KıbrısManşet

Asırlık zeytin çölleşmeyi hatırlatacakDünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü’nde Gemikonağı’ndaki tarihi zeytin ağacı koruma altına alındı.

Gürsel KARAGÖZLÜ
Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Gününde, Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Gemikonağında Şht Nejdet Levent sokakta bulunan 350-400 yıllık, 363 Cm çapındaki bir Zeytin Ağacını koruma altına alındı.Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği başkanı Ahmet Hızlı etkinlikte yaptığı konuşmada, Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü dolayısıyla bu etkinliği düzenlediklerini kaydetti.

Hızlı, tüm KKTC’de ve bölgelerinde izinsiz ağaç kesimlerinin önüne geçilmesi uyarısında bulundu.

Hızlı, izinsiz ağaç kesildiğini görenlerin Orman Dairesi’ne şikâyette bulunması istedi. “Tüm dünyada iklim değişiklikleri ve küresel ısınmanın yarattığı olumsuzluk, ülkemizde yağışların az olması, yakılan ormanlar, gelişi güzel ağaç kesimleri, insan eliyle yapılan yanlış uygulamalar, ağaçların günden güne azalmasına sebep olurken adamızı çölleşmeye doğru hızla götürmekte” dedi.

Uyarılara rağmen ağaç kıyımı sürüyor

Hızlı, özellikle Lefke’de derneğin tüm uyarılarına rağmen ağaç kesimlerine devam edildiği belirtilerek, “Ağaç kesildiğini gören her kişi Orman Dairesi’ni arayarak ağaç kesimi ile ilgili bilgi vermesi durumunda, izinsiz ağaç kesimlerini azaltarak durdurabiliriz. Bizler Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği olarak her yıl olduğu gibi bu yılda sizlere çağrı yapıyoruz ‘Ağaç dikiniz, mevcut ağaçları koruyunuz’. Böylece bu mücadeleye katkı koyunuz” ifadelerine yer verdi.

Hızlı’nın konuşmasından sonra Gemikonağı Şht Nejdet Levent Sokakta yol kenarında bulunan 350-400 yıllık olduğu tahmin edilen 363 Cm çapındaki Zeytin ağacını koruma altına aldıklarını ve üzerine levha astıklarını söyleyerek önümüzdeki günlerde tarihi zeytin ağacının etrafını demir parmaklıklarla çevreleyeceklerini söyledi.

Başa dön tuşu