KıbrısManşet

Ara emrine yasa formülüBayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, trafik çilesine bir nebze rahatlama sağlama hedefiyle, başlatılan ve 6 yıldır ara emriyle durdurulan Haspolat-Gönyeli arasındaki çevre yolu ve diğer yarım kalan yollar için harekete geçti

yol

HIZLI ÖDEME: Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, İstimlak bedeli belirlenen arazi sahiplerine “hızlı ödeme” formülü içeren bir Yasa Tasarısı üzerinde çalışıyor. Ödeme hızla yapılacağı için arazi sahiplerinin ara emrine başvurma koşulları ortadan kalkacak

 

TAZMİNAT DAVASI: Bakanlığın çalıştığı yeni yasa taslağına göre arazi sahibi istimlak bedelini az bulduğu takdirde yine mahkemeye gidebilecek ancak ara emri için değil tazminat için. Bu yolla hayatı kolaylaştıracak milyonluk projelerin yıllarca atıl kalmasının önüne geçilecek

 

2019 BÜTÇESİNDE: Bakanlık, istimlak bedeli ödenmediği için duran “Kuzey Lefkoşa Çevre Yolu”, “Güzelyurt-Lefke Çift Şerit Yolu”, “Alsancak -Lapta Çevre Yolu” ve İskele-Çayırova Duble Yolu” projeleri için gereken kaynağı da 2019 yılı bütçesine koydu. Bu yolla yıl içinde projelerin devam etmesi hedefleniyor

 

Duygu ALAN

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, 17 Şubat 2013 tarihinde temelleri atılan ve kamulaştırma sorunu nedeni ile yarım kalan “Kuzey Lefkoşa Çevre Yolu”, “Güzelyurt-Lefke Çift Şerit Yolu”, “Alsancak -Lapta Çevre Yolu” ve İskele-Çayırova Duble Yolu” proje çalışmalarına yeniden başlanması için harekete geçti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, kamu yararı ile kişilerin haklarına halel gelmesi noktasındaki o ince çizgiyi de koruyarak bu projelerdeki “istimlak” yani kamulaştırma sorununun çözülüp, proje çalışmalarının yeniden başlaması için yasa çalışması yapıyor.

Dünyanın birçok ülkesinde uygulanan bir model temelinde şekillendirilen yasa çalışmasının 2019 yılının ilk aylarında Meclis gündemine götürülmesi hedefleniyor.

 

Hakem heyeti oluşturuldu

İstimlak sorununu adil şekilde çözmeyi amaçlayan yasa çalışması çerçevesinde, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan, Tapu ve Kadastro Dairesi’nden, Maliye Bakanlığı’ndan, Karayolları Dairesi’nden ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumluların yer aldığı bir de hakem heyeti oluşturuldu.

Üzerinde çalışılan yasa taslağının yasalaşması durumunda istimlak sorunlarının hızlı ve adil bir şekilde çözümlenmesi için kurulan bu hakem heyeti devreye girecek.

 

Ara emri işlemine gidilemeyecek

Yasa taslağı yasalaşırsa, bir projede kişinin arazisi istimlak sorunu ile karşı karşıya kalırsa Tapu ve Kadastro Dairesi süratle ilgili arazinin istimlak bedelini belirleyecek, Maliye Bakanlığı da ilgili ödemeyi arazi sahibine yapacak. Arazi sahibi para hesaba yattığı için bir ara emri işlemine gitmeyecek ancak arazisine ödenen istimlak bedelini az bulursa takdiri tazminat davası açma hakkı devam edecek. Böyle bir durumda mahkeme, eğer devletin verdiği istimlak ödemesinin yetersiz olduğunu takdir ederse mahkemenin takdir ettiği para devlet tarafından arazi sahibine ödenecek.

 

Önce Kuzey Lefkoşa ve İskele-Çayırova yolu

“Kuzey Lefkoşa Çevre Yolu”, “Güzelyurt-Lefke Çift Şerit Yolu”, “Alsancak -Lapta Çevre Yolu” ve İskele-Çayırova Duble Yolu” projelerinin ihalesini alan GÜRSESLİ, AK­ELİ, NVS iş ortaklığı iflas etti.

GÜRSESLİ, AK­ELİ, NVS iş ortaklığının tasfiye sürecinden sonra TC Karayolları Genel Müdürlüğü tekrardan bir ihale sürecine çıkacak. Ancak bu süreç oldukça uzun bir zaman alacağından KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye’de yetkililerle son yaptığı temaslarda bu projelerin en azından parça parça ele alınması noktasında mutabakata vardı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, “İskele-Çayırova Duble Yolu”,  21 Ocak’ta görüşülecek olan duruşmada bir çözüme kavuşturulması halinde  “Kuzey Lefkoşa Çevre Yolu”  projesine TC Karayolları Genel Müdürlüğü hemen müdahale edecek ve proje çalışmalarına yeniden başlanacak.

 

Alsancak ve Çatalköy’de bakanlık ile belediye işbirliği

Alsancak ve Çatalköy yolu ile ilgili de Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile ilgili belediyeler bir çalışma başlattı. Bakanlık ile belediye işbirliğinde yürütülen çalışma kapsamında şimdi bir kamulaştırma koridoru belirleniyor. Ardından bu yasal değişiklikle beraber süratle kamulaştırmalar yapılıp, proje işi yapacak olan firmaya teslim edilecek.

 

Hedef 2019 yılı

“Kuzey Lefkoşa Çevre Yolu”, “Güzelyurt-Lefke Çift Şerit Yolu”, “Alsancak -Lapta Çevre Yolu” ve İskele-Çayırova Duble Yolu” proje çalışmalarının 2019 yılında yeniden başlanması hedefleniyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, bu projeler kapsamında öngörülen istimlak bedelleri de 2019 yılı bütçesine kondu.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı