camii: Kanuni Sultan Süleyman zamanında inşa edilip günümüzde de ibadete açık olan bir camidir. Camii inşa edildiği yıllarda her yerden rahatça görülebilmesi için minarelerine bayrak asılırmış işte o nedenle adı da Bayraklı Camii olarak kalmış. Camiinin avlusunda Kuran kurslarının düzenlendiği ayrıca İslam dini ile ilgili kitapların satıldığı bir yer vardır. Sağanak yağmura aldırmadan şemsiyelerimizi açıp güneye doğru 10 dakika yürüyüp Kalemegdan Kalesine vardık.

Kalemegdan: Kale ve Meydan kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Kale Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği tepenin tam üzerinde yer alır. 1700’lü yıllarda yapılan Stambol Kapıja(İstanbul Kapısı),Defterdar Kapısı ve Zindan Kapısı kaleye giriş ve çıkışların yapıldığı kapılardır. Kalenin altında Atilla’nın mezarının bulunduğuna inanılmaktadır. Kale toplamda 53 hektarlık alan içinde parkları, tarihi yapıları, anıtları ve müzeleri ile şehrin en çok ziyaret edilen tarihi yapılarındandır. Kale içerisinde Sokollu Mehmet Paşa’nın 1578 yılında yaptırdığı çeşme, ilerisinde Damat Ali Paşa’nın türbesi, Paşa Konağı dediğimiz pek çok Paşanın yaşadığı yer ve Kanuni Sultan Süleyman’ın seyir tepesi vardır. Osmanlılar tarafından inşa edilen İstanbul Kapısı’nın hemen önünden ilerlediğinizde açık hava kısmında I. Dünya Savaşı’ndan kalma tank, füze gibi ağır silahların sergilendiğini göreceksiniz. Kale çıkışındaki hendekte ise Dinozorlar parkı kalede gezilmesi gereken yerler arasındadır. Halka açık olan kaleye giriş ise ücretsizdir.

Aziz Sava Katedrali: Sırp Ortodoks Kilisesinin kurucusu Aziz Sava’nın adını taşımaktadır.  1935 yılında inşasına başlanan yapı II. Dünya Savaşının patlak vermesi ile de bombalanıyor ve akabinde de yapımına ara veriliyor. Katedral toplanan bağışlar ile bitirilmeye çalışılıyor. İşte bu nedenle henüz tamamlanmamış olup 2019 yılının son aylarında ibadete açılması hedeflenmektedir. Nitekim bizler Katedral’ in tamamını değil sadece bir bölümünü gezme imkanını bulduk. Balkanların en büyük Ortodoks Kilisesi olacağına inanılan Katedral tamamlandığı zaman 12bin kişi ibadet edebilecektir. Katedral’ in tavanı başta olmak üzere iç cephesindeki süsleme ve tam ortadaki avize ise gezenleri hayretler içerisinde bırakmaktadır.

Skadarlija: Belgrad’ın Eski Şehir bölgesinde yer alır. Knez Mihailova Caddesinden 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan bu yer Bohem yaşam tarzının merkezi konumundadır. Yolun sağ ve solunda bulunan birbirinden güzel kafe ve Sırp mutfağından lezzetlerin sunulduğu restoranların acaba hangisine gitsem diye karar vermede zorlanırsınız. Yerdeki parke taşlar size Belgrad’ın eski halini anımsatır. Skadarlija, 19.cu yüzyılda Sırp şair, ressam ve sanatçıların toplanma yeriydi. Yoldan aşağıya doğru gittiğiniz zaman ise sağ kolunuz üzerinde Djuro Jaksic (şair)’in heykelini görürsünüz. Heykelin tam arkasında ise şairin yaşadığı ev vardır. Şimdilerde çok uygun fiyata Sırp mutfağından yemek yiyebileceğiniz, canlı yerel müzik eşliğinde unutulmaz bir akşam geçirebileceğiniz mekanlarla doludur.

Nikola Tesla Müzesi: 1952’de kurulan müze mucit Nikola Tesla’ nın adını taşır. Müzede 160.000 kadar orijinal belge ayrıca da 5700 kadar kişisel eşya sergilenir. Radyonun mucidini Guglielmo Marconi’ olarak bilmemize rağmen aslında icad edenin Tesla olduğunu öğreniyoruz. Belgrad’a gidenlerin gezmesi gerektiğine inandığım bir müzedir.

 

Belgrad’da ulaşım

Şehir içi ulaşım için tramvay, troleybüs ve otobüs kullanabilirsiniz. Şehir içindeki duraklarda Sırpca ve İngilizce olarak hareket saatleri ve yol haritaları vardır. Taksiler de yine şehir içinde kullanabileceğiniz farklı bir alternatiftir. Taksilerin hepsinde taksimetre olup gideceğiniz destinasyona göre fiyat artmaktadır. Ödemenizi dilerseniz nakit veya taksi içindeki pos makinesinden kredi kartınız ile de yapabilirsiniz. Şehir içinde farklı şirketlerin taksi servisleri mevcut olup bizlerin kullandığı ‘Beogradski’ şirketine ait taksilerdi. Bu şirkete ulaşmak için telefonunuzdan 19801 numarayı çevirmeniz yeterlidir.

 

Belgrad’dan neler alınır

Belgrad’da başta Knez Mihailova caddesi üzerinde olmak üzere tasarım butiklerden saf yünden örülmüş çorap, yelek, hırka ve şapkalar tasarım takılar alabilirsiniz. Magnet, kupa ve süslü tabaklar ise bir başka alternatiftir. Rakja(bir çeşit yerel rakı) farklı tatlarda hazırlanmış içkiler ise her yerde kolayca bulup alabileceğiniz türdendir.

 

Belgrad’da nerede kalınır

Şehirde 200 üzerinde konaklama yapabileceğiniz tesis var. Bu tesisler arasında ilk sırayı apart daireler almaktadır. Nehir çevresinde ve her yere yürüme mesafesinde olan Knez Mihailova Caddesi üzerindeki otelleri tercih edebilirsiniz. Hotel Moskva ve Belgrad Art Hotel size önerebileceğim otellerdir. Bu otellerde gecelik oda fiyatı dönemine göre €90-120 arasında değişmektedir.

 

Belgrad’da ne yenir

Sırbistan mutfağı daha çok et ağırlıklı olup geçmişten gelen bir uygulama ile Türk ve Yunan mutfaklarından etkilenmiştir. Yemekler fesleğen, sarımsak ve biber ile tatlandırılır. Yemeklerin yanında mutlaka proja(mısır ekmeği) ve poğaça(poğaça)yenir.  Cevapcici na kajmaku (erimiş peynir ve kaymak karışımı tadında İnegöl köftesini andıran köftedir), Sırp Salatası deneyebileceğiniz ve damak zevkinize uygun olan yemeklerdir. Yemeklerden sonra Turska Kafa(Türk kahvesi) size  bakır cezve, üzeri kapaklı fincan ve minik lokumla birlikte bakır tepside sunulur. Hem göze hem de damak zevkinize hitap eder.3 kursluk bir yemek yanında 1 bardak şarabı ve canlı müzik dahil kişi başı €12 civarıdır. Porsiyonlar ise fazlası ile büyüktür.

 

Belgrad festivalleri

Şehir sadece tarihi ile değil festivalleriyle de Balkanların ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Bu festivaller arasında Ağustos ayında ‘Bira Festivali’, Ekim ayında ise ‘Belgrad Müzik Festivali’ni sayabiliriz. Bu dönemde Balkan müzikleri yanı sıra klasik müzik konserleri ile dinleyiciler müziğin doyumuna ulaşır.

 

Balkanlar’ın ilgi odağının başında gelen bu şehirde tarih, müzik ve eğlencenin doruğuna varırsınız. Gece geç saatte dahi tek başınıza şehirde dolaşmanız güvenlidir. İster büfe, isterse dükkan çalışanı olsun kısacası kim olursa olsun şehirde takıldınız, yön soracaksınız size güler yüzleri ile ellerinden geldiğince yardımcı olurlar. Eğer siz yürümeyi seviyorsanız bu şehir en güzel yürüyerek gezildiğinden henüz gitmemişseniz programınıza dahil etmenizi öneririm.

Haftaya bir başka Şirin’ce GEZİyorum da buluşuncaya kadar sevgiyle kalın….

 

 

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı